Jednoosobowa działalność gospodarcza jest popularną formą prowadzenia przedsiębiorstwa przez osobę fizyczną. Rejestracja działalności jest bezpłatna, a prowadzenie firmy nie wymaga kapitału początkowego. Warto jednak pamiętać, że w trakcie prowadzenia działalności przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem.
Jednoosobowy przedsiębiorca i spółka cywilna
03.10.2017
Przedsiębiorca będący osobą fizyczną może podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). We wniosku może on wskazać późniejszy dzień rozpoczęcia działalności. Podjęcie działalności gospodarczej w niektórych dziedzinach może wiązać się ponadto z obowiązkiem wcześniejszego uzyskania koncesji, zezwolenia, zgody, licencji albo wpisu do rejestru działalności regulowanej.
Jak należy podpisywać weksel?
14.07.2014
Ważność weksla zależy od tego, czy zawiera podpis jego wystawcy. W przypadku braku podpisu nie powstanie zobowiązanie wekslowe. W jaki sposób zatem podpisywać weksel?
Kiedy przysługuje zasiłek stały?
06.08.2013
Zasiłek stały jest formą pomocy społecznej przysługująca osobom, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej i nie posiadają własnych środków utrzymania. Komu przysługuje zasiłek stały i kiedy jest wypłacany?
Cyberprzestępczość
20.05.2013
Czym jest cyberprzestępczość? W oparciu o zgromadzone dane oraz doświadczenia z sal sądowych, postanowiliśmy przedstawić listę kilku najpoważniejszych zagrożeń, na które ze strony cybeprzestępców wystawione są obecnie osoby fizyczne oraz przedsiębiorcy.
Rodzina na swoim - limity na IV kwartał 2012
01.10.2012
Sprawdź, jakie limity obowiązują w programie "Rodzina na swoim" w IV kwartale 2012 r.
Jakie kary grożą za lichwę?
27.01.2012
Wiele osób fizycznych oraz prowadzących swoje działalności musi zaciągać kredyty. Są ona brane na różne cele – od spłaty innych zobowiązań po nowe inwestycje. Nie zawsze jednak kredyt może być udzielony przez bank. Wtedy pozostają podmioty prywatne, które często żądają ogromnych odsetek.
Kim jest konsument?
16.01.2012
W świetle prawa konsumentem może być tylko osoba fizyczna. Musi ona jednak spełniać określone warunki. Jakie?
Rachunek bankowy wspólny
14.12.2011
Rachunek bankowy może być prowadzony dla kilku osób fizycznych albo kilku jednostek samorządu terytorialnego.
Opłaty lokalne
14.12.2011
Mianem opłat lokalnych określamy daniny publiczne nakładane w drodze ustawy na określone podmioty, które w przeciwieństwie do podatków są ekwiwalentne, tzn., że możemy domagać się od urzędników w zamian za ich wniesienie konkretnych świadczeń.
Kredyt lombardowy
15.12.2011
Kredyt lombardowy jest to kredyt udzielany jednostkom gospodarczym pod zastaw ruchomości, w tym głównie papierów wartościowych, towarów, metali szlachetnych.
Karta prywatyzacji
15.12.2011
Z przebiegu procesu prywatyzacyjnego sporządza się kartę prywatyzacji, którą prowadzi się od momentu rozpoczęcia procesu prywatyzacji.
Fundusz inwestycyjny otwarty
14.12.2011
Pod pojęciem otwartego funduszu inwestycyjnego należy rozumieć fundusz, w którym liczba jednostek uczestnictwa oraz uczestników jest zmienna.
Agent firmy inwestycyjnej
13.12.2011
Przez agenta firmy inwestycyjnej należy rozumieć osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której firma inwestycyjna może w drodze umowy zawartej w formie pisemnej powierzyć wykonywanie stałe lub okresowe w imieniu i na rachunek firmy inwestycyjnej czynności pośrednictwa w zakresie działalności prowadzonej przez tę firmę inwestycyjną.
NIP zostanie zlikwidowany?
02.05.2011
Od 1 stycznia 2013 roku zostanie zlikwidowany NIP dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Czym zastąpiony zostanie Numer Identyfikacji Podatkowej?
Przedsiębiorcy - osoby fizyczne łatwiej przekształcą się w jednoosobowe spółki kapitałowe. Nowe przepisy pozwolą ominąć wiele formalności związanych z likwidacją działalności gospodarczej i tworzeniem spółki kapitałowej od nowa.
Zniknie NIP, zostanie PESEL
31.05.2011
Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej i nie są płatnikiem VAT już wkrótce nie będą potrzebowały numery NIP. Projekt ustawy likwidującej NIP dla tych osób przyjęła już Rada Ministrów.
Co to jest umowa sponsoringu?
19.08.2011
Sponsoring to jedna z wielu form promocji produktów
lub usług. Przyczynia się do pozyskania nowych klientów, wzrostu prestiżu bądź
pomaga w poprawie wizerunku firmy.
Osoba fizyczna
27.05.2022
Osoba fizyczna to prawne określenie człowieka, jako podmiotu stosunku cywilnoprawnego. Osoby fizyczne posiadają zdolność prawną, a także po spełnieniu określonych warunków zdolność do czynności prawnych.
Firma
14.12.2011
Firma służy oznaczeniu przedsiębiorcy. Firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko, zaś firmą osoby prawnej – jej nazwa.
Zdolność do czynności prawnych
28.04.2022
Zdolność do czynności prawnych do zdolność do nabywania praw i zaciągania zobowiązań. Osoba mająca zdolność prawną może dokonywać we własnym imieniu czynności prawnych mających na celu powstanie, zmianę lub ustanie stosunku prawnego.
Zdolność prawna
14.12.2011
Zdolność prawna to zdolność do bycia podmiotem praw i obowiązków. Jest to atrybut osób fizycznych, osób prawnych (w tym Skarbu Państwa) oraz jednostek organizacyjnych, którym przepisy szczególne przyznają taką zdolność.
Aktuariusz
13.12.2011
Aktuariuszem jest osoba fizyczna wykonująca czynności w zakresie matematyki ubezpieczeniowej, finansowej i statystyki, wpisana do rejestru aktuariuszy.
Podatek od środków transportu
03.08.2011
Podatek od środków transportu stanowi istotne źródło dochodów budżetów gmin. Co do zasady opodatkowaniu podlegają samochody ciężarowe powyżej 3,5 tony, przyczepy i naczepy oraz autobusy.
Wystawienie weksla własnego in blanco
25.01.2012
Wekslem in blanco jest dokumentem nieposiadającym wszystkich wymaganych przez prawo wekslowe elementów (klauzul), lecz zawierający przynajmniej podpis wystawcy.
W przypadku zbywania nieruchomości osobom fizycznym lub prawnym pierwszeństwo w ich nabyciu przysługuje tym, którzy spełniają określone warunki. Jakie warunki trzeba spełniać? Czym jest wykaz nieruchomości?
Zgodnie z artykułem drugim ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa,usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż,a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
Pojęcie przedsiębiorcy
01.08.2011
Zgodnie z artykułem czwartym ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.
Każdy przedsiębiorca może zostać skontrolowany. Kontrolę prowadzą organy administracji publicznej. Co do zasady organy administracji publicznej kontrolują przedsiębiorców na zasadach określonych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej natomiast w zakresie nieuregulowanym w ustawie stosuje się przepisy ustaw szczególnych.
Polska Klasyfikacja Działalności
01.08.2011
Polska Klasyfikacja Działalności została wprowadzona Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności . Jest to umownie przyjęty, hierarchicznie usystematyzowany podział rodzajów działalności społeczno – gospodarczej. Każdy przedsiębiorca ma nadany kod, który charakteryzuje prowadzoną przez niego działalność.
Osoby fizyczne bez NIP
31.05.2011
Od 1 lipca 2011 r. osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej nie będą musiały posługiwać się Numerem Identyfikacji Podatkowej (NIP). Identyfikację podatnika zapewni jedynie numer PESEL.
Osoby pobierające renty są zobowiązane zapłacić podatek dochodowy od
osób fizycznych. Wynika to z przepisów ustawy o podatku dochodowym od
osób fizycznych.
Kto nie jest konsumentem
01.09.2011
Współczesne prawo cywilne w sposób szczególny chroni podmiot jakim jest konsument. Dlatego też warto wiedzieć kto jest a kto nie jest konsumentem i dlaczego.
Kto jest konsumentem
14.09.2011
Wg Kodeksu cywilnego konsumentem jest osoba fizyczna dokonująca czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Co wynika z tak sformułowanej definicji?
Konsument w szerokim - potocznym znaczeniu rozumiany jest jako osoba nabywająca od przedsiębiorcy towar lub usługę.
Osoba fizyczna
03.02.2010
Jest to prawne określenie każdego człowieka, który występuje jako podmiot w stosunkach cywilnoprawnych.