REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w skardze o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia

Sejm przyjął nowelizację w sprawie skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.
Sejm przyjął nowelizację w sprawie skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.

REKLAMA

REKLAMA

Odszkodowania za szkody związane z prawomocnym orzeczeniem sądowym będą inaczej dochodzone w zależności od rodzaju skarżonego orzeczenia. Sejm przyjął w czwartek (10 czerwca) nowelizację Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego w tym przedmiocie.

Nowelizacja jest dostosowaniem się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2008 r.

REKLAMA

Gdy wejdzie w życie konieczność stwierdzenia w postępowaniu odrębnym niezgodności z prawem orzeczenia, które spowodowało szkodę będzie istniała przy wyrokach, postanowieniach merytorycznych kończących postępowania, czy też prawomocnych postanowieniach w przedmiocie ustalenia, że orzeczenie sądu państwa obcego podlega albo nie podlega uznaniu.

W przypadku innych orzeczeń, w tym m.in. postanowień dotyczących kosztów postępowania, orzeczeń wydawanych w postępowaniu egzekucyjnym i wszelkich orzeczeń niekończących postępowania w sprawie, stwierdzenie niezgodności będzie następowało już w procesie odszkodowawczym. Nie będzie zatem konieczności wnoszenia najpierw odrębnej skargi.

Jak jest teraz

W obecnym stanie prawnym dochodzenie odszkodowania od Skarbu Państwa za niezgodne z prawem orzeczenia sądowe wymaga bezwzględnie uzyskania wcześniejszego wyroku stwierdzającego taką niezgodność.

W praktyce odbywało się to tak, iż osoba, która chciała dochodzić odszkodowania za szkody wyrządzone przez orzeczenie sądu, musiała przed wytoczeniem powództwa, uzyskać w odrębnym postępowaniu orzeczenie stwierdzające taką niezgodność (tzw. prejudykat).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Sądy

Służy temu wyodrębniona w Kodeksie postępowania cywilnego skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Uzyskanie za jej pomocą orzeczenia zgodnie z obowiązującym stanem prawnym jest niezbędne do prowadzenia procesu odszkodowawczego przeciwko Skarbowi Państwa.

Wyrok Trybunału

Zgodnie z art. 4241 Kodeksu postępowania cywilnego skarga ta służy jednak od prawomocnych orzeczeń kończących postępowanie. W opinii Trybunału Konstytucyjnego z 1 kwietnia 2008 r. takie ograniczenie stosowania skargi wyłącza możliwość dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wywołanych orzeczeniami niekończącymi postępowania w sprawie (np. postanowienie o odmowie odrzucenia pozwu).

Zobacz również serwis: Odszkodowania

W swoim wyroku TK nie podzielił stanowiska Sądu Najwyższego, który dla orzeczeń niekończących postępowania w sprawie nie uznawał konieczności uzyskania prejudykatu. Zdaniem Trybunał w w oparciu o obowiązujące przepisy, jedynie stwierdzenie niezgodności z prawem orzeczenia w odrębnym postępowaniu otwierało drogę do dochodzenia wynagrodzenia szkód wyrządzonych prawomocnym orzeczeniem sądowym. Tym samym dla orzeczeń niekończących postępowania droga do dochodzenia odszkodowania jest zamknięta.

Powyższa nowelizacja ma rozwiać wszelkie wątpliwości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA