| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Zakup nieruchomości a hipoteka

Zakup nieruchomości a hipoteka

Przed zakupem nieruchomości zainteresowani powinni sprawić księgi wieczyste danej nieruchomości i ustalić czy istnieje na niej hipoteka.

Problemy z zakupem mieszkania pojawiają się gdy okazuje się, że mieszkanie obciążone jest zastawem hipotecznym. Jeżeli dowiadujemy się tego sprawdzając księgi wieczyste nieruchomości nasze zaskoczenie i rozpacz jest znacznie mniejsza niż w sytuacji gdy dowiadujemy się o tym po zakupie mieszkania. Hipoteka jest niczym życie z długiem dlatego też kupując mieszkanie powinniśmy przede wszystkim sprawdzić jego stan zadłużenia.

Informacje ogólne

Każdy zainteresowany szerzej tematem nieruchomości musi wiedzieć, że hipoteka należy do tzw. ograniczonych praw rzeczowych i jest ustanawiana tylko na nieruchomości. Hipoteka ustanawia się w formie aktu notarialnego. Brak formy aktu notarialnego przy ustanowieniu hipoteki powoduje nieważność takiej czynności prawnej.

Przedmiot hipoteki

Przedmiotem hipoteki mogą być:

  • spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
  • prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Użytkowanie wieczyste jako przedmiot hipoteki

Przedmiotem hipoteki może być także użytkowanie wieczyste. W takim wypadku hipoteka obejmuje również budynki i urządzenia na użytkowanym terenie, stanowiące własność wieczystego użytkownika.

Powstanie odrębnej własności lokalu ma istotne znaczenie, jeżeli chodzi o hipotekę. Należy przy tym rozróżnić czy mamy do czynienia z hipoteką obciążającą spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu czy też z hipoteką obciążającą nieruchomość spółdzielni.

W konsekwencji wierzyciel hipoteczny może dochodzić zaspokojenia z lokalu stanowiącego odrębną własność. Skutkiem powstania odrębnej własności lokalu jest, więc zmiana przedmiotu hipoteki. Zmiana ta jest dla wierzyciela korzystna gdyż przekształcenie prawa spółdzielczego we własność zwiększa wartość obciążonego prawa.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Umowny podział fizyczny nieruchomości

Analizując kolejne zagadnienie należy powiedzieć, że po zniesieniu współwłasności nieruchomości przez umowny podział fizyczny hipoteka na udziale współwłaściciela obciąża nowo powstałe nieruchomości w części odpowiadającej pierwotnie obciążonemu udziałowi.

Warto wiedzieć, że dokonane przez spółdzielnię mieszkaniową na rzecz jej członków przydziały lokali mieszkalnych w budynkach wzniesionych na gruncie oddanym spółdzielni w użytkowanie wieczyste nie stanowi przeszkody do obciążenia tych budynków wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu hipoteką zabezpieczającą udzielony spółdzielni kredyt inwestycyjny.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »