REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera

Każdy wiarygodny deweloper powinien udostępnić nam dokumenty zawierające informacje dotyczące kapitału założycielskiego, przedmiotu działalności, adresu i osób mających upoważnienie do reprezentowania firmy.
Każdy wiarygodny deweloper powinien udostępnić nam dokumenty zawierające informacje dotyczące kapitału założycielskiego, przedmiotu działalności, adresu i osób mających upoważnienie do reprezentowania firmy.

REKLAMA

REKLAMA

Aby sprawdzić wiarogodność dewelopera warto udać się do biura doradcy do spraw nieruchomości, gdzie można zasięgnąć informacji, co do oferty deweloperów. Można również sprawdzić dewelopera prosząc go o przedłożenie dokumentacji obejmującej jego działalność gospodarczą.

Terminowość dokumentacji

Każdy wiarygodny deweloper powinien udostępnić nam dokumenty zawierające informacje dotyczące kapitału założycielskiego, przedmiotu działalności, adresu i osób mających upoważnienie do reprezentowania firmy.

REKLAMA

Warto zwrócić uwagę kiedy te dokumenty zostały wystawione – być może od tego czasu sytuacja firmy się zmieniła.

Można również skorzystać z pomocy Internetowej i samemu poszukać informacji na temat dewelopera. W sieci powinny znaleźć się oficjalne informacje o formie deweloperskiej.

Jeśli deweloper wpisany jest do Krajowego Rejestru Sądowego, to można znaleźć cenne informacje na stronach Rejestru. Ewidencja działalności gospodarczej jest rzetelnym źródłem informacji.

REKLAMA

Kiedy już wybierzemy dewelopera powinniśmy sprawdzić jego kondycję finansową. Często zdarza się tak, że deweloperzy wykorzystują wpłaty nowych klientów na kończenie wcześniejszych projektów, co może zagrozić powstaniu przyszłych inwestycji. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie, poprośmy dewelopera o wzór umowy przedwstępnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

We wzorze takiej umowy powinniśmy zwrócić uwagę, czy nie ma w niej rzeczy, które budzą nasz niepokój . Warto jest w tym celu skorzystać z pomocy biegłego w tych sprawach prawnika, którego szczególnym przedmiotem zainteresowania jest obrót nieruchomościami. Tylko rzeczowa i fachowa analiza przedmiotu uchroni nas od negatywnych skutków umowy .

Szczególną uwagę zwróćmy na to, jak określone są kary umowne (nasze i dewelopera) oraz jaka jest odpowiedzialność obu stron za niewywiązanie się z umowy.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Co na to wszystko praktyka

W jednym z wyroków, Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, brak informacji o przesunięciach inwestycyjnych pomiędzy deweloperem a klientem za naruszenie art. 3851 § 1 Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z jego treścią deweloper jednoznacznie powinien określić, z jakich przyczyn uprawniony jest do zmiany terminu realizacji inwestycji, w związku z czym konsument ma mieć możliwości uzyskania pełnej wiedzy odnośnie swoich praw i obowiązków wynikających z zawartej umowy.

Zdaniem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, brak tej wiedzy niewątpliwie rażąco narusza jego interesy i jest sprzeczne z dobrymi obyczajami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co daje zastrzeżenie numeru PESEL

Od 1 czerwca 2024 r. wszystkie instytucje finansowe będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL, zanim udzielą komuś pożyczki czy podpiszą umowę. Zastrzeżenie numeru PESEL to najprostszy sposób na zabezpieczenie się przed oszustami.

1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej! Może trwać od 2 do 5 dni. Rusza nowy program MEN. Decyduje kolejność zgłoszeń

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej. Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty. Odpowiedzią na powstałe na tym tle problemy ma być nowy program MEN – Podróż z klasą.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

REKLAMA

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

REKLAMA

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

REKLAMA