REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jaki sposób następuje powstanie odrębnej własności lokali

Strony mogą zawrzeć umowę, w której jedna ze stron (deweloper) zobowiąże się do wybudowania budynku, wyodrębnienia własności lokalu i sprzedaży tego prawa, zaś nabywca zobowiąże się do kupienia lokalu i zapłaty ceny.
Strony mogą zawrzeć umowę, w której jedna ze stron (deweloper) zobowiąże się do wybudowania budynku, wyodrębnienia własności lokalu i sprzedaży tego prawa, zaś nabywca zobowiąże się do kupienia lokalu i zapłaty ceny.

REKLAMA

REKLAMA

Jednym ze sposobów powstania odrębnej własności lokalu jest ustanowienie odrębnej własności lokalu w wykonaniu umowy zawartej z przedsiębiorcą zajmującym się budową i sprzedażą budynków z lokalami mieszkalnymi lub użytkowymi, czyli deweloperem. Jest to umowa, która podlega odmiennej regulacji.

Postanowienia ustawowe

Zgodnie z ustawą o własności lokali chodzi o umowę zobowiązującą właściciela gruntu do:

REKLAMA

 • wybudowania na tym gruncie domu,
 • ustanowienia - po zakończeniu budowy - odrębnej własności lokali oraz
 • przeniesienia tego prawa na drugą stronę umowy lub na inną wskazaną w umowie osobę.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Dodatkowe warunki umowy

Ponadto, umowa taka powinna spełniać dodatkowe warunki:

 • strona podejmująca się budowy musi być właścicielem gruntu, na którym dom ma być wzniesiony (może być też użytkownikiem wieczystym tego gruntu, jeżeli budynek został wzniesiony na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste),
 • strona podejmująca się budowy musi uzyskać decyzję właściwego organu administracji o pozwoleniu na budowę ,
 • roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu, wynikające z umowy zawartej między stronami w formie aktu notarialnego, musi zostać ujawnione w księdze wieczystej .

Zadaj pytanie: Forum prawników

Odrębna własność

REKLAMA

Ustanowienie odrębnej własności lokalu następuje stopniowo. Najpierw bowiem strony zawierają umowę zobowiązującą do wybudowania budynku i ustanowienia odrębnej własności lokali, a następnie - po zakończeniu budowy - kolejną umowę o ustanowieniu odrębnej własności lokalu i jego przeniesieniu na nabywcę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawodawca w szczególny sposób zabezpieczył również prawa nabywców lokali, zawierających umowy tego typu, poprzez prawo do żądania na podstawie powództwa sądowego, aby umowę wykonał zastępczo inny podmiot.

Niejednokrotnie zdarza się, iż podmiot prowadzący działalność gospodarczą zamierza wznieść na danej nieruchomości budynek, lecz w chwili zawarcia umowy z przyszłym właścicielem lokalu nie spełnia jeszcze warunków pozwalających na zawarcie umowy zobowiązującej, ponieważ nie nabył jeszcze własności (użytkowania wieczystego) gruntu lub też nie uzyskał pozwolenia na budowę.

Niespełnienie któregokolwiek z warunków nie stoi w żadnym razie na przeszkodzie zawarciu stosownych umów z poszczególnymi nabywcami lokali w mającym powstać budynku, a to z dwóch przyczyn.

Jeżeli zatem strony chcą zawrzeć przedwstępną umowę sprzedaży własności (lub użytkowania wieczystego) nieruchomości, umowa ta musi określać:

 • rodzaj umowy,
 • przedmiot sprzedaży - czyli odpowiednio prawo własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości z dokładnym wskazaniem tejże nieruchomości,
 • cenę sprzedaży.

Zobacz również serwis: Najem

Pewna dowolność umowy

Strony mogą zawrzeć umowę, w której jedna ze stron (deweloper) zobowiąże się do wybudowania budynku, wyodrębnienia własności lokalu i sprzedaży tego prawa, zaś nabywca zobowiąże się do kupienia lokalu i zapłaty ceny.

Strony mogą określić także termin, w którym umowa ta zostanie zawarta (najczęściej w określonym terminie po zakończeniu budowy, odbiorze budynku, uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie itd).

Zachowanie formy aktu notarialnego dla umowy przedwstępnej jest pożądane z uwagi na silniejsze zabezpieczenie stron (można sądownie dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej, jeśli druga strona odmawia jej zawarcia, a ponadto można wpisać roszczenie o zawarcie umowy przyrzeczonej do księgi wieczystej).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

REKLAMA

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA