| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Dom na gruncie małżonka

Dom na gruncie małżonka

Jeden z małżonków otrzymał w spadku działkę. Małżonkowie przeznaczyli ją pod budowę domu, sfinansowaną ze środków pochodzących ze wspólnego majątku. Czy w tych okolicznościach prawo własności nieruchomości przysługuje małżonkom wspólnie?

Najpierw trzeba wyjaśnić kwestię własności działki. Majątek uzyskany w drodze spadkobrania należy co do zasady do małżonka – spadkobiercy. Tym samym, działka pod budowę domu jest własnością jednego małżonka, chyba że spadkodawca zaznaczył, że przeznacza ją dla obojga.

Tylko w takim wypadku działka stanowiłaby część majątku wspólnego.

Jak jest zwykle?

Zgodnie z zasadami prawa rodzinnego nieruchomość „nabyta” za środki z majątku wspólnego stanowi współwłasność obojga małżonków. Taka współwłasność ma charakter współwłasności łącznej, której nie można podzielić inaczej niż intercyzą lub sądownie po ustaniu małżeństwa.

Jak własność działki wpływa na własność domu?

W tej sytuacji kwestia własności jest bardziej skomplikowana. Zgodnie z naczelną zasadą prawa cywilnego:

Właściciel gruntu jest również właścicielem wybudowanych na nim budynków ( „to co jest na powierzchni przypada gruntowi”).

Dom, stawiany wspólnymi siłami małżonków staje się z mocy prawa własnością tego, któremu przypada własność gruntu.

Małżonek bez prawa własności

Takie ukształtowanie praw własności jest niekorzystne dla drugiego małżonka. W razie podziału nie nabywa on żadnych praw do nieruchomości. Może jedynie wystąpić z roszczeniem o zwrot nakładów dokonanych na budowę domu.

W trakcie trwania małżeństwa prawo pozwala rozporządzać taką nieruchomością bez potrzeby uzyskiwania jego odrębnej zgody.

Jedyną gwarancją dla takiego małżonka jest wykazanie przed sądem, że czynność dotycząca nieruchomości jest istotną sprawą rodziny i dokonano jej bez uzyskania porozumienia. Na tej podstawie sąd decyduje o bycie nieruchomości, pod warunkiem, że taką czynność uzna za rzeczywiście doniosłą w kontekście spraw rodziny.

Dom wspólny

Małżonkowie chcąc uniknąć takiej sytuacji powinni doprowadzić do przyznania drugiemu prawa własności. Co mogą zrobić?

  •  małżonek – właściciel działki może przenieść własność części domu na drugiego małżonka w drodze umowy sprzedaży bądź darowizny.

W takim przypadku, dom stanie się przedmiotem współwłasności ułamkowej, a udział w tej współwłasności wejdzie w skład majątku odrębnego.
Każdy z małżonków nabywa prawo do „swojej” części domu i może takim udziałem rozporządzać już w trakcie trwania małżeństwa.

Gdy dom jest częścią majątku wspólnego, udział we własności „spoczywa” i można nim rozporządzać dopiero po podziale majątku.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Właściciel gruntu jest również właścicielem wybudowanych na nim budynków ( „to co jest na powierzchni przypada gruntowi”).
Właściciel gruntu jest również właścicielem wybudowanych na nim budynków ( „to co jest na powierzchni przypada gruntowi”).

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »