reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Co musi zawierać umowa przedwstępna zamiany mieszkań

Co musi zawierać umowa przedwstępna zamiany mieszkań

Umowa przedwstępna dotycząca zamiany mieszkań to taka umowa, w której strony zobowiązują się do zawarcia określonej umowy zamiany mieszkań w przyszłości. Umowa zamiany mieszkań polega na tym, że każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność nieruchomości w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej nieruchomości.

Przeniesienie własności nieruchomości w drodze zamiany wymaga zachowania szczególnej formy umowy pomiędzy stronami. Umowa jest prawidłowo zawarta, jeśli zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego.

Zobowiązanie wzajemne

Przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy.

Przedmiotem zamiany, podobnie i jak sprzedaży, mogą być nieruchomości. Jeżeli zatem umowa przewiduje obowiązek dopłaty określonej kwoty (np. dla wyrównania wartości zamienianych nieruchomości), przesądzi to o zakwalifikowaniu jej jako umowy mieszanej albo nienazwanej.

Statuty spółdzielni mieszkaniowych nie podlegają kodeksowej regulacji umowy zamiany, z wyjątkiem zamiany lokali objętych własnościowym spółdzielczym prawem do lokalu.

Zamiana jest umową konsensualną, odpłatną i wzajemną, rodzi skutki zobowiązujące, a w warunkach określonych w art. 155 § 1 kodeksu cywilnego - skutki rozporządzające.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Działanie zgodne z prawem

Nie narusza przepisów prawa spółdzielczego zamiana lokali, w wyniku której członek mający przyrzeczenie dokonania na jego rzecz przydziału zostaje skierowany do innej spółdzielni i otrzymuje przydział lokalu zwalnianego dla niego przez członka tej spółdzielni - ten zaś zyskuje w zamian przydział lokalu przyrzeczonego pierwszemu z tych członków.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa przedwstępna dotycząca zamiany mieszkań to taka umowa, w której strony zobowiązują się do zawarcia określonej umowy zamiany mieszkań w przyszłości.
Umowa przedwstępna dotycząca zamiany mieszkań to taka umowa, w której strony zobowiązują się do zawarcia określonej umowy zamiany mieszkań w przyszłości.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Parco

Biuro Rachunkowe PARCO S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama