REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jaki sposób następuje powstanie odrębnej własności lokali

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Strony mogą zawrzeć umowę, w której jedna ze stron (deweloper) zobowiąże się do wybudowania budynku, wyodrębnienia własności lokalu i sprzedaży tego prawa, zaś nabywca zobowiąże się do kupienia lokalu i zapłaty ceny.
Strony mogą zawrzeć umowę, w której jedna ze stron (deweloper) zobowiąże się do wybudowania budynku, wyodrębnienia własności lokalu i sprzedaży tego prawa, zaś nabywca zobowiąże się do kupienia lokalu i zapłaty ceny.

REKLAMA

REKLAMA

Jednym ze sposobów powstania odrębnej własności lokalu jest ustanowienie odrębnej własności lokalu w wykonaniu umowy zawartej z przedsiębiorcą zajmującym się budową i sprzedażą budynków z lokalami mieszkalnymi lub użytkowymi, czyli deweloperem. Jest to umowa, która podlega odmiennej regulacji.

Postanowienia ustawowe

Zgodnie z ustawą o własności lokali chodzi o umowę zobowiązującą właściciela gruntu do:

REKLAMA

  • wybudowania na tym gruncie domu,
  • ustanowienia - po zakończeniu budowy - odrębnej własności lokali oraz
  • przeniesienia tego prawa na drugą stronę umowy lub na inną wskazaną w umowie osobę.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Dodatkowe warunki umowy

Ponadto, umowa taka powinna spełniać dodatkowe warunki:

  • strona podejmująca się budowy musi być właścicielem gruntu, na którym dom ma być wzniesiony (może być też użytkownikiem wieczystym tego gruntu, jeżeli budynek został wzniesiony na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste),
  • strona podejmująca się budowy musi uzyskać decyzję właściwego organu administracji o pozwoleniu na budowę ,
  • roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu, wynikające z umowy zawartej między stronami w formie aktu notarialnego, musi zostać ujawnione w księdze wieczystej .

Zadaj pytanie: Forum prawników

Odrębna własność

REKLAMA

Ustanowienie odrębnej własności lokalu następuje stopniowo. Najpierw bowiem strony zawierają umowę zobowiązującą do wybudowania budynku i ustanowienia odrębnej własności lokali, a następnie - po zakończeniu budowy - kolejną umowę o ustanowieniu odrębnej własności lokalu i jego przeniesieniu na nabywcę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawodawca w szczególny sposób zabezpieczył również prawa nabywców lokali, zawierających umowy tego typu, poprzez prawo do żądania na podstawie powództwa sądowego, aby umowę wykonał zastępczo inny podmiot.

Niejednokrotnie zdarza się, iż podmiot prowadzący działalność gospodarczą zamierza wznieść na danej nieruchomości budynek, lecz w chwili zawarcia umowy z przyszłym właścicielem lokalu nie spełnia jeszcze warunków pozwalających na zawarcie umowy zobowiązującej, ponieważ nie nabył jeszcze własności (użytkowania wieczystego) gruntu lub też nie uzyskał pozwolenia na budowę.

Niespełnienie któregokolwiek z warunków nie stoi w żadnym razie na przeszkodzie zawarciu stosownych umów z poszczególnymi nabywcami lokali w mającym powstać budynku, a to z dwóch przyczyn.

Jeżeli zatem strony chcą zawrzeć przedwstępną umowę sprzedaży własności (lub użytkowania wieczystego) nieruchomości, umowa ta musi określać:

  • rodzaj umowy,
  • przedmiot sprzedaży - czyli odpowiednio prawo własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości z dokładnym wskazaniem tejże nieruchomości,
  • cenę sprzedaży.

Zobacz również serwis: Najem

Pewna dowolność umowy

Strony mogą zawrzeć umowę, w której jedna ze stron (deweloper) zobowiąże się do wybudowania budynku, wyodrębnienia własności lokalu i sprzedaży tego prawa, zaś nabywca zobowiąże się do kupienia lokalu i zapłaty ceny.

Strony mogą określić także termin, w którym umowa ta zostanie zawarta (najczęściej w określonym terminie po zakończeniu budowy, odbiorze budynku, uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie itd).

Zachowanie formy aktu notarialnego dla umowy przedwstępnej jest pożądane z uwagi na silniejsze zabezpieczenie stron (można sądownie dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej, jeśli druga strona odmawia jej zawarcia, a ponadto można wpisać roszczenie o zawarcie umowy przyrzeczonej do księgi wieczystej).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie domagałbym się "sprawiedliwości" co do emerytury z ZUS, gdyby moja pełna policyjna emka była składową niepełnej służby w połączeniu z przeliczonym cywilem

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od policjantów, żołnierzy, emerytowanych funkcjonariuszy innych służb o bolączkach systemu emerytalnego. Publikujemy:

Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

REKLAMA

Niestety jestem karany za PESEL. Wstąpiłem do wojska przed 1999 r., po przejściu na emeryturę wojskową 10 lat odprowadzałem składki do ZUS

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

REKLAMA

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

REKLAMA