REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dopalacze pod lupą Ministerstwa Sprawiedliwości

REKLAMA

REKLAMA

Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski spotkał się z łódzkimi samorządowcami. Poinformował ich o działach jakie resort podjął w walce z dopalaczami.

Wyeliminowanie dostępu - najczęściej młodych ludzi – do niebezpiecznych substancji jakie wchodzą w skład dopalaczy to aktualnie jeden z naszych priorytetów – powiedział Minister Krzysztof Kwiatkowski. – Podjęliśmy szereg działań, aby te zagrażające życiu substancje zniknęły z rynku. To krok do skutecznego zwiększenia ochrony zdrowia i przede wszystkim bezpieczeństwa ich potencjalnych nabywców – dodał.

REKLAMA

Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski wziął udział w konferencji pt. „Tylko słabi gracze biorą dopalacze”. Spotkanie odbyło się łódzkim Urzędzie Miasta.

W konferencji, poza Ministrem Sprawiedliwości, udział wzięli łódzcy samorządowcy: prezydenci i burmistrzowie miast, a także przedstawiciele instytucji kontrolnych – urzędów skarbowych i policji.

Podczas konferencji Krzysztof Kwiatkowski przypomniał, że część składników dopalaczy może stwarzać potencjalne zagrożenie dla zdrowia i dlatego konieczne jest ich wyodrębnienie.

- Konsumentami dopalaczy są najczęściej młodzi ludzie, nie zdający sobie sprawy z zagrożeń jakie niesie za sobą zażycie nieokreślonej substancji – powiedział Minister Krzysztof Kwiatkowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Działania Rządu i Parlamentu w tym zakresie - przedstawione na konferencji przez Ministra Sprawiedliwości – koncentrują na trzech płaszczyznach:

REKLAMA

* Pierwszym etapem są działania interwencyjne, polegające na natychmiastowym wpisaniu na listę substancji kontrolowanych kolejnych szkodliwych składników dopalaczy – projekt ustawy jest już przedmiotem obrad Senatu. Wśród substancji rekomendowanych do kontroli ustawowej jest mefedron oraz siedem nowych substancji psychoaktywnych, które są syntetycznymi kanabinoidami nie wykorzystywanymi równolegle w przemysłach farmaceutycznym, chemicznym, czy innych branżach.

* Drugim - wprowadzenie w życie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii opracowanej przez resort sprawiedliwości, który między innymi uderza w najbardziej newralgiczny punkt problemu dopalaczy, tj. w próbę sugerowania konsumentom, że te substancje zawarte w dopalaczach mogą oddziaływać na konsumentów tak, jak środki odurzające czy substancje psychotropowe. Przewidujemy w tym zakresie mechanizm zakazu reklamy sugerującej takie oddziaływanie i sankcję karną za naruszenie takiego zakazu. Projekt ustawy przeszedł etap konsultacji i wkrótce będzie przedmiotem obrad Komitetu Stałego Rady Ministrów.

* Trzeci etap to opracowanie stałego i szybkiego mechanizmu diagnostyki nowych substancji pojawiających się na rynku, pod kątem ich szkodliwości. Ocena nowych substancji musi być natychmiastowa. Jeśli mamy do czynienia ze środkiem odurzającym czy substancją psychotropową zostanie ona pilnie objęta kontrolą ustawową. Na czas prowadzonych badań substancja zostanie objęta czasowym zakazem obrotu handlowego. Prace w tym zakresie rozpoczął resort zdrowia przy współpracy z Ministrem Sprawiedliwości.

W trakcie spotkania łódzcy samorządowcy podpisali apel do parlamentarzystów dotyczący podjęcia działań zmierzających do skutecznej walki z dopalaczami. Minister Krzysztof Kwiatkowski zobowiązał się do przekazania tego apelu Marszałkowi Sejmu RP Bronisławowi Komorowskiemu.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA