| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Zasiłek dla bezrobotnych > Świadczenia z tytułu bezrobocia w Islandii

Świadczenia z tytułu bezrobocia w Islandii

Jeżeli zostaniesz na Islandii bezrobotnym, możesz zarejestrować się w lokalnym urzędzie pracy, (Vinnumidlun) który może Ci pomóc.

Minimalny okres wymagany do uzyskania uprawnień do otrzymania zasiłku dla bezrobotnych wynosi 3 miesiące płatnej pracy na co najmniej ćwierć etatu w ciągu ostatnich 12 miesięcy, co uprawnia bezrobotnego do jednej czwartej stawki podstawowej. Warto wiedzieć, że jeżeli przywieziemy ze sobą dokumenty (na specjalnych formularzach) potwierdzające, że pracowaliśmy w Polsce na pełen etat, przez 12 miesięcy, będziemy mieli prawo do skorzystania na Islandii z pełnych świadczeń.

Osoby bezrobotne powinny potwierdzać swój status kontaktując się z lokalnym urzędem pracy raz w miesiącu wysyłając e-mail lub telefonicznie. Niezbędne jest również osobiste stawiennictwo w urzędzie i potwierdzenie gotowości do podjęcia pracy. Urzędy pracy otwarte są dla interesantów od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 15:30.

Osoby otrzymujące zasiłek dla bezrobotnych we własnym kraju, które pobierały ten zasiłek przez okres co najmniej czterech tygodni, mogą w dalszym ciągu otrzymywać go przez okres do trzech miesięcy, poszukując pracy na Islandii. Jako osoba poszukująca pracy z zasiłkiem dla bezrobotnych, musimy zgłaszać się osobiście do urzędu pracy co tydzień w celu wykazania, że poszukujemy pracy aktywnie.


Centrum świadczy bezpłatne usługi w zakresie pomocy adwokackiej dla emigrantów w Islandii. Ponadto udziela informacji osobom potrzebującym pomocy w różnych sprawach np.: gdzie można otrzymać islandzki numer ewidencyjny (kennitala) czy wszelkiego rodzaju druki niezbędne do przedłożenia w instytucjach publicznych. Centrum posiada również informacje związane z takimi sprawami jak: pozwolenie na pobyt, ubezpieczenie, szkoły, mieszkania i inne, które dotyczą Twoich podstawowych praw. Centrum zatrudnia prawnika, który prowadzi bezpłatne porady prawne. Jeśli istnieje podejrzenie, że Twoje prawa zostały naruszone możesz skorzystać z porady prawnej. Ponadto Centrum oferuje usługi w zakresie tłumaczeń w ponad 50 językach (również w języku polskim), a także oferuje kursy języka islandzkiego dla emigrantów.

Centrum Wielokulturowe
Hverfisgata 18
101 Reykjavik, Iceland

Źródło: www.eures.praca.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK