| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Emeryt > Przywileje emeryta

Przywileje emeryta

Wraz z przejściem w stan spoczynku zawodowego emerytowi przysługuje szereg przywilejów, dzięki którym w portfelu emeryta zostaje więcej pieniędzy. Korzystając z przywileju zawsze trzeba się wylegitymować, dokumentując w ten sposób swoje prawo do ulgi.

Ulgi na przejazd pociągami

Emeryci dwa razy w roku mają prawo do przejazdów w drugiej klasie pociągami osobowymi, ekspresowymi i pośpiesznymi z ulgą 37 procent. Emeryci, którzy częściej korzystając z usług kolei, powinni się zaopatrzyć w legitymację seniora. Dokument ten można nabyć na dworcu, za okazaniem dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Legitymację tą można nabyć po ukończeniu 60 roku życia, uprawnia ona do podróżowania z 50-procentową ulgą na przejazdy wszystkimi pociągami krajowymi w klasie 1. i 2., w tym także pociągami InterCity. Legitymacja seniora jest ważna przez rok i kosztuje 75 złotych.

Ulgi w komunikacji miejskiej

O prawie emerytów do ulgowych przejazdów środkami komunikacji miejskiej decyzją władze miejskie poszczególnych miast. Niekiedy nawet seniorzy po ukończeniu określonego wieku podróżują komunikacją miejską za darmo. W pozostałych miastach oscyluje ona w granicach 50 procent.

Rabaty na przeloty

Na ok. 20 procent zniżki mogą liczyć pasażerowie linii lotniczych, którzy ukończyli 60 rok życia. Wysokość ulgi dla seniorów może się różnić w poszczególnych liniach lotniczych.

Tańsza rozrywka

Emeryci są traktowani preferencyjnie w teatrach i muzeach oraz kinach. W zależności od placówki kulturalnej mogą liczyć oni na ok. 40 –50 procent zniżki.
Emeryci w Polsce mogą także liczyć na ulgowe bilety wstępu w większości galerii sztuki oraz w ogrodach botanicznych i zoologicznych. Również skanseny oferują zniżki dla seniorów.

Wydarzenia sportowe

Ulgowe bilety przysługują emerytom chcącym uczestniczyć w imprezach sportowych. Na niektóre imprezy masowe seniorzy są wpuszczani za symboliczną opłatą lub nawet za darmo. 

Zobacz również serwis: Pomoc społeczna

Paszport

Emeryci oraz ich małżonkowie pozostający na ich wyłącznym utrzymaniu oraz osoby przebywające w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych mają prawo do 50-procentowej ulgi w opłacie za wydanie paszportu. Obecnie zapłacą 70 zł. Z kolei osoby, po ukończeniu 70 lat są zwolnione z tych opłat w ogóle.

Tańszy wypoczynek

W niektórych pensjonatach seniorzy otrzymują upusty dla wczasowiczów na emeryturze. Na największe upusty emeryci mogą liczyć szczególnie po sezonie urlopowym, kiedy właściciele pensjonatów kuszą seniorów atrakcyjnymi cenami.

Ulgi na psa

Lokalne władze decydują o wysokości opłat od posiadania psów. W niektórych miastach seniorzy są zwolnieni z obowiązku odprowadzania opłaty za posiadanie swojego czworonożnego pupila.

Chcąc skorzystać z preferencji przysługujących seniorowi należy posiadać przy sobie dokument potwierdzający to prawo.

Zobacz również serwis: Emerytury

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »