REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odszkodowanie, Nowości prawne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Od sierpnia część hurtowego obrotu energią na publicznych aukcjach

Od sierpnia tego roku sprzedaż hurtowa 15 proc. energii elektrycznej wyprodukowanej przez elektrownie odbędzie się na wolnym rynku. Prąd będzie sprzedawany na publicznej giełdzie lub publicznych aukcjach.

Co ze szkodą wyrządzoną w środowisku?

W myśl art. 3 pkt 39 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. 2006 r. Nr 129 poz. 902;) środowisko to ogół elementów przyrodniczych, w tym także przekształconych w wyniku działalności człowieka, a w szczególności powierzchnia ziemi, kopaliny, wody, powietrze, zwierzęta i rośliny, krajobraz oraz klimat. Przy czym wyliczenie to ma charakter jedynie przykładowy. Kto będzie ponosił odpowiedzialność za szkody wyrządzone w środowisku?

Kiedy możesz żądać wyższego odszkodowania?

W myśl obowiązującej na gruncie prawa polskiego zasady pełnego odszkodowania, podmiot obowiązany do naprawienia szkody powinien naprawić szkodę obejmującą straty jakie doznał poszkodowany a także utracone korzyści, które poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby nie wyrządzono mu szkody. Czasem jednak żądanie takiego odszkodowania nie będzie możliwe, z kolei w niektórych przypadkach będzie można skutecznie dochodzić zasądzenia wyższej kwoty niż faktycznie poniesiona szkoda.

Co obejmuje odszkodowanie?

Zgodnie z przyjętą w polskim systemie prawnym zasadą wyrażoną w art. 361 § 1 Kodeksu cywilnego zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła. W konsekwencji naprawienie szkody obejmuje jedynie starty, jakie poniósł poszkodowany a także korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono zgodnie z regułą tzw. pełnej szkody. Jednak nie zawsze musi tak być.

REKLAMA

Czy można żądać naprawienia szkody powstałej w okresie prenatalnym?

Przepis art. 446(1) Kodeksu cywilnego stanowi, że z chwilą urodzenia dziecko może żądać naprawienia szkód doznanych przed urodzeniem. Artykuł ten dodany został przez art. 6 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz.U.93.17.78) z dniem 16 marca 1993 r. i stanowi podstawę odpowiedzialność odszkodowawczej za tzw. szkody prenatalne. Kto może w tym przypadku ponosić odpowiedzialność?

Biura podróży zagrożone upadłością?

„Dziennik Gazeta Prawna” ostrzega dzisiaj (12 lipca) przed możliwością kolejnych bankructw biur podróży. Według gazety nawet 40 proc. biur znajduje się w złej kondycji finansowej.

Ograniczone prawo pierwokupu dla Agencji Nieruchomości Rolnych

Nieruchomość mniejszą niż 5 ha będzie można sprzedać bez decyzji Agencji Nieruchomości Rolnych. W życie wchodzi nowelizacja ustawy, która ogranicza prawo pierwokupu przez ANR.

Kiedy nie można żądać zwrotu świadczenia nienależnego?

Co do zasady możliwe jest zgłoszenie żądania wydania korzyści majątkowej lub - gdyby to było niemożliwe - zwrotu tej korzyści, jeżeli ktoś bez podstawy prawnej korzyść taką uzyskał. Jeżeli świadczenie spełnił ktoś, kto nie był w ogóle zobowiązany lub nie był zobowiązany względem osoby, której świadczył, skutecznie może domagać się jego zwrotu, jednak nie zawsze będzie to możliwe.

REKLAMA

Co z odszkodowaniem za nienależne świadczenie?

Jeżeli ktoś spełnił świadczenie będąc w błędnym przekonaniu, że robi to w ramach istniejącego lub powstającego właśnie zobowiązania, może żądać zwrotu tego co świadczył. Przepisy Kodeksu cywilnego przewidują specjalną instytucję nienależnego świadczenia, która umożliwia dochodzenie szkody powstałej z tego tytułu.

Dopalacze pod lupą Ministerstwa Sprawiedliwości

Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski spotkał się z łódzkimi samorządowcami. Poinformował ich o działach jakie resort podjął w walce z dopalaczami.

Jaki jest termin przedawnienie roszczeń z czynów niedozwolonych?

Jeżeli szkoda została wyrządzona czynem niedozwolonym, roszczenie o jej naprawienie przedawnia się z upływem 3 lat od dnia w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie odpowiedzialnej do jej naprawienia. Termin ten jest krótszy niż ogólny termin przedawnienia roszczeń majątkowych, który wynosi 10 lat, i wynosi tyle samo co termin przedawnienia dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, jednak jego bieg należy liczyć w inny sposób.

Kto odpowie za szkodę wyrządzoną przez ruch przedsiębiorstwa?

Kodeks cywilny stanowi, że to prowadzący na własny rachunek przedsiębiorstwo lub zakład wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody (pary, gazu, elektryczności, paliw płynnych itp.) ponosi odpowiedzialność za szkodę na osobie lub mieniu, wyrządzona komukolwiek przez ruch przedsiębiorstwa lub zakładu. Powyższą regułę stosuje się odpowiednio do przedsiębiorstw lub zakładów wytwarzających środki wybuchowe albo posługujących się takimi środkami. W jaki sposób osoba ponosząca odpowiedzialność może się od niej uwolnić?

Kto odpowiada za zawalenie się budowli?

Kodeks cywilny stanowi, że za szkodę wyrządzoną przez zawalenie się budowli lub oderwanie się jej części odpowiedzialny jest samoistny posiadacz budowli, chyba że zawalenie się budowli lub oderwanie jej części nie wynikło ani z braku utrzymania budowli w należytym stanie, ani z wady w budowie (art. 434 Kodeksu cywilnego). Aby móc skorzystać z tego przepisu należy w pierwszej kolejności ustalić czym jest budowla oraz jaki podmiot należy rozumieć pod pojęciem “ samoistny posiadacz”?

Co ze szkodą wyrządzona przez spadające przedmioty?

Jeżeli jesteś właścicielem pomieszczenia, ale faktycznie nim nie władasz, możesz spać spokojnie, bowiem odpowiedzialność za szkodę spowodowaną wyrzuceniem, wylaniem lub wypadnięciem z takiego pomieszczenia poniesie osoba, która faktycznie włada pomieszczeniem, choćby bez żadnego tytułu prawnego.

Kto odpowiada za szkodę wyrządzoną przez zwierzęta

Zgodnie z zasadą przewidzianą przez Kodeks cywilny w art. 431 § 1 za szkody wyrządzone przez zwierzęta ponosi odpowiedzialność ten, kto je chowa lub się nimi posługuje. O kim jest mowa w tym przepisie? Co w przypadku gdy szkodę wyrządzi dzikie zwierzę?

Co ze szkodą wyrządzoną przez wykonującego czynność powierzoną?

Jeżeli powierzasz wykonanie czynności innej osobie zgodnie z art. 429 Kodeksu cywilnego będziesz ponosić odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez tę osobę przy wykonywaniu powierzonej czynności. Z odpowiedzialności tej można się jednak zwolnić.

Co gdy orzeczenie sądu wyrządziło szkodę?

W przypadku gdy prawomocne orzeczenie lub też ostateczna decyzja wyrządziła szkodę można skutecznie żądać jej naprawienia na drodze sądowej, jednak dopiero po stwierdzeniu w innym postępowaniu, iż orzeczenie (wyrok, postanowienie) czy decyzja są niezgodne z prawem.

Co ze szkodą wyrządzoną przez ustawę lub rozporządzenie?

Możesz żądać naprawienia szkody, jeżeli doznałeś uszczerbku na skutek wydania ustawy czy rozporządzenia. Jednak, aby móc skutecznie wystąpić na drogę sądową z takim roszczeniem w pierwszej kolejności trzeba uzyskać stwierdzenie we właściwym postępowaniu, że akt ten jest niezgodny z Konstytucją, ratyfikowana umową międzynarodową lub ustawą.

Kto odpowiada za szkodę wyrządzoną przez władzę publiczną?

Jeżeli szkoda została wyrządzona przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie, odpowiedzialność poniesie Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego albo też inna osoba prawna wykonująca władzę z mocy prawa. Kiedy powstanie odpowiedzialność tych podmiotów?

Koniec pieniędzy z Unii na przedszkola

Resort pracy podzielił unijne pieniądze na tworzenie firmowych przedszkoli. Dotacje otrzymało 10 firm. Konkurs wyczerpał całą pulę pieniędzy z Unii Europejskiej na zakładanie nowych firmowych przedszkoli dostępną do 2013 roku.

Elektroniczne zgłoszenia celne

Od początku lipca 2010 r. przedsiębiorcy mogą dokonywać elektronicznego zgłoszenia celnego. Służy do tego specjalny system Celina.

Zwrot wkładu mieszkaniowego zwolniony z podatku dochodowego

Wkład mieszkaniowy, który został wniesiony do spółdzielni mieszkaniowej a następnie zwrócony, jest zwolniony z podatku dochodowego.

Projekt specustawy powodziowej

Budowa infrastruktury przeciwpowodziowej będzie dużo prostsza i szybsza. Może się rozpocząć jeszcze przed ukończeniem postępowania wywłaszczeniowego. Przewiduje ustawa przyjęta przez Sejm, która teraz trafi do Senatu.

Więcej skazanych w systemie dozoru elektronicznego

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało nowelizację ustawy o dozorze elektronicznym. Została już przyjęta przez Parlament oraz podpisana przez Marszałka Sejmu wykonującego obowiązki Prezydenta RP.

Więcej biokomponentów w benzynie

Rząd przyjął założenia do ustawy, która zwiększy dozwoloną ilość biokomponentów dodawanych do benzyny. Zostaną również wydłużone umowy kontraktacji surowców rolniczych z przeznaczeniem na biokomponenty.

Na urlopie wychowawczym nie można pobierać świadczenia pielęgnacyjnego

Nie przysługuje prawo do  świadczenia z tytułu opieki na nad niepełnosprawnym osobie przebywającej na urlopie wychowawczym.

Adwokat otrzyma zwrot wydatków za dojazd do klienta

Obrońca z urzędu nie musi się zwracać do sądu o zezwolenie na poniesienie określonych wydatków. Koszty obrony z urzędu obejmują opłatę oraz niezbędne, udokumentowane wydatki adwokata.

Zmiany w podatkach uzdrowią budżet

Rosnąca dziura budżetowa jest rezultatem coraz niższej efektywności polskiego systemu podatkowego. Eksperci apelują o pilne zmiany.

Gminy przeprowadzą remonty dworców kolejowych

Już wkrótce gminy będą mogły przejmować i następnie remontować dworce kolejowe. Chce tego Rada Ministrów, która przyjęła już odpowiedni projekt ustawy.

Za drogę wewnętrzną należy zapłacić podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomości należy płacić także za drogę wewnętrzną – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Z opodatkowania wyłączone są jedynie drogi posiadające status publicznych.

Trzy lata na roszczenie o zachowek

Bez względu na to, czy uprawniony wiedział, czy nie wiedział o sporządzeniu testamentu przez spadkodawcę roszczenie z tytułu zachowku ulega przedawnieniu z upływem trzech lat od ogłoszenia testamentu.

Zmiany w skardze o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia

Odszkodowania za szkody związane z prawomocnym orzeczeniem sądowym będą inaczej dochodzone w zależności od rodzaju skarżonego orzeczenia. Sejm przyjął w czwartek (10 czerwca) nowelizację Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego w tym przedmiocie.

Koniec z głośnymi reklamami

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wypowiada walkę głośnym reklamom. Od poniedziałku reklamy w radiu i telewizji nie mogą być głośniejsze, niż programy je poprzedzające.

Grzywna i egzekucja za utrudnianie kontaktów z dzieckiem

Kurator zadba o egzekucje prawa do kontaktu z dzieckiem, jeżeli rodzice nie będą się w stanie się porozumieć i będą utrudniać kontakt małoletniego z uprawnionym do kontaktu. Sąd będzie mógł ukarać tez grzywną opiekunowi, który uniemożliwia swojemu dziecku kontakt z drugim rodzicem.

Za złożenie skargi do Trybunału w Strasburgu trzeba będzie zapłacić

Już wkrótce składając skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu trzeba będzie wnieść opłatę. Nie jest jeszcze znana jej wysokość.

Będą pieniądze na naprawę wałów

Zostanie uruchomiony budżet w wysokości 58,1 mln złotych na remont i odbudowę uszkodzonych wałów. Dotychczas pieniądze otrzymało już 5 województw.

Nowe zasady kontroli wyrobów akcyzowych

Funkcjonariusze służby celnej będą wyłącznie uprawnieni do kontroli wyrobów akcyzowych – wynika z nowego rozporządzenia Ministra Finansów, które weszło w życie 4 czerwca.

Bezpieczeństwo letniego wypoczynku

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do pedagogów, aby jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego rozmawiali z uczniami na temat wakacji i sposobów spędzania wolnego czasu. 

Abonament będzie wyższy od 2011 r.

Od 2011 r. wzrosną stawki abonamentu RTV za posiadanie telewizora lub radia. Nowa wysokość została ustalona przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji w rozporządzeniu z 6 maja 2010 r. Akt wszedł w życie 4 czerwca.

Państwo może zakazać internetowych gier losowych

Państwa członkowskie Unii Europejskiej mogą zakazać gier losowych prowadzonych w Internecie m.in. ze względu na ochronę konsumentów – orzekł 3 czerwca Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Unia pomoże powodzianom

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało w porozumieniu z Funduszem Spójności Unii Europejskiej wniosek, dzięki którym wojewodom łatwiej będzie oszacować poniesione straty w wyniku powodzi. Termin składania wniosków przez wojewodów upływa 20 czerwca 2010. Dzięki przesłanym wnioskom uda się wystąpić o pomoc do Komisji Europejskiej o przyznanie pomocy finansowej.

Sąd zdecyduje o losie pedofila

W wyniku zmiany prawa teraz sąd zadecyduje, czy istnieje potrzeba leczenia pedofila. Decyzja musi zapaść na sześć miesięcy przed przewidywanym warunkowym zwolnieniem lub przed wykonaniem kary.

Postanowienie odmawiające wykluczenia sędziego musi być zawsze zaskarżalne

Postanowienie o odmowie wykluczenia sędziego w II instancji zgodnie z obowiązującym prawem nie jest zaskarżalne. Wkrótce to jednak się zmieni, gdyż zdaniem Trybunału Konstytucyjnego takie rozwiązanie jest niekonstytucyjne.

Szkolenia z zarządzania kryzysowego

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło konkurs na unijne dopłaty do szkoleń z zarządzania kryzysowego. Uczestnikami mogą być urzędy niebędące częścią administracji rządowej. Do podziału jest 20 mln zł.

Powodzianie skorzystają z uproszczonych procedur

Odbudowa zniszczeń po powodzi będzie prostsza. Prezes Rady Ministrów podpisał nowelizację rozporządzenia, dzięki której usuwanie skutków niszczycielskiej powodzi będzie znacznie odformalizowane.

Za przekroczenie uprawnień można skarżyć do prokuratury

Można złożyć zażalenie na czynności celnika, który podczas czynności służbowych użył w sposób nieuzasadniony siły.

Adwokaci pomogą bezpłatnie powodzianom

Naczelna Rada Adwokacka będzie udzielała bezpłatne porady prawne osobom poszkodowanym przez tegoroczną powódź.

Udzielanie dalszego pełnomocnictwa przez doradcę podatkowego

Doradcy podatkowi będą mogli z mocy samego prawa udzielać dalszego pełnomocnictwa innemu doradcy, a także adwokatowi czy radcy prawnemu. Nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym znajduje się w Senacie.

Dokumentowanie szkód po powodzi i zawiadomienie ubezpieczyciela

Powodzianie, którzy ubezpieczyli majątek od skutków powodzi, powinni przystąpić do szacowania szkód zaraz po ustąpieniu wody. Należy również niezwłocznie powiadomić ubezpieczyciela.

Będzie można rozsypać prochy zmarłego

W resorcie zdrowia trwają prace nad ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Ma ona ułatwiać transport zwłok z zagranicy, umożliwić ekshumację a nawet dopuścić rozsypanie prochów zmarłego poza cmentarzem.

REKLAMA