REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Osoba fizyczna

main image
Osoba fizyczna to prawne określenie człowieka, jako podmiotu stosunku cywilnoprawnego. Osoby fizyczne posiadają zdolność prawną, a także po spełnieniu określonych warunków zdolność do czynności prawnych.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Podmiot prawa cywilnego

Osoba fizyczna, to jeden z podmiotów stosunku cywilnoprawnego. Oprócz osób fizycznych wyróżnia się jeszcze osoby prawne oraz jednostki organizacyjne, który nie posiadają osobowości, lecz mają przyznaną zdolność prawną (np. spółka jawna).

Osobą fizyczną jest każdy człowiek. Każda osoba fizyczna posiada zdolność prawną, czyli zdolności do bycia podmiotem praw i obowiązków z zakresu prawa cywilnego. Zgodnie z art. 8 Kodeksu cywilnego zdolność prawna jest nabywana przez każdego człowieka z chwilą urodzenia.

Oprócz zdolności prawnej osoby fizyczne wyposażone w zdolność do czynności prawnych, czyli możność nabywania praw i obowiązków prawa cywilnego, własnym działaniem.

Przejawem zdolności do czynności prawnych będzie osobiste zawarcie umowy.

W odróżnieniu od zdolności prawnej, która przysługuje każdej osobie fizycznej, zdolność do czynności prawnej jest przymiotem tych osób, które spełnią określone warunki. Chodzi przede wszystkim o kryterium wieku oraz brak ubezwłasnowolnienia całkowitego.

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego po osiągnięciu 13. roku życia osoba fizyczna, która nie zostanie ubezwłasnowolniona, nabywa ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Przy ograniczonej zdolności do czynności prawnej osoby fizyczne mogą samodzielnie zawierać umowy powszechnie zawierane, w drobnych sprawach życia codziennego.

Ograniczoną zdolność do czynności prawnych mają też ubezwłasnowolnieni częściowo.

Pełna zdolność do czynności prawnych przypada osobom pełnoletnim, wobec których nie zostało orzeczone ubezwłasnowolnienie.

Zobacz: Sprzedaż towarów

Podstawa prawna: Kodeks cywilny

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA