reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Jakie są obowiązki remontowe najemcy lokalu

Jakie są obowiązki remontowe najemcy lokalu

Najemca i właściciel od zawsze toczą i pewnie będą toczyć spory obejmujące kwestie remontowe wynikające z użytkowania lokali. Zgodnie z przepisami prawa najemca lokalu zobowiązany jest jedynie do pokrycia drobnych nakładów związanych ze zwykłym używaniem nieruchomości.

Właściciel nie ma prawa obciążać najemcy kosztami remontu spowodowanego zdarzeniami losowymi takimi jak np. zalanie mieszkania, pożar itp. Ma natomiast prawo obciążyć go za zniszczenia w lokalu, jeżeli w sposób oczywisty najemca dopuścił się takich zniszczeń i są one potwierdzone dowodami w chwili zdawania nieruchomości właścicielowi. Z tych właśnie powodów ważna jest dokumentacja nieruchomości przy najmie. 

Zobacz portal: Prawnik.pl

Protokół zdawczo – odbiorcy w czasie napraw mieszkania

Każdy zainteresowany tą tematyką powinien wiedzieć, że protokół zdawczo - odbiorczy plus zdjęcia robione aparatem cyfrowym z datownikiem w sposób jasny i klarowny oddają rzeczywistość najmu. Dlatego też wynajmując lokal musimy mieć na uwadze w jakim jest on stanie technicznym i jakie prawa i obowiązki wpisane są w sam najem.

Jeżeli w czasie trwania najmu lokal wymaga napraw, które obciążają wynajmującego, a bez których rzecz nie jest przydatna do umówionego użytku najemca może wyznaczyć wynajmującemu odpowiedni termin do wykonania napraw. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu najemca może dokonać koniecznych napraw na koszt wynajmującego. Praktyka taka jest dosyć powszechnie stosowana.

Warto podkreślić, że w przypadku kiedy lokal ma wady, które ograniczają jej przydatność do umówionego użytku najemca może żądać odpowiedniego obniżenia czynszu za czas trwania wad. Jeżeli w chwili wydania najemcy rzecz miała wady, które uniemożliwiają przewidziane w umowie używanie rzeczy, albo jeżeli wady takie powstały później, a wynajmujący mimo otrzymanego zawiadomienia nie usunął ich w czasie odpowiednim, albo jeżeli wady usunąć się nie dadzą, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia. 

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Nakłady konieczne przy najmie

Strony najmu muszą mieć świadomość, że za konieczne mogą być uznane nakłady, doprowadzające wynajęty lokal do stanu sprzed dewastacji oraz ewentualnie takie nakłady, które przeciętnie rzecz biorąc służą określonemu wysokiemu standardowi lokalu użytkowego i bez których lokal na cele użytkowe w ogóle nie mógłby być wykorzystywany, ale które - zważywszy na ewentualnie prestiżowy charakter położenia przedmiotowego lokalu - mogłyby zostać zaliczone do koniecznych w ramach „przydatności do umówionego użytku”.

Zgłaszany rodzaj nakładów poczynionych przez najemcę w trakcie trwania najmu podlega weryfikacji sądu rozstrzygającego o żądaniu zwrotu ich wartości. Dla ustalenie tego czy mają one charakter nakładów koniecznych i/bądź ulepszeń, istotny jest ich koszt, rozmiar (zakres) i znaczenie z punktu widzenia przydatności rzeczy do umówionego użytku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Właściciel nie ma prawa obciążać najemcy kosztami remontu spowodowanego zdarzeniami losowymi takimi jak np. zalanie mieszkania, pożar itp.
Właściciel nie ma prawa obciążać najemcy kosztami remontu spowodowanego zdarzeniami losowymi takimi jak np. zalanie mieszkania, pożar itp.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama