reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > Świadczenie macierzyńskie w Islandii

Świadczenie macierzyńskie w Islandii

Osoby, które pracowały na islandzkim rynku pracy przez co najmniej sześć miesięcy bezpośrednio poprzedzających pierwszy dzień urlopu macierzyńskiego/ojcowskiego, są uprawnione do świadczeń macierzyńskich.

Podstawowym świadczeniem są w Islandii płatności z tytułu narodzin dziecka z Funduszu Urlopów Macierzyńskich/Ojcowskich. Rodzic ma także prawo do urlopu na ustalony okres czasu. Ma to zastosowanie zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn. Kwota takich płatności stanowi określony ułamek płac danej osoby. Fundusz Urlopów Macierzyńskich/Ojcowskich jest finansowany ze składek ubezpieczeniowych pobieranych od pracodawców. Osoby, które nie pracowały na Islandii, lecz niezależnie od tego, zamieszkiwały w tym kraju przez 12 kolejnych miesięcy, są także uprawnione do płatności minimalnych, zwanych zasiłkami macierzyńskimi/ojcowskimi ze skarbu państwa z tytułu narodzin dziecka. Państwowy Instytut Ubezpieczeń Społecznych administruje wypłatą zasiłków macierzyńskich/ojcowskich ze skarbu państwa, a także wypłatami z Funduszu Urlopów Macierzyńskich/Ojcowskich.

Jeżeli pracujesz na Islandii przez co najmniej miesiąc przed urodzeniem i przenosisz prawa do świadczenia macierzyńskiego z innego państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego (na przykład z Polski), otrzymasz świadczenie macierzyńskie wynoszące co do zasady 80% twojego dochodu w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Urlop macierzyński może potrwać łącznie do 9 miesięcy. Każdy rodzić ma do swojej dyspozycji 3 miesiące urlopu oraz kolejne 3 miesiące, które mogą rozdysponować między siebie według własnej potrzeby. Aby ubiegać się o świadczenia macierzyńskie rodzice powinni złożyć wniosek do Państwowego Instytutu Ubezpieczeń Społecznych 6 tygodni przed oczekiwaną datą narodzin dziecka.

Źródło: www.eures.praca.gov.pl

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Doktor nauk prawnych specjalizujący się w ubezpieczeniach społecznych i prawie pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama