| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Emeryt > Emeryt może być zwolniony z abonamentu

Emeryt może być zwolniony z abonamentu

Osobom powyżej 60 roku życia, które osiągają dochód poniżej 50 proc. kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przysługuje zwolnienie od opłaty abonamentowej.

Kryteria zwolnienia z abonamentu

Według przepisów, aby skorzystać z dobrodziejstwa zwolnienia z opłaty abonamentowej należy mieć ukończone 60 lat oraz mają ustalone prawo do emerytury o wysokości nie przekraczającej kwoty 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli 1658,19 zł.

Aktualnie miesięczne wynagrodzenie wynosi 3 316,38 zł. W związku z tym, aby móc ubiegać się o zwolnienie z abonamentu radiowo – telewizyjnego dochód osoby składającej oświadczenie nie może przekroczyć 1658,19 zł. Zwolnione z konieczności opłacania abonamentu są także osoby uprawnione do świadczeń socjalnych, przedemerytalnych, korzystające ze świadczeń rodzinnych oraz bezrobotni.

Formalności załatwiamy na poczcie

Aby uzyskać zwolnienie z abonamentu radiowo – telewizyjnego na należy udać się na najbliższą placówkę pocztową i złożyć specjalne oświadczenie.

POBIERZ WZÓR: Wzór oświadczenia o zwolnienie z abonamentu

Ponadto należy wylegitymować się stosownymi dokumentami, z których wynika prawo do ulgi. Osoby powyżej 60 roku życia oprócz oświadczenia powinny przedstawić także dowód osobisty oraz decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub innego organu emerytalno – rentowego o wysokości świadczenia (wystarczy ostatni odcinek emerytury).

Osoby korzystające z pomocy społecznej lub świadczeń rodzinnych powinny zdobyć zaświadczenie na którym widniej potwierdzenie uprawnień do korzystania z pomocy. Z kolei bezrobotni odwiedzając placówkę pocztową będą musieli zaopatrzyć się w zaświadczenie z urzędu pracy o posiadaniu statusu bezrobotnego.

Podstawa prawna:
Ustawa z 13 czerwca 2008 r. o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych (Dz. U. 2010 r. nr 13, poz. 70),

Rozporządzenie KRRiTv z dnia 16 lutego 2010 r. w sprawie rodzajów dokumentów oraz wzoru oświadczenia potwierdzających uprawnienia do zwolnień od opłat abonamentowych (Dz. U. 2010 r. nr 29, poz. 152).

Zobacz również serwis: Pomoc społeczna

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby uzyskać zwolnienie z abonamentu radiowo – telewizyjnego na należy udać się na najbliższą placówkę pocztową i złożyć specjalne oświadczenie.
Aby uzyskać zwolnienie z abonamentu radiowo – telewizyjnego na należy udać się na najbliższą placówkę pocztową i złożyć specjalne oświadczenie.

PKWiU - Nowa matryca stawek VAT – Usługi178.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »