REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odszkodowanie po zmarłym konkubencie

Wioleta Matela
Czy odszkodowanie po zmarłym konkubencie jest możliwe?
Czy odszkodowanie po zmarłym konkubencie jest możliwe?

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób pozostaje w nieformalnych związkach. Jeżeli śmierć partnera nastąpiła wskutek wypadku czy pobicia, konkubent może dochodzić stosownej renty, odszkodowania lub zadośćuczynienia. Jak tego dokonać?

Zdarza się, iż uszkodzenia ciała lub rozstrój zdrowia są przyczyną śmierci. W takich sytuacjach prawo daje członkom rodziny zmarłego możliwość dochodzenia roszczeń odszkodowawczych. Niemal takie same uprawnienia w tym względzie przysługują konkubentowi.

REKLAMA

Renta odszkodowawcza

REKLAMA

Zgodnie z kodeksem cywilnym, osoby bliskie, którym zmarły stale i dobrowolnie dostarczał środków utrzymania mogą żądać renty odszkodowawczej. Ważne jest, by nie sprzeciwiały się temu zasady współżycia społecznego. Obecnie nie budzi wątpliwości, iż osobą bliską zmarłemu jest jego konkubent. Zgodnie z orzecznictwem kobieta, czy mężczyzna, którzy nie zawarli związku małżeńskiego, mogą być uważani za osoby uprawnione do uzyskania renty, jeżeli zostaną spełnione wymagane przesłanki. To znaczy, gdy występuje dobrowolne i trwałe dostarczanie środków, a w szczególności, jeżeli nie sprzeciwiają się temu zasady współżycia społecznego. Istnienie obydwu przesłanek musi udowodnić partner, który chce otrzymać stosowną rentę (Wyrok SN z 2 grudnia 1970 r., II CR 341/70).

Warto nadmienić, iż przesłanka zasad współżycia społecznego może mieć znaczenie w sytuacji odmowy przyznania renty odszkodowawczej partnerowi związku homoseksualnego. Trudno bowiem dowieść, iż charakter takiego związku odpowiada społecznie akceptowanym normom.

Zobacz również: Odpowiedzialność za zobowiązania współmałżonka

Odszkodowanie

REKLAMA

Jeżeli śmierć osoby bliskiej spowodowała znaczne pogorszenie się sytuacji życiowej członków rodziny, mogą oni ubiegać się o stosowne odszkodowanie. Warto podkreślić, iż pokrewieństwo nie stanowi tu wyłącznego kryterium zaliczenia do najbliższych członków rodziny zmarłego. To sąd w każdej konkretnej sprawie ocenia, kto może być uznany za najbliższego członka rodziny. Sąd weźmie tu zatem pod uwagę faktyczny układ stosunków rodzinnych. W zależności od konkretnej sytuacji do najbliższych członków rodziny mogą być więc zaliczeni krewni, powinowaci i przysposobieni, konkubent oraz jego krewni, w tym dzieci tylko jednego lub drugiego z nich, a także dzieci wspólne (wyrok SN z dnia 13 kwietnia 2005 r., IV CK 648/2004 ).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku dochodzenia odszkodowania należy wykazać, iż osoba zmarła była najbliższym członkiem rodziny, a wskutek jej śmierci nastąpiło znaczne pogorszenie sytuacji życiowej. Pogorszenie sytuacji życiowej może na przykład wynikać z bardzo silnych przeżyć psychicznych związanych ze śmiercią osoby bliskiej. Podobnych przeżyć może doświadczyć dziecko pozostałego przy życiu partnera, którym rzeczywiście opiekował się zmarły. Takie ujemne doznania psychiczne mogą skutkować osłabieniem energii życiowej i w rzeczywistości pogorszeniem sytuacji życiowej. Dla dochodzenia odszkodowania ważne jest by pogorszenie sytuacji życiowej było znaczne.

Zobacz również serwis: Odszkodowania

Wypłacenie zasiłku pogrzebowego, płacenie renty przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czy otrzymanie odprawy pośmiertnej nie wyłącza uprawnienia do otrzymania odszkodowania

Zadośćuczynienie 

Najbliżsi członkowie rodziny mogą również liczyć na zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę. Jest to nowe uprawnienie, wprowadzone nowelizacją z 3 sierpnia 2008 r. Krąg osób uprawnionych do odszkodowania jest tu taki sam jak w przypadku odszkodowania.

Podstawa prawna: art. 446 § 2-4 ustawy Kodeks cywilny

Zobacz również serwis: Konkubinat

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA