REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co to jest umowa sponsoringu?

Jarosław Krasnodęmbski
Sponsor ma prawo żądać od drugiej strony umowy, aby ta wykonywała czynności objęte umową oraz uwzględniała jego wskazówki.
Sponsor ma prawo żądać od drugiej strony umowy, aby ta wykonywała czynności objęte umową oraz uwzględniała jego wskazówki.

REKLAMA

REKLAMA

Sponsoring to jedna z wielu form promocji produktów lub usług. Przyczynia się do pozyskania nowych klientów, wzrostu prestiżu bądź pomaga w poprawie wizerunku firmy.

Istota

Sponsoring zawierany jest na podstawie umowy. Jest to z prawnego punktu widzenia umowa nienazwana. Umowa ta ma charakter odpłatny, wzajemny i obustronnie przysparzający.

REKLAMA

Nie została ona uregulowana w kodeksie cywilnym, ani w innych ustawach. Jednak niektóre ustawy odnoszą się do sponsoringu, regulując sferę administracyjną i karna tego zjawiska. Przykładem takiej ustawy jest ustawa o radiofonii i telewizji oraz ustawa o ochronie zdrowia przed następstwem używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Strony umowy

Stroną umowy może być zarówno osoba fizyczna jak i prawna. Rodzaj działalności przedsiębiorcy również jest bez znaczenia o ile nie pokrywa się z ustawowo wyłączonymi działalnościami. Są to branże alkoholowe, farmaceutyczne, tytoniowe oraz hazardowe.

Zobacz: Co zrobić, by dokonać darowizny samochodu?

Osoba prawna nie może przekazywać środków finansowych partiom politycznym, mogą tego dokonywać wyłącznie osoby fizyczne w formie darowizn, spadków i zapisów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Postanowienia umowy

Umowa sponsoringu określa sposób, czas oraz ilość wypełniania zobowiązania przez obie strony. W tego typie umowach często zawarte są postanowienia dotyczące zezwolenia sponsora na korzystanie z własności przemysłowej oraz intelektualnej sponsorowanego. Częstym elementem umowy są klauzule lojalności, polegające na wzajemnym poszanowaniu stron umowy.

Prawa i obowiązki sponsora

REKLAMA

Sponsor ma prawo żądać od drugiej strony umowy, aby ta wykonywała czynności objęte umową oraz uwzględniała jego wskazówki. Ma on prawo m.in. do korzystania z udzielonych sponsorowanemu zezwoleń licencyjnych, zestawień rachunkowych, informacji i sprawozdań oraz opracowania harmonogramu podejmowanych działań.

W zamian sponsor posiada obowiązek spełniania zawartych w umowie świadczenie oraz powstrzymywania się od sponsorowania w tym samym czasie innych przedsięwzięć o zbliżonym charakterze.

Prawa i obowiązki sponsorowanego

Sponsorowany ma prawo domagać się spełnienia określonego w umowie świadczenia, posiada prawo do korzystania z udzielonych mu praw niemajątkowych, może żądać lojalności i utrzymania w tajemnicy informacji dotyczących siebie oraz prowadzonej przez siebie działalności. Sponsorowany ma również prawo wypowiedzieć lub odstąpić od umowy sponsoringu.

W zamian za świadczenia ma on obowiązek należycie wykonywać czynności, do których się zobowiązał, wykorzystywać uzyskane środku w sposób określony w umowie, uwzględniać wskazówki, dbać o renomę sponsora oraz ujawniać sponsora w toku czynności wskazanych w umowie.

Zobacz serwis: Umowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów spotkał się z Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy

Minister finansów Andrzej Domański spotkał się z Nadią Calvino, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy.

Nowe możliwości organizacji ekologicznych. Toczą się prace nad nowelizacją ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody

Toczą się prace nad projektem nowelizacji ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Organizacjom ekologicznym zostanie zapewniona możliwość zwrócenia się do sądu z żądaniem skutecznego zbadania legalności planów urządzenia lasu.

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. MEN podało, że przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Ale które?

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. Przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Udział w pilotażu jest bezpłatny i da możliwość pracy z nowoczesnymi narzędziami. ORE zapewnia wsparcie merytoryczne i dydaktyczne.

Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych w dół. Będą niższe opłaty. Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmieniającą

Będą niższe opłaty za odpady komunalne? Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmniejszająca wysokość stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych od II półrocza 2021 r. zmniejszyły się.

REKLAMA

Będą zmiany w zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria dotyczące infrastruktury krytycznej

Rozpoczęły się prace na nowelizacją ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria umożliwiające identyfikację obiektów, instalacji oraz urządzeń jako infrastruktury krytycznej.

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Znaczenie ma też miejsce zamieszkania. Więcej kobiet niż mężczyzn odbiera tytułu magistra

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Co roku dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn otrzymuje tytuł magistra. Wpływ na wyniki ósmoklasistów ma nie tylko płeć, ale też miejsce zamieszkania.

Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

REKLAMA

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

REKLAMA