| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Czy aby otrzymać wcześniejszą emeryturę muszę złożyć wniosek

Czy aby otrzymać wcześniejszą emeryturę muszę złożyć wniosek

Mam 55 lat i 37 lat pracy i właściwie to mogłabym już w tym roku odejść na emeryturę, chciałabym jednak pracować nadal. Czy w związku z tym nie stracę nabytego w tym roku prawa do emerytury? Czy też mogę pracować nadal i papiery na emeryturę złożyć przed ukończeniem 60 roku życia? Według jakich zasad będzie liczona moja emerytura? 

W celu nabycia prawa do wcześniejszej emerytury przewidzianej dla pracowników urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r. - warunki do przyznania tej emerytury dotyczące:

  • wymaganego wieku,
  • wymaganego stażu pracy

muszą być spełnione do dnia 31 grudnia 2008 r.

Prawo do wcześniejszej emerytury przysługuje zatem kobietom urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r., które najpóźniej w dniu 31 grudnia 2008 r. osiągną wiek 55 lat. Muszą ponadto udowodnić okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 30 lat lub 20 lat w przypadku powstania przed dniem 1 stycznia 2009 r. całkowitej niezdolności do pracy.

Natomiast pozostałe warunki, a więc:

  • pozostawanie ostatnio, przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę, w ubezpieczeniu pracowniczym,
  • pozostawanie w stosunku pracy przez co najmniej 6 miesięcy w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniom społecznym

powinny być spełnione w okresie poprzedzającym zgłoszenie wniosku o emeryturę.

Dodać należy, że spełnienia tych dwóch ostatnich warunków nie wymaga się od kobiety, która przez cały okres wymagany na prawo do wcześniejszej emerytury tj. przez 30 lat lub 20 lat przy orzeczonej całkowitej niezdolności do pracy pozostawała w stosunku pracy. Czyli była zatrudniona na etacie.

Nie jest natomiast wymagane, aby wniosek o tę emeryturę został złożony do końca 2008 r.

Wniosek ten może być zgłoszony także po dniu 31 grudnia 2008 r. Jednak nie później niż przed ukończeniem 60 roku życia przez kobietę.

Wcześniejsza emerytura może być obliczona według dotychczasowych zasad, o ile wniosek o jej przyznanie zostanie zgłoszony przed ukończeniem przez kobietę 60 lat.

Jeżeli zatem, chce Pani zachować dotychczasowe stare zasady obliczania emerytury nie musi Pani obecnie wnioskować o przyznanie emerytury - powinna Pani jednak złożyć ten wniosek przed ukończeniem wieku 60 lat.

Zgłoszenie bowiem wniosku po ukończeniu wieku emerytalnego 60 lat – nawet jeżeli kobieta spełniła warunki do wcześniejszej emerytury do końca 2008 r. – spowoduje przy obliczaniu wysokości tego świadczenia zastosowanie tzw. emerytury mieszanej, obliczonej w części wg starych zasad i w części wg nowych zasad.

Proporcje te są różne i zależą od roku w którym osiągnięty został wiek emerytalny. Przykładowo kobieta ur. w 1953 r., która wniosek o emeryturę zgłosi w 2013r. - po osiągnięciu 60 lat - jej emerytura obliczona zostanie w 20% wg starych zasad, a w 80% wg nowych zasad.

Jeżeli natomiast złożyłaby Pani obecnie wniosek o emeryturę, będąc w stosunku pracy – wówczas ZUS przyzna Pani prawo do emerytury i obliczy jej wysokość oczywiście wg starych zasad. Wypłata emerytury zostanie jednak zawieszona - z uwagi na to, że nie rozwiązała Pani stosunku pracy.

Podstawa prawna: Art. 53, 103 ust. 2a i 183 ustawy z dnia 17 grudnia 198 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »