reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Wcześniejsza emerytura dla nauczycielki

Wcześniejsza emerytura dla nauczycielki

Mam wystarczający staż pracy i wiek aby przejść na wcześniejszą emeryturę. Chciałabym jednak dłużej pracować. Obawiam się, czy dla mojego wieku (ur. czerwiec 1950 r.) od 2009 roku nie będzie naliczana emerytura stopniowowg kapitału początkowego. Czy ta zasada obejmie też nauczycieli.

Należy zaznaczyć, że przepis art. 88 Karty Nauczyciela nie uzależnia uzyskania prawa do emerytury bez względu na wiek, od zgłoszenia wniosku o to świadczenie przed dniem 1.01.2009 r. Zatem nauczyciele, aby uzyskać emeryturę w myśl tego przepisu, nie muszą przed dniem 1.01.2009 r. rozwiązywać stosunku pracy, jak również nie muszą składać wniosku o przyznanie tego świadczenie - przed tym dniem.

Dzień 31.12.2008 r. – dla osób urodzonych po dniu 31.12.1948 r. a przed dniem 1.01.1969 r. – jest ostatecznym terminem na spełnienie warunku wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, w tym okresu pracy nauczycielskiej, uprawniającego nauczyciela do uzyskania emerytury wcześniejszej.

Natomiast wcześniejsza emerytura przyznawana na ogólnych zasadach oraz wcześniejsza emerytura dla nauczyciela , może być obliczona według dotychczasowych czyli starych zasad, o ile wniosek o jej przyznanie zostanie zgłoszony przed ukończeniem przez kobietę 60 lat, a przez mężczyznę 65 lat.

Zgłoszenie wniosku o emeryturę po ukończeniu przez kobietę 60 lat – nawet jeżeli nauczycielka spełniła warunki do wcześniejszej emerytury do końca 2008r. – spowoduje konieczność zastosowania art.183 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, czyli wysokość emerytury będzie obliczona w części wg starych zasad i w części wg nowych zasad. Proporcje te są różne i zależą od roku, w którym osiągnięty zostanie wiek emerytalny wynoszący dla kobiety 60 lat. .

Z przekazanych informacji wynika, że spełnia pani warunki do emerytury nauczycielskiej- dotyczące wymaganego stażu pracy, w tym pracy nauczycielskiej. Jeżeli zatem wniosek o emeryturę zgłosi pani w 2009r, czyli przed osiągnięciem wieku 60 lat – wówczas wysokość pani emerytury zostanie obliczona wg starych zasad. Natomiast zgłoszenie wniosku w 2010r. po ukończeniu przez panią wieku 60 lat oznacza, że 70% emerytury będzie obliczone wg starych zasad, a 30% wg nowych zasad.

Podstawa prawna: Art. 183 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

ekspert z zakresu emerytur i rent

Źródło:

INFOR
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama