| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Czynsz za najem regulowany usługami

Czynsz za najem regulowany usługami

Bardzo często zdarza się, że właściciel lokalu zgadza się, aby czynsz za najem lokalu wyrażony był nie w pieniądzu, lecz w postaci świadczenia usług na jego rzecz. Mamy z tego rodzaju umowami wzajemnymi bardzo rzadko do czynienia nie mniej jednak wymiana tego rodzaju świadczeń jest możliwa.

Z punku widzenia przepisów prawa przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. 

Zobacz portal: Prawnik.pl

Dodatkowe usługi przy najmie lokalu

Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju. Do umowy najmu strony mogą dołączyć świadczenia dodatkowe wynajmującego albo najemcy (np. wynajmujący zobowiązuje się ponadto do sprzątania, ogrzewania, najemca do naprawy rzeczy, pomocy przy utrzymywaniu jej w należytym stanie, konserwacji).

Gdy takie świadczenia ze względu na ich gospodarcze znaczenie nabierają charakteru świadczenia głównego umowa stron staje się umową mieszaną np. najmu i usług.

Warto zaznaczyć, że wysokość czynszu pozostawiona jest w zasadzie dowolności stron. Strony umowę najmu kształtują pomiędzy sobą praktycznie w sposób zupełnie swobodny. Jednakże umowa najmu powinna być sporządzona w formie pisemnej z uwagi na aspekt dowodowy.

Termin końcowy umowy zawartej na czas określony można oznaczyć jako określone zdarzenie, jednakże tylko takie zdarzenie można traktować jako termin ustania stosunku najmu, którego nastąpienie w przyszłości jest - w ramach rozsądnych ludzkich oczekiwań - oczywiście pewne.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Wygaśnięcie najmu

Zainteresowani powinni wiedzieć, że najem nie wygasa wskutek śmierci wynajmującego lub najemcy, lecz podlega dziedziczeniu.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »