REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podstawa emerytury, Emerytura

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne i rentowe

Ubezpieczenia społeczne w Polsce obejmują ubezpieczenie emerytalne, ubezpieczenia rentowe, ubezpieczenie w razie choroby i macierzyństwa, zwane ubezpieczeniem chorobowym, oraz ubezpieczenie z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zwane ubezpieczeniem wypadkowym. Kto podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu?

Czy można kontynuować ubezpieczenie emerytalne i rentowe?

Kontynuowanie ubezpieczenia emerytalnego i rentowego możliwe jest w przypadku, gdy dana osoba utraciła dotychczasowy tytuł do ubezpieczeń i nie ma żadnych innych tytułów do ich objęcia.

Jakie prace zaliczamy do prac w szczególnych warunkach?

Wykonywanie pracy w szczególnych warunkach, przez okres co najmniej 15 lat, jest jednym z wymogów uzyskania prawa do emerytury pomostowej. Definicję pracy w szczególnych warunkach określa art. 3 ust.1 i 2 Ustawy o emeryturach pomostowych.

Jakie prace uznaje się za prace górnicze

Wykaz prac górniczych określa art. 50c ust.1 i 2 Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Czy dorabianie wpływa na wysokość emerytury?

W poprzednim artykule wskazaliśmy, jak ważne jest skompletowanie i dostarczenie do ZUSu prawidłowych dokumentów potwierdzających nasze zarobki oraz okresy składkowe i nieskładkowe. Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady dotyczące dorabiania na emeryturze.

Podwyższenie emerytury dla policjantów

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu uchylił decyzję komendanta wojewódzkiego policji, który odmówił funkcjonariuszowi wystawienia zaświadczenia o wykonywaniu pracy z narażeniem życia, stanowiącego podstawę do ubiegania się o wyższą emeryturę przez policjantów.

Świadczenia z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

Zbieg prawa do świadczeń został uregulowany w przepisach rozdziału 3 Ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych

Do dzisiaj (10 lipca) trzeba wybrać OFE

Do 10 lipca wszyscy, którzy od 1 stycznia mieli obowiązek wybrać OFE, a tego nie uczynili, muszą się w końcu zdecydować. Jeżeli tego nie zrobią wyboru za nich dokona ZUS.

REKLAMA

Policjant na emeryturze może pracować

Osoba na emeryturze lub pobierająca świadczenie rentowe, w tym również m.in. funkcjonariusz Policji, może podjąć pracę. Musi jednak liczyć się z tym, że świadczenie zostanie odpowiednio zmniejszone lub nawet zawieszone.

Świadczenia przysługujące policjantom

Jeżeli policjant na emeryturze dodatkowo pracuje, a jego zarobki przekraczają 130% przeciętnej płacy, to jego świadczenie nie zostanie zawieszone, odmiennie niż w przypadku osób otrzymujących cywilne świadczenia z ZUS.

Przywileje emeryta

Wraz z przejściem w stan spoczynku zawodowego emerytowi przysługuje szereg przywilejów, dzięki którym w portfelu emeryta zostaje więcej pieniędzy. Korzystając z przywileju zawsze trzeba się wylegitymować, dokumentując w ten sposób swoje prawo do ulgi.

Emeryt może być zwolniony z abonamentu

Osobom powyżej 60 roku życia, które osiągają dochód poniżej 50 proc. kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przysługuje zwolnienie od opłaty abonamentowej.

Ile emeryt lub rencista może dorobić

W tym kwartale emeryci i renciści którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego i są zatrudnieni będą mogli dorobić do swojego nominalnego świadczenia więcej, niż do tej pory.

Telefon komórkowy dla emeryta

Biorąc pod uwagę ceny połączeń i dostępność na rynku aparatów, posiadanie telefonu komórkowego, także wśród osób starszych nikogo nie dziwi.

Prawa członka Otwartego Funduszu Emerytalnego

Raz do roku Fundusz Emerytalny ma obowiązek przesłać członkowi OFE roczne rozliczenie, wraz z informacją o stopie zwrotu za ostatni rok i za okres ostatnich trzech lat.

Organizacja funduszy emerytalnych

Ustawa o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych określa zasady tworzenia i działania funduszy emerytalnych. Warto podkreślić, że ustawa ta nie narusza przepisów innych ustaw, które przewidują wypłatę świadczeń pieniężnych w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego.

Obowiązki członka OFE

Podstawowym obowiązkiem członka otwartego funduszu emerytalnego jest obowiązek stałego aktualizowania danych zawartych w deklaracji przystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego.

Abonament będzie wyższy od 2011 r.

Od 2011 r. wzrosną stawki abonamentu RTV za posiadanie telewizora lub radia. Nowa wysokość została ustalona przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji w rozporządzeniu z 6 maja 2010 r. Akt wszedł w życie 4 czerwca.

Odwrócony kredyt hipoteczny dla seniorów

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt założeń do ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Nowe rozwiązanie, szeroko stosowane w innych krajach, pozwoli starszym osobom na uzyskanie w bezpieczny sposób dodatkowych środków finansowych.

Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli

Nauczyciele mogą przejść na wcześniejszą emeryturą bez względu na wiek na podstawie przepisów Karty Nauczyciela lub na emeryturę w obniżonym wieku na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1893 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Zmiany w systemie zabezpieczeń społecznych

Od 1 maja w życie wchodzą nowe przepisy Unii Europejskiej dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest państwową jednostką organizacyjną posiadającą osobowość prawną, realizującą zadania z zakresu ubezpieczeń społecznych. Zakres działania, zadania i funkcjonowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych określa ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Emeryci i renciści zwolnieni z abonamentu radiowo – telewizyjnego

Emeryci i renciści, których świadczenie nie przekroczyło połowy wartości najniższego średniego wynagrodzenia, czyli 1551,48 zł brutto z są od 1 marca zwolnieni z obowiązku płacenia abonamentu radiowo – telewizyjnego.

Zwrot nienależnej emerytury po śmierci posiadacza rachunku

Po śmierci mojej mamy zauważyłem, iż emerytura nadal spływa na jej konto bankowe. Czy w takiej sytuacji mam prawo dysponowania tymi pieniędzmi?

Emerytury pomostowe – obowiązki płatnika składek

Do końca 2009 r. pracodawcy mieli czas na ostateczne określenie stanowisk, na których praca zaliczana będzie do prac w szczególnych warunkach lub prac o szczególnym charakterze. W tym roku zobowiązani są oni do opłacania składki na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracowników wykonujących pracę w tych warunkach.

Kwota emerytury i renty wolna od potrąceń

Dodatkowym zabezpieczeniem osób pobierających emerytury i rent jest wprowadzeniem kwoty wolnej w razie dokonywania potrąceń z tych świadczeń.

Coroczny dodatek pieniężnym dla emerytów i rencistów

Posłowie przygotowali projekt ustawy na podstawie, którego niektórzy emeryci i renciści otrzymają dodatek pieniężny do swoich świadczeń.

Korzyści i obowiązki wynikające z zatrudnienia emerytów i rencistów

Przepisy prawa pracy nie wprowadzają ograniczeń dotyczących podstawy wykonywania pracy przez emerytów i rencistów (umowa o pracę, zlecenie itp.). Dla firmy zatrudnienie osoby, która posiada uprawnienia do emerytury/renty, może okazać się korzystne finansowo. Wynikają z tego jednak również obowiązki wobec ZUS.

Wcześniejsza emerytura dla nauczyciela

Nauczyciele mają szczególne uprawnienia emerytalne. Mogą przejść na emeryturę na takich samych warunkach jak pozostałe osoby ubezpieczone, mogą również przejść na tzw. emeryturę nauczycielską po spełnieniu określonych wymagań. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać wcześniejszą emeryturę dla nauczycieli?

Czy pracujący emeryt - nauczyciel ma prawo do świadczeń z zfśs w dwóch szkołach

Zatrudniliśmy w naszej szkole na 1/2 etatu na czas określony nauczyciela będącego na emeryturze (bez zawieszania tej emerytury). Czy nauczyciel ten ma prawo do świadczeń z zfśs w naszej szkole oraz w tej, z której przeszedł na emeryturę?

Jaka podstawa wymiaru emerytury


Jestem na wcześniejszej emeryturze. ZUS wyliczył mi ją z 20 lat pracy (1971 - 1993). Nie jestem zadowolony z wyliczenia. Chciałbym, aby ZUS uwzględnił lata
1972 - 1981.

Ile można dorobić do emerytury

Osiąganie dodatkowych przychodów przez emeryta może wpłynąć na wysokość wypłacanego przez ZUS świadczenia. Warto więc dokonać kalkulacji, czy podjęcie dodatkowej pracy albo działalności będzie opłacalne. W tym celu trzeba poznać zasady zawieszania oraz zmniejszania emerytur.

Ile można dorobić do emerytury

Osiąganie dodatkowych przychodów przez emeryta może wpłynąć na wysokość wypłacanego przez ZUS świadczenia. Warto więc dokonać kalkulacji, czy podjęcie dodatkowej pracy albo działalności będzie opłacalne. W tym celu trzeba poznać zasady zawieszania oraz zmniejszania emerytur.

Jak wpływa okres bezrobocia bez zasiłku na emeryturę?

Czy będąc na bezrobociu bez zasiłku można te lata doliczyć do przejścia na emeryturę ?

Odprawa emerytalno - rentowa

 

Miesięczne stopy zwrotu OFE

Miesięczne stopy zwrotu OFE

Dodatek po zmarłym emerycie

Moi dziadkowie byli na emeryturze, dziadek miał wyższą od babci o jakieś 85 zł i dwa tygodnie temu zmarł. Czy babci należy się jakiś procent z jego emerytury jako dodatek do jej niższej emerytury? 

Emerytura po 5 latach w Polsce

Odpracowałam 42 lata w EU a w Polsce, w Polsce 5 lat (1965 -1970). Obliczy mi ZUS podstawe wymiaru emerytury z faktycznego okresu ubezpieczenia w Polsce, zarobki mam udokumentowane.

Wyrównanie wysokości emeryutry

W październiku 2007 r. skończyłem 60 lat. Pracowałem ponad 20 lat w warunkach szczególnych, nie miałem tego uwzględnionego w świadectwie pracy, miałem problem w uzyskaniu świadectwa. W październiku złożyłem wniosek o emeryturę bez udokumentowania lat w warunkach szczególnych i dostałem decyzję odmowną. Obecnie uzyskałem odpowiednie świadectwo pracy z uwzględnieniem pracy w warunkach szczególnych. Złożyłem do ZUS wniosek o sprostowanie i przyznanie emerytury. Dostałem wprawdzie decyzję o przyznaniu emerytury ale od daty złożenia wniosku. Czy nie należy mi się wyrównanie za miesiąc od października 2007 r.?

Zawieszenie lub zmniejszenie emerytury

Kwoty zawieszenia i zmniejszenia emerytury.

Zaginione akta osobowe

Zakład pracy w którym pracowałam od 01.06.1975 do 31.07.1978 istnieje do dzisiaj. Zakład stracił moje akta osobowe, które powinny być przechowywane w owym zakładzie pracy zostały utracone. Co mam z tym zrobić? Bez nich ZUS nie może mi naliczyć emerytury. Ponadto główna księgowa w legitymacji ubezpieczeniowej wpisała mi miesięczny zarobek w rubryce za rok.

Czy aby otrzymać wcześniejszą emeryturę muszę złożyć wniosek

Mam 55 lat i 37 lat pracy i właściwie to mogłabym już w tym roku odejść na emeryturę, chciałabym jednak pracować nadal. Czy w związku z tym nie stracę nabytego w tym roku prawa do emerytury? Czy też mogę pracować nadal i papiery na emeryturę złożyć przed ukończeniem 60 roku życia? Według jakich zasad będzie liczona moja emerytura? 

Wcześniejsza emerytura dla nauczycielki

Mam wystarczający staż pracy i wiek aby przejść na wcześniejszą emeryturę. Chciałabym jednak dłużej pracować. Obawiam się, czy dla mojego wieku (ur. czerwiec 1950 r.) od 2009 roku nie będzie naliczana emerytura stopniowowg kapitału początkowego. Czy ta zasada obejmie też nauczycieli.

Stypendium jako wynagrodzenie wliczane do emerytury

W 1976 r. zostałem skierowany na studia stacjonarne w Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Warszawie. Podczas ich odbywania otrzymywałem stypendium. Urlopowano mnie z zakładu i gwarantowano zachowanie wszelkich praw pracowniczych. Teraz się okazuje, że czas studiów jest zaliczany do stażu emerytalnego, ale dochody w tym czasie osiągane uwzględnione nie będą. Czy stanowisko ZUS jest prawidłowe.

Praca chałupnicza a wcześniejsza emerytura

Mam 55 lat w roku 1972 w lipcu urodziłam dziecko – w listopadzie 1973 rok rozpoczęłam prace chałupniczą aby móc się opiekować dzieckiem – w czasie zatrudnienia nie zawsze mogłam się wywiązać z miesięcznych terminów oddania mojej produkcji (choroba dziecka) w tym czasie nie były odprowadzane za mnie składki na ubezpieczenie (nie zaliczono mi paru miesięcy do stażu pracy) czy te kilka miesięcy mogę wypełnić opieką nad dzieckiem w wieku do lat czterech jak również okres przed podjęciem pracy?

Naliczanie emerytury mieszanej

W grudniu 2009 r. nabyłam praw do emerytury na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej. Pytanie, czy jeżeli rozwiążę umowę o pracę np. w 2010 r. emeryturę będę miała naliczaną w sposób określony na 2009 r., czy w sposób określony w 2010 r.?

Świadczenie po zmarłym mężu - przychód z którego opłacono zaliczkę

Chciałabym uzyskać informacje na temat świadczenia pieniężnego dla żony po zmarłym mężu. Jest to podobno jednorazowa wypłata z ZUS, która jest przychodem, z którego opłacono zaliczkę na podatek dochodowy. Świadczenie to jest realizowane na wniosek żony. Jest ono dokumentowane na druku PIT-8B. Decyzje taka uzyskuje się zgodnie z art.136 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17.12.1998 r. Dowiedziałam się o tym od znajomych, zamieszkujących województwo wielkopolskie. Teraz mam taką sytuację śmierci w rodzinie w województwie podkarpackim. Czy istnieje różna interpretacja przepisów w innych województwach? Gdyż w "moim" ZUS-ie nie ma takiego świadczenia pieniężnego.  

Czy do lat składkowych będą doliczone składki emerytalne z KRUS

Mam 50 lat. Od 2 lat opłacam składki emerytalno rentowne w KRUS. Wcześniej zakład pracy przez 27 lat opłacał mi składki emerytalno-rentowne w ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego będę pobierać emeryturę z ZUS. Czy do lat składkowych z ZUS będą doliczone składki emerytalne z KRUS? Czy to ma wpływ na wysokość emerytury?

Formularze emerytalne

Przedstawiamy wnioski emerytalne.

Czy można pominąć lata bez składek

W tym roku występuję o emeryturę. Przepracowałam 26 lat, ale przez cztery nigdzie nie pracowałam. Czy przy ustalaniu podstawy wymiaru emerytury mogę pominąć te lata?

REKLAMA