| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > > Renta z tytułu niezdolności do pracy w Islandii

Renta z tytułu niezdolności do pracy w Islandii

Osoby w wieku od 16 do 67 roku życia będące rezydentami Islandii od przynajmniej trzech lat przed złożeniem wniosku mają prawo do otrzymania renty z tytułu niezdolności do pracy.

Renta taka będzie przysługiwała w przypadku orzeczenia stałej niezdolności na poziomie 75% w wyniku rozpoznanej choroby lub niepełnosprawności. Status rezydenta odnosi się do stałego pobytu zgodnie z przepisami ustawy o stałym pobycie.

Renta z tytułu niezdolności do pracy za krótsze okresy jest obliczana proporcjonalnie do okresu zamieszkania w Islandii. Renta z tytułu niezdolności do pracy składa się z renty podstawowej (grunnlífeyrir) oraz dodatku dochodowego (tekjutrygging). Wysokość zarówno renty podstawowej, jak i dodatku dochodowego oblicza się na podstawie dochodu. 

 

Podstawowa renta z tytułu niezdolności do pracy ulega zmniejszeniu jeśli roczny dochód osób lub małżonków będących rencistami z tytułu niezdolności do pracy przekracza określony poziom. Renta jest wypłacana na takich samych zasadach jak emerytura. Dochody wykorzystywane do obliczenia renty nie obejmują pozostałych świadczeń z ubezpieczenia społecznego, dochodów z funduszy emerytalnych, świadczeń z ustawy o pomocy społecznej i zasiłków mieszkaniowych.

Jeśli dochód osoby otrzymującej rentę z tytułu niezdolności do pracy nie przekracza określonej kwoty w stosunku rocznym, osoba ta jest uprawniona do dodatku do renty podstawowej. Jeśli rencista posiada dochód wyższy od określonej kwoty rocznej, dodatek jest zmniejszany o równowartość 45% nadwyżki dochodu. Szczególne zasady są stosowane dla par, gdzie jeden z partnerów otrzymuje rentę lub gdy łączny dochód pary przekracza określoną kwotę roczną. Dochody wykorzystywane do obliczenia dodatku nie obejmują świadczeń z ubezpieczenia społecznego, zasiłków mieszkaniowych, świadczeń z ustawy o pomocy społecznej oraz zasiłków udzielanych przez władze lokalne. Jeśli dochód osiąga określoną wysokość, prawo do renty zostaje cofnięte.

Źródło: www.eures.praca.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Minka .pl

oferuje ekologiczne tapety ścienne drukowane w technologii lateksowej HP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »