Jeśli dotychczasowy użytkownik wieczysty zapłacił z góry wszystkie opłaty roczne za prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, które potem odsprzedał, to nabywca i tak musi uiścić opłatę „przekształceniową”. W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich takie osoby powinny mieć prawo do nieodpłatnego przekształcenia, tym bardziej, że przysługuje ono np. spadkobiercy użytkownika wieczystego, który uiścił jednorazowo całą tę opłatę. Według skarżących ustawodawca wprowadził ich w swego rodzaju pułapkę, gdyż liczyli, że również będą zwolnieni z opłat.
Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają nieruchomości lub obiekty budowlane, tj. grunty, budynki lub ich części, budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Znane są już górne stawki tego podatku, które będą obowiązywały w 2020 r. W tym roku wprowadzone zostały również jednolite wzory formularzy w zakresie podatku od nieruchomości, które obowiązują we wszystkich gminach. Ile wyniesie podatek od nieruchomości w 2021 roku?
Od pewnego czasu było wiadomo, że rząd przy okazji zmian dotyczących najmu lokali komunalnych, zmodyfikuje również zasady eksmisji. Niektórzy wynajmujący mogli oczekiwać zmian ułatwiających pozbycie się kłopotliwego lokatora. Po pewnej liberalizacji przepisów związanej z wprowadzeniem najmu instytucjonalnego, ustawodawca zdecydował się jednak na wzmocnienie pozycji najemców. Mowa o wykluczeniu możliwości przeprowadzenia eksmisji do noclegowni lub schroniska dla bezdomnych. Jeżeli gminy nie zapewnią większej liczby pomieszczeń tymczasowych, to ostatnie zmiany zasad eksmisji, na pewno mogą być kłopotliwe dla wynajmujących.