REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomość, Praca za granicą

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Powstanie wspólnoty mieszkaniowej

Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy prawa, z chwilą wyodrębnienia pierwszego lokalu, czyli w momencie wpisania odrębnej własności tego lokalu do księgi wieczystej. Może istnieć w jednym lub w kilku budynkach znajdujących się na tej samej nieruchomości gruntowej. Może też powstać w ramach dawnej spółdzielni po wykupieniu przynajmniej połowy lokali.

Co to jest wspólnota mieszkaniowa

Wspólnotę mieszkaniową stanowi ogół właścicieli nieruchomości w danym budynku. Jest to swego rodzaju przymusowa i narzucona ustawowo współwłasność nieruchomości stworzona dla zorganizowania zarządzania nieruchomością.

Zmniejszenie wartości nieruchomości w wyniku uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego

Plan zagospodarowania przestrzennego stanowi podstawowy instrument regulujący przeznaczenie oraz sposób zagospodarowania terenów w gminie. Przy jego sporządzaniu powinno się uwzględniać zarówno interes publiczny jak i prywatny. Na danym terenie objętych planem może zostać ograniczona lub nawet zabroniona możliwość zabudowy.

Czy opłaty eksploatacyjne przekazywane przez najemcę podlegają opodatkowaniu?

Wynajmujesz mieszkanie i zastanawiasz się, czy opłaty eksploatacyjne przekazywane przez najemcę podlegają opodatkowaniu? Na to pytanie, dnia 17 lutego 2010 r. udzielił odpowiedzi Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydając interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowegow sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

REKLAMA

Zamiana lokali spółdzielczych

Zamiana lokali spółdzielczych cieszyła się większą popularnością przed rokiem 1990, jednakże obecnie także jest możliwa i czasami stosowana. Procedura zamiany jest różna, zależnie od tego czy dotyczy lokali spółdzielczych własnościowych czy lokatorskich oraz czy jest dokonywana w ramach jednej spółdzielni czy dotyczy lokali w różnych spółdzielniach.

Zimowe wypadki na nieodśnieżonych nieruchomościach

Każdy poszkodowany na skutek upadku na nieodśnieżonej lub oblodzonej powierzchni może żądać odszkodowania i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Przeciwko komu wystąpić z roszczeniem o zapłatę? Czy i kiedy przedawnia się roszczenie poszkodowanego upadkiem?

Hipoteka na lokalu spółdzielczym

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w obrocie jest traktowane podobnie jak własność lokalu. Podobnie jak prawo odrębnej własności lokalu można je obciążyć hipoteką. Inaczej jest w przypadku prawa lokatorskiego, które nie może być przedmiotem zabezpieczenia hipotecznego.

Jak rozliczyć najem w firmie?

Nie ma wątpliwości, że każde przedsiębiorstwo dokonuje wydatków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jednak przepisy podatkowe ograniczają w wielu przypadkach możliwość pomniejszenia o te wydatki podstawy opodatkowania. Dlatego tak ważne jest, aby przedsiębiorcy mieli świadomość jaka forma opodatkowania jest dla nich najkorzystniejsza i co zrobić, aby ponieść jak najmniejsze koszty.

REKLAMA

Gwarancja zapłaty za roboty budowlane

Nowelizacja Kodeksu cywilnego, wprowadzająca przepisy dotyczące gwarancji zapłaty za roboty budowlane, uchwalona przez Sejm dnia 8 stycznia 2010 roku, została przyjęta przez Senat. Teraz trafi do podpisu prezydenta. Uchyla ona ustawę z dnia 9 lipca 2003 r. o gwarancji zapłaty za roboty budowlane i wprowadza odpowiednie uregulowania do Kodeksu cywilnego.

Odpowiedzialność i roszczenia za odrywające się części budowli

Rynek nieruchomości rozwija się bardzo prężnie. W mgnieniu oka powstają nowe, bardzo ładnie wyglądające osiedla. Mimo tego podążając ulicami miast często spotykamy stare kamienice i budynki, których stan techniczny budzi wiele zastrzeżeń. Biorąc ten fakt pod uwagę, można postawić sobie wiele pytań o charakterze prawnym, które będą miały duże znaczenie praktyczne.

Zmiany w umowach o dzierżawę ziemi

Zmiana przepisów ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa doprowadzić ma do wyłączenia 30% dzierżawionych przez rolników ziem. Ponadto nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego ograniczy prawo Agencji Nieruchomości Rolnych do pierwokupu.

Mienie zabużańskie

Mienie zabużańskie dotyczy nieruchomości pozostawianych poza obecnymi granicami Polski przez ludność repatriowaną w latach 1944-1952.

Wywłaszczenie na podstawie specustawy o Euro 2012

W dniu 18 kwietnia 2007 r. przyznano Polsce i Ukrainie prawo organizacji mistrzostw UEFA Euro 2012. Spowodowało to potrzebę przygotowania polskiego ustawodawstwa do szybszej realizacji inwestycji dotyczących infrastruktury niezbędnej do celów przygotowania turnieju.

Terminy wprowadzania zmian wysokości czynszu

W dniu 16 grudnia br. weszła w życie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która wydłużyła termin powiadomienia lokatora przez spółdzielnię o zmianie wysokości czynszu. Nowelizacja ustawy spółdzielczej jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Świadectwo energetyczne dla budynku

Nowelizacja prawa budowlanego z dnia 27 sierpnia 2009 wprowadziła zmiany dotyczące świadectwa energetycznego. Od 1 stycznia 2010 r. wszystkie sprzedawane lub wynajmowane mieszkania powinny posiadać świadectwo energetyczne.

Nabywanie gruntów w Polsce przez cudzoziemców

Statystyki wskazują, że zniesienie barier związanych z nabywaniem nieruchomości przez cudzoziemców w Polsce nie spowodowało gwałtownego wzrostu zainteresowania ze strony obcokrajowców. Od kilku lat sprzedaż utrzymuje się na podobnym poziomie.

Zimowe obowiązki właścicieli nieruchomości

Trwająca zima dała się większości z nas we znaki. Padający śnieg zakłóca nie tylko ruch komunikacyjny ale także korzystanie z nieruchomości. Aby zapewnić bezpieczeństwo obiektów budowlanych w okresie zimowym warto zapoznać się z obowiązkami jakie wynikają z zarządu nieruchomościami w okresie zimowym.

Najem okazjonalny - nowa instytucja w prawie cywilnym

Od 28 stycznia 2010 roku na rynku najmu istnieje możliwość zawarcia umowy najmu okazjonalnego. Nową formę najmu wprowadziła ustawa z 17 grudnia 2009 roku o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów. Kto może skorzystać z nowej formy najmu? W jaki sposób zawrzeć umowę i jak zabezpieczyć interesy właściciela oraz lokatora.

Obowiązek odśnieżania dachów

Niesprzyjające warunki atmosferyczne i nasilające się opady śniegu powodują utrudnienia w poruszaniu się przechodniów na terenie miast. Zwisające z dachów, balkonów sople stanowią zagrożenie dla ludzi i mogą powodować wypadki w postaci poważnych obrażeń ciała lub mienia, a zalegający na dachach śnieg bądź lód zawalenie budynków.

Ustanowienie nieodpłatnej służebności może drogo kosztować

Służebność nieodpłatna nie jest wolna od podatku od spadków i darowizn. W przypadku służebności bezterminowych jest naliczany podatek w wysokości do 40 proc. wartości rzeczy. Aby uniknąć płacenia tego podatku, wystarczy ustalić opłatę za służebność.

Wykup mieszkań spółdzielczych w 2010 roku

Wielu spółdzielców obawiało się, że z końcem 2009 roku utracą możliwość wykupu mieszkania „za złotówkę”. Sejm zrobił im jednak miłą niespodziankę uchwalając w ostatnich dniach grudnia zeszłego roku przepisy umożliwiające dalszy wykup mieszkań na preferencyjnych warunkach. Warto z nich skorzystać.

Świadczenia z tytułu bezrobocia w Islandii

Jeżeli zostaniesz na Islandii bezrobotnym, możesz zarejestrować się w lokalnym urzędzie pracy, (Vinnumidlun) który może Ci pomóc.

Renta z tytułu niezdolności do pracy w Islandii

Osoby w wieku od 16 do 67 roku życia będące rezydentami Islandii od przynajmniej trzech lat przed złożeniem wniosku mają prawo do otrzymania renty z tytułu niezdolności do pracy.

Świadczenie macierzyńskie w Islandii

Osoby, które pracowały na islandzkim rynku pracy przez co najmniej sześć miesięcy bezpośrednio poprzedzających pierwszy dzień urlopu macierzyńskiego/ojcowskiego, są uprawnione do świadczeń macierzyńskich.

Wynagrodzenie za pracę w Islandii

Przed podjęciem decyzji o wyjeździe do Islandii musimy zapoznać się z podstawowymi przepisami dotyczącymi wynagrodzenia, od tego bowiem najczęściej zależy nasza decyzja.

Urlop wypoczynkowy w Islandii


Dla osób, które wybrały Islandię jako kierunek emigracji, poniżej przedstawiamy podstawowe zasady dotyczące urlopu wypoczynkowego.

Umowa o pracę i warunki pracy w Islandii

Przed rozpoczęciem pracy w Islandii warto zapoznać się z podstawowymi warunkami pracy, jakich możemy się spodziewać od naszego pracodawcy.

Własna działalność gospodarcza w Islandii

Dla osób wyjeżdżających do pracy do Islandii dobrym sposobem na zarobienie pieniędzy może być założenie własnej działalności gospodarczej. Poniżej przedstawiamy podstawowe formalności, jakich należy dokonać.

Podejmowanie pracy w Islandii

Islandia, pomimo tego że jest dość odległą od Europy wyspą może być dobrym miejscem do rozpoczęcia nowego życia. Czy trzeba dopełnić jakichś formalności?

Co to jest obowiązek meldunkowy

Obowiązek meldunkowy polega przede wszystkim na rejestracji danych na temat pobytu poszczególnych osób. Ciąży on na każdym polskim obywatelu.

Nowe zasady preferencyjnego wykupu mieszkań spółdzielczych

30 grudnia 2009 roku przestają obowiązywać preferencyjne przepisy umożliwiające przekształcanie wykup mieszkań spółdzielczych „za złotówkę”. Jednak istnieje spora szansa, że koniec roku nie zmieni sytuacji spółdzielców aż tak diametralnie jak się wydawało.

Co należy wiedzieć o podatku leśnym?

Podatek leśny pod bardzo wieloma względami przypomina podatek rolny. Inny jest w tym wypadku jednak przedmiot opodatkowania. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku leśnym opodatkowaniu podlega posiadanie gruntów leśnych.

Praca za granicą

Co dziewiąty Polak w ciągu ostatnich dziesięciu lat pracował poza granicami Polski. Co setny deklaruje, że jest obecnie zatrudniony za granicą - wynika z sondażu CBOS. Najczęściej wymienianym krajem są Niemcy.

Dom na gruncie małżonka

Jeden z małżonków otrzymał w spadku działkę. Małżonkowie przeznaczyli ją pod budowę domu, sfinansowaną ze środków pochodzących ze wspólnego majątku. Czy w tych okolicznościach prawo własności nieruchomości przysługuje małżonkom wspólnie?

Zasiedzenie nieruchomości - poradnik

Zasiedzenie jest jednym ze sposobów nabycia własności nieruchomości. Po odpowiednio długim okresie, posiadacz samoistny może domagać się przed sądem uznania, że w stosunku do danej nieruchomości przysługuje mu prawo własności, które niejako zostało odebrane właścicielowi z uwagi na brak wykonywania przez niego uprawnień właścicielskich. Niniejszy poradnik przedstawia zarówno zagadnienia teoretyczne jak i praktyczne związane z tą instytucją.

Przekroczenie granic sąsiedniego gruntu przy wznoszeniu budynku

Realizacja inwestycji budowlanej może stwarzać okazję do naruszenia cudzego prawa własności.

Budynek jako odrębna nieruchomość

W artykule 46 § 1 KC zdefiniowano pojęcie nieruchomości.  Ustawodawca wyróżnia w tym przepisie trzy rodzaje nieruchomości: gruntową, budynkową oraz lokalową.

Ustalenie numeru porządkowego nieruchomości

Każda nieruchomość ma swój numer porządkowy. Nadawanie numeru porządkowego należy do zadań własnych gminy. Obowiązek taki wynika z prawa geodezyjnego.

Sprzedaż nieruchomości

Nieruchomości są specyficznym i bardzo ważnym dobrem. Dlatego też obrót nieruchomościami jest bardzo sformalizowany. Sprzedając nieruchomość nie unikniemy wizyty u notariusza.

Czy gmina może przekazać budynek lokatorski nowemu właścicielowi z lokatorami?

Jak napisać CV w języku obcym?

Polska stała się ciekawym kąskiem dla inwestorów. Coraz więcej zagranicznych koncernów otwiera nad Wisłą swoje filie, proponując tym samym nowe stanowiska pracy. Polacy coraz częściej znajdują też atrakcyjne posady za granicą.

Nieuwzględnienie nabycia nieruchomości w księdze wieczystej grozi grzywną

O ile nieruchomość nie jest nabyta w drodze umowy sporządzanej przed notariuszem – zgłoszenia nabycia własności w księdze wieczystej spoczywa na nabywcy.

Zakup nieruchomości tylko o notariusza

Planując sprzedaż, lub kupno nieruchomości musimy udać się do kancelarii notarialnej. Należy pamiętać, że przeniesienie własności nieruchomości bez zachowania formy aktu notarialnego jest nie ważne.

Przerwanie biegu zasiedzenia

Aby skutecznie zasiedzieć nieruchomość należy ją posiadać przez określony okres czasu (obecnie 20 lub 30 lat), bieg tego terminu ulega jednak przerwaniu w wyniku działań podjętych przez wnioskodawcę.

Czy budowa obiektu rekreacyjnego bez zezwolenia to samowola budowlana?

Budowa obiektu rekreacyjnego bez pozwolenia na terenie, dla którego nie było planu zagospodarowania przestrzennego, a co do którego wedle faktów znanych organowi administracji można było domniemywać, iż jest to teren budownictwa rekreacyjnego nie stanowi samowoli budowlanej.

Bardziej liberalne prawo budowlane

Z dniem 8 lipca 2009 r. wchodzą w życie nowe warunki techniczne dotyczące usytuowania na działce budynków oraz innych obiektów. Dzięki dość precyzyjnym zapisom nowe prawo ogranicza uznaniowość organów administracyjnych w przypadku sytuowania budynku przy granicy działki. Nowe przepisy wydają się być bardziej liberalne i przyjazne inwestorom, lecz mogą być niekiedy krzywdzące dla sąsiadów.

Umowa przedwstępna u notariusza

Mam zamiar kupić działkę pod dom. Jaka jest przewaga umowy przedwstępnej podpisywanej notarialnie nad podpisywaną zwyczajnie?

Pełnomocnictwo u notariusza

Jeżeli chcemy udzielić pełnomocnictwa do sprzedaży lub kupna nieruchomości, to udajemy się do notariusza w celu spisania aktu notarialnego pełnomocnictwa.

Obrót nieruchomościami bez świadectwa energetycznego

Notariusze nie mogą uzależnić sporządzenia aktu notarialnego od przedstawienia świadectwa energetycznego budynku lub lokalu.

Forma płatności za nieruchomość

Jak technicznie zorganizować płatność za nieruchomość? Czy jest możliwe zrobienie przelewu, czy muszę przynieść osobiście pieniądze do kancelarii notarialnej?

REKLAMA