reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > Czym charakteryzuje się działalność gospodarcza?

Czym charakteryzuje się działalność gospodarcza?

Zgodnie z artykułem drugim ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa,usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż,a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Działalność gospodarcza ma trzy podstawowe cechy, tj. zarobkowość, zorganizowanie oraz ciągłość.

Przedmiot działalności gospodarczej

Przedmiotem działalności gospodarczej jest działalność wytwórcza, budowlana, handlowa,usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż. Co do zasady przedmiotem działalności jest produkcja bądź świadczenie usług.

Charakter zarobkowy

Cel zarobkowy działalności gospodarczej pozwala na jej odróżnienie od innej działalności. Przykładowo cel zarobkowy nie jest celem działalności społecznej, która jest wykonywana z pobudek czysto altruistycznych.

Działalność ma element zarobkowości, gdy przynosi dochód bądź jeżeli nie przynosi dochodu, ale jego osiągnięcie było przez przedsiębiorcę zamierzone.

Przez dochód należy rozumieć nadwyżkę przychodów nad kosztami.

Reasumując, działalność zarobkowa to taka, która wykonywana jest w celu osiągnięcia zysku, który wcale nie musi wystąpić, chodzi tu o sam zamiar osiągnięcia zysku, a nie finalny skutek.

Zadaj pytanie: Forum

Wykonywanie działalności w sposób zorganizowany

Zorganizowanie wskazuje, że działalność gospodarcza związana jest z wyborem określonej formy organizacyjno – prawnej jej wykonywania.

O zorganizowaniu działalności można mówić, gdy prowadzenie jej wymaga pewnego wysiłku organizacyjnego. Zorganizowanie przejawia się na przykład w zapewnieniu lokalu dla jej prowadzenia, utworzeniu strony internetowej, zatrudnieniu pracowników, zakupieniu sprzętu biurowego, itd.

Zobacz również serwis: Gmina

Prowadzenie działalności w sposób ciągły

Ciągłe prowadzenie działalności oznacza wykonywanie szeregu czynności, które zmierzają do osiągnięcia zamierzonego celu. 

Każda działalność gospodarcza musi być kiedyś zakończona, w związku z tym nie można utożsamiać trwania działalności z jej ciągłością. 

Cecha ciągłości pozwala na odróżnienie działalność gospodarczej od działalności okazjonalnej, która może być wykonywana jednorazowo.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Działalność gospodarcza cechuje się zarobkowością, zorganizowaniem oraz ciągłością.
Działalność gospodarcza cechuje się zarobkowością, zorganizowaniem oraz ciągłością.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama