reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > W jaki sposób następuje powstanie odrębnej własności lokali

W jaki sposób następuje powstanie odrębnej własności lokali

Jednym ze sposobów powstania odrębnej własności lokalu jest ustanowienie odrębnej własności lokalu w wykonaniu umowy zawartej z przedsiębiorcą zajmującym się budową i sprzedażą budynków z lokalami mieszkalnymi lub użytkowymi, czyli deweloperem. Jest to umowa, która podlega odmiennej regulacji.

Postanowienia ustawowe

Zgodnie z ustawą o własności lokali chodzi o umowę zobowiązującą właściciela gruntu do:

  • wybudowania na tym gruncie domu,
  • ustanowienia - po zakończeniu budowy - odrębnej własności lokali oraz
  • przeniesienia tego prawa na drugą stronę umowy lub na inną wskazaną w umowie osobę.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Dodatkowe warunki umowy

Ponadto, umowa taka powinna spełniać dodatkowe warunki:

  • strona podejmująca się budowy musi być właścicielem gruntu, na którym dom ma być wzniesiony (może być też użytkownikiem wieczystym tego gruntu, jeżeli budynek został wzniesiony na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste),
  • strona podejmująca się budowy musi uzyskać decyzję właściwego organu administracji o pozwoleniu na budowę ,
  • roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu, wynikające z umowy zawartej między stronami w formie aktu notarialnego, musi zostać ujawnione w księdze wieczystej .

Zadaj pytanie: Forum prawników

Odrębna własność

Ustanowienie odrębnej własności lokalu następuje stopniowo. Najpierw bowiem strony zawierają umowę zobowiązującą do wybudowania budynku i ustanowienia odrębnej własności lokali, a następnie - po zakończeniu budowy - kolejną umowę o ustanowieniu odrębnej własności lokalu i jego przeniesieniu na nabywcę.

Ustawodawca w szczególny sposób zabezpieczył również prawa nabywców lokali, zawierających umowy tego typu, poprzez prawo do żądania na podstawie powództwa sądowego, aby umowę wykonał zastępczo inny podmiot.

Niejednokrotnie zdarza się, iż podmiot prowadzący działalność gospodarczą zamierza wznieść na danej nieruchomości budynek, lecz w chwili zawarcia umowy z przyszłym właścicielem lokalu nie spełnia jeszcze warunków pozwalających na zawarcie umowy zobowiązującej, ponieważ nie nabył jeszcze własności (użytkowania wieczystego) gruntu lub też nie uzyskał pozwolenia na budowę.

Niespełnienie któregokolwiek z warunków nie stoi w żadnym razie na przeszkodzie zawarciu stosownych umów z poszczególnymi nabywcami lokali w mającym powstać budynku, a to z dwóch przyczyn.

Jeżeli zatem strony chcą zawrzeć przedwstępną umowę sprzedaży własności (lub użytkowania wieczystego) nieruchomości, umowa ta musi określać:

  • rodzaj umowy,
  • przedmiot sprzedaży - czyli odpowiednio prawo własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości z dokładnym wskazaniem tejże nieruchomości,
  • cenę sprzedaży.

Zobacz również serwis: Najem

Pewna dowolność umowy

Strony mogą zawrzeć umowę, w której jedna ze stron (deweloper) zobowiąże się do wybudowania budynku, wyodrębnienia własności lokalu i sprzedaży tego prawa, zaś nabywca zobowiąże się do kupienia lokalu i zapłaty ceny.

Strony mogą określić także termin, w którym umowa ta zostanie zawarta (najczęściej w określonym terminie po zakończeniu budowy, odbiorze budynku, uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie itd).

Zachowanie formy aktu notarialnego dla umowy przedwstępnej jest pożądane z uwagi na silniejsze zabezpieczenie stron (można sądownie dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej, jeśli druga strona odmawia jej zawarcia, a ponadto można wpisać roszczenie o zawarcie umowy przyrzeczonej do księgi wieczystej).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Strony mogą zawrzeć umowę, w której jedna ze stron (deweloper) zobowiąże się do wybudowania budynku, wyodrębnienia własności lokalu i sprzedaży tego prawa, zaś nabywca zobowiąże się do kupienia lokalu i zapłaty ceny.
Strony mogą zawrzeć umowę, w której jedna ze stron (deweloper) zobowiąże się do wybudowania budynku, wyodrębnienia własności lokalu i sprzedaży tego prawa, zaś nabywca zobowiąże się do kupienia lokalu i zapłaty ceny.

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama