| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Jak odebrać mieszkanie od dewelopera

Jak odebrać mieszkanie od dewelopera

Odbiór nieruchomości od dewelopera jest istotną czynnością prawną, której skutki możemy odczuć dopiero po jakimś czasie.

Protokół odbiorczy

Przed wprowadzeniem się do nowego mieszkania musimy dokonać jego odbioru. Przed odbiorem mieszkania od dewelopera powinniśmy zawsze dokonać oględzin lokalu, sprawdzić czy nie ma w nim żadnych usterek oraz czy zgadza się metraż lokalu, który zakupiliśmy. Dopiero po wstępnych oględzinach możemy podpisać protokół odbioru i otrzymać klucze do swojego mieszkania. Warto w tym miejscu dopowiedzieć, że podpisanie protokołu skutkuje tym, że akceptujemy wygląd lokalu.

Bardzo często zdarza się jednak, że wykonawca pozostawił wiele niedoróbek, które często nie pozwalają na eksploatowanie mieszkania (krzywe ściany, źle podłączony kaloryfer, odpadające tynki, brak prądu w kontakcie, niedomykające się okna lub szpary pomiędzy oknami). Dlatego ważne jest aby dobrze przyjrzeć się mieszkaniu i zgłosić wszelkie usterki zanim je odbierzemy.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Odbiór mieszkania po dokładnych oględzinach

Odbiór mieszkania powinien zawsze następować po dokładnych jego oględzinach w innym przypadku sami będziemy sobie winni przeoczeniom, które następnie będą skutkować remontem z naszej własnej kieszeni. Najważniejszą rzeczą jest sprawdzenie czy mieszkanie jest wykonane zgodnie z projektem to znaczy czy poszczególne pomieszczenia mają taki metraż jak zapisano w umowie i czy standard wykończenia jest taki jak być powinien.

Warto pamiętać, że deweloper nie może zmusić nas do podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego, jeżeli stan techniczny pomieszczeń nie jest taki jakim być powinien.

W pewnych sytuacjach lepiej jest nie odebrać mieszkania niż odebrać je z wadami technicznymi, z którymi będziemy mieć problem.

Odebranie nieruchomości nie jest czynnością oczywistą i wymaga od nas sporej wiedzy technicznej, dlatego też warto się do odbioru przygotować. Możemy wziąć ze sobą fachowca, który w sposób wnikliwy sprawdzi wszystko co powinno być przedmiotem naszego zainteresowania.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »