| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Wysokość renty > Czy osoby pobierające renty muszą się rozliczać w Urzędzie Skarbowym

Czy osoby pobierające renty muszą się rozliczać w Urzędzie Skarbowym

Osoby pobierające renty są zobowiązane zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych. Wynika to z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podatnikami podatku dochodowego są osoby fizyczne, które uzyskują dochody z różnych źródeł przychodów. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów obok stosunku służbowego czy też stosunku pracy są przychody o charakterze subwencyjnym takie jak renty, emerytury lub zasiłki.
Unormowania dotyczące emerytur i rent zawarte są w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń społecznych. Określa ona warunki nabywania prawa do świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń emerytalnych i rentowych, zasady ustalania wysokości świadczeń oraz zasady i tryb przyznawania i wypłaty owych świadczeń, które obejmują: emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy w tym rentę szkoleniową, rentę rodzinną, dodatek pielęgnacyjny, dodatek do renty rodzinnej dla sieroty zupełnej i zasiłek pogrzebowy. Wszystkie te świadczenie podlegają opodatkowaniu.

Zobacz także serwis: Renta socjalna

Wyjątek stanowi renta przyznawana na podstawie odrębnych przepisów o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, która jest wolna od podatku.

Zobacz serwis: Wysokość rentCzytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Net Jacek Adamczak

Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »