REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Osoba fizyczna a osoba prawna. Różnice

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Osoba fizyczna a osoba prawna. Różnice
Osoba fizyczna a osoba prawna. Różnice
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prawo cywilne, czyli zespół norm regulujących stosunki pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi, ma szerokie zastosowanie w życiu codziennymi. Podstawowymi pojęciami w nim funkcjonującymi są: osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Czym one się charakteryzują, czym różnią i jak się przekładają na nasze codzienne życie?
rozwiń >

Kim jest osoba fizyczna?

Osoba fizyczna to w prawie cywilnym każdy człowiek. Jest nią od chwili urodzenia, aż do śmierci. Pojęcie to reguluje Kodeks cywilny.

REKLAMA

Zdolność prawna – co to jest?

Zdolność prawna to zdolność do bycia stroną stosunku cywilnoprawnego. Inaczej mówiąc, jest to zdolność do bycia podmiotem praw i obowiązków prawa cywilnego.

Zdolność do czynności prawnych dla osoby fizycznej

Osoba fizyczna z chwilą przyjścia na świat nabywa zdolność prawną. Jednak nie jest ona tożsama ze zdolnością do czynności prawnych. Te w części nabywa się po ukończeniu 13 lat, zaś w pełni po osiągnięciu pełnoletności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ograniczoną zdolność do czynności prawnych posiadają małoletni między 13. a 18 rokiem życia oraz osoby częściowo ubezwłasnowolnione.

Zdolności do czynności prawnej w całości są pozbawione osoby przed ukończeniem 13-tego roku życia, a także osoby pełnoletnie, które zostały całkowicie ubezwłasnowolnione.

Osoba fizyczna i prowadzenie działalności gospodarczej

Każda osoba posiadająca pełnię praw do czynności prawnych może założyć i prowadzić działalność gospodarczą. Jest nią zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły. Aby ją założyć trzeba złożyć wniosek o wpis co Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Kim jest osoba prawna?

Osoba fizyczna nie jest równoważna z osobą prawną. Zgodnie z art. 33 Kodeksu cywilnego osobami prawnymi są Skarb Państwa i jednostki organizacyjne, którym przepisy szczególne przyznają osobowość prawną.

Osoba prawna uzyskuje zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych z chwilą powołania jej do życia.

Osoba fizyczna a osoba prawna – czym się różnią?

Podstawowa różnica to fakt, że osobą fizyczną staje się każdy człowiek w momencie przyjścia na świat i pozostaje nią do chwili śmierci. Zaś osoba prawna musi zostać powołana przez jednostkę organizacyjną. Osoba prawna rodzi się wraz z chwilą wpisania jej do właściwego rejestru. Może też ustać z chwilą jej wykreślenia z nich.

Osoba fizyczna a osoba prawna – podobieństwa

Zgodnie z polskim prawem zarówno osoba fizyczna jak i osoba prawna może być przedsiębiorcą, czyli działać pod firmą. Różnią się jednak m.in. tym, że firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko, zaś firmą osoby prawnej jest jej nazwa.

Jednostki, które nie posiadają osobowości prawnej

Jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej jest, poza osobą fizyczną i osobą prawną, jednym z trzech typów jednostek prawnych.

Jednostkami organizacyjnymi, które nie posiadają osobowości prawnej są:

  1. Jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym szczegółowe ustawy nie przyznają zdolności prawnej, np. spółki cywilne, czy stowarzyszenia zwykłe;
  2. Jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym przysługuje zdolność prawna, np. spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna;
  3. Szczególne jednostki budżetowe, np. urzędy władzy samorządowej i samorządowej, kontroli, czy wymiaru sprawiedliwości, a także jednostki powoływane do wykonywania zadań Państwa lub samorządu terytorialnego, np. szkoły, sądy.

Jednostki organizacyjne, które nie mają osobowości prawnej, lecz uzyskały zdolność prawną mocą ustaw, są podmiotami prawa, co oznacza, że mogą być podmiotami stosunków prawnych. Mogą zatem nabywać prawa i zaciągać we własnym imieniu zobowiązania.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny
  2. Ustawa z dnia 6 marca 2018 Prawo przedsiębiorców
     

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej! Może trwać od 2 do 5 dni. Rusza nowy program MEN. Decyduje kolejność zgłoszeń

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej. Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty. Odpowiedzią na powstałe na tym tle problemy ma być nowy program MEN – Podróż z klasą.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

REKLAMA

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

REKLAMA

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

REKLAMA