reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Na czym polega obowiązek meldunkowy

Na czym polega obowiązek meldunkowy

W dniu 24 września 2010 r. Sejm uchwalił projekt ustawy o ewidencji ludności, która wejdzie w życie 1 stycznia 2014 r. Nadchodzące zmiany mają przede wszystkim doprowadzić do uproszczenia procedur związanych z obowiązkiem meldunkowym, który zostanie zniesiony i zastąpiony instytucją rejestracji miejsca zamieszkania. Co ważne zameldowania będzie można dokonać za pośrednictwem pełnomocnika, a formularz potrzebny do jego dokonania zostanie udostępniony na stronie internetowej urzędu i będzie go można wydrukować i uzupełnić w domu.

Obowiązek meldunkowy

Obowiązek meldunkowy polega na:
1. zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego;
2. wymeldowaniu się z miejsca pobytu stałego lub czasowego;
3. zameldowaniu o urodzeniu dziecka;
4. zameldowaniu o zmianie stanu cywilnego;
5. zameldowaniu o zgonie osoby.

Ewidencja ludności

Ewidencja ludności polega na rejestracji danych o urodzeniu, zmianie stanu cywilnego, zmianie imienia i nazwiska, obywatelstwie, miejscu zamieszkania, dokumentach tożsamości oraz zgonie.

Ewidencja ludności prowadzona jest w formie elektronicznej w Powszechnym Elektronicznym Systemie Ewidencji Ludności, w rejestrach mieszkańców oraz rejestrach zamieszkania cudzoziemców.

Zasady zgłaszania i rejestracji miejsca zamieszkania obywateli polskich

Podstawowym miejscem zamieszkania osoby podlegającym rejestracji jest miejsce oznaczone adresem, w którym koncentrują się jej więzi osobiste oraz najczęściej spędza codzienny czas wolny od pracy i do którego zwykle powraca niezależnie od czasowych nieobecności związanych w szczególności z wypoczynkiem, odwiedzinami u krewnych i przyjaciół, nauką, wykonywaniem pracy lub leczeniem.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Obywatel polski przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zgłasza podstawowe miejsce zamieszkania najpóźniej w 30 dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca. Obywatel polski, który ma zarejestrowane podstawowe miejsce zamieszkania, może zgłosić dodatkowe miejsce zamieszkania, w szczególności jeżeli przebywa w nim w związku z wykonywaniem pracy zawodowej, nauką lub leczeniem.

Równocześnie osoba może mieć zarejestrowane jedno podstawowe miejsce zamieszkania i jedno dodatkowe miejsce zamieszkania

Zgłoszenie

W celu zgłoszenia miejsca zamieszkania lub dodatkowego miejsca zamieszkania należy wypełnić odpowiedni formularz i złożyć go w organie gminy właściwym ze względu na położenie nieruchomości, w której osoba zamieszkuje, przedstawiając do wglądu dowód osobisty lub paszport. Zgłoszenie, może również nastąpić w formie dokumentu elektronicznego środkami komunikacji elektronicznej i nie wymaga wówczas przedstawienia dowodu osobistego ani paszportu.

Za osoby nieposiadające zdolności do czynności prawnych zgłoszenia dokonuje ich przedstawiciel ustawowy lub opiekun prawny. Zgłoszenia można również dokonać przez pełnomocnika

Rejestracja cudzoziemców

Cudzoziemiec będący obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, obywatelem państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub obywatelem Konfederacji Szwajcarskiej, przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będzie musiał zgłosić podstawowe miejsce zamieszkania najpóźniej w 30 dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca.

Zobacz serwis: Nieruchomości

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obowiązek meldunkowy polega na zameldowaniu bądź wymeldowaniu osoby z miejsca stałego lub czasowego pobytu.
Obowiązek meldunkowy polega na zameldowaniu bądź wymeldowaniu osoby z miejsca stałego lub czasowego pobytu.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Gabriela Borek

Księgowa z wieloletnią praktyką, niezależny konsultant z dziedziny rachunkowości, finansów i analizy finansowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama