reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury powszechne > Świadczenie po zmarłym mężu - przychód z którego opłacono zaliczkę

Świadczenie po zmarłym mężu - przychód z którego opłacono zaliczkę

Chciałabym uzyskać informacje na temat świadczenia pieniężnego dla żony po zmarłym mężu. Jest to podobno jednorazowa wypłata z ZUS, która jest przychodem, z którego opłacono zaliczkę na podatek dochodowy. Świadczenie to jest realizowane na wniosek żony. Jest ono dokumentowane na druku PIT-8B. Decyzje taka uzyskuje się zgodnie z art.136 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17.12.1998 r. Dowiedziałam się o tym od znajomych, zamieszkujących województwo wielkopolskie. Teraz mam taką sytuację śmierci w rodzinie w województwie podkarpackim. Czy istnieje różna interpretacja przepisów w innych województwach? Gdyż w "moim" ZUS-ie nie ma takiego świadczenia pieniężnego.  

Na podstawie powołanego przez panią przepisu art. 136 ustawy emerytalnej – członkowie rodziny osoby zmarłej mogą ubiegać się o wypłatę w formie niezrealizowanych świadczeń - emerytury lub renty, która należała się tej osobie do dnia śmierci.

Do pobrania niezrealizowanego świadczenia uprawnieni są małżonek i dzieci, z którymi osoba zmarła prowadziła wspólne gospodarstwo domowe, a w razie ich braku – małżonek i dzieci, z którymi osoba ta nie prowadziła wspólnego gospodarstwa domowego, a w razie ich braku inni członkowie rodziny uprawnieni do renty rodzinnej lub na których utrzymaniu pozostawała ta osoba.

Jeżeli zatem mąż pani z powodu śmierci nie zdążył pobrać świadczenie emerytalno-rentowego za miesiąc, w którym zmarł może pani ubiegać się o jego wypłatę w formie niezrealizowanego świadczenia. W tej sprawie powinna pani złożyć stosowny wniosek do organu rentowego, który wypłacał świadczenie mężowi. Formularz Wniosku o wypłatę niezrealizowanych świadczeń po sobie uprawnionej do świadczeń emerytalno- rentowych (druk o symbolu ZUS RP-18) jest dostępny w każdej jednostce ZUS.

Jednocześnie informuję, że zgodnie z przepisami ustawy emerytalnej w razie śmierci osoby uprawnionej do emerytury lub renty może być przyznany zasiłek pogrzebowy, renta rodzinna po tej osobie oraz wypłata niezrealizowanych świadczeń. Przepisy ustawy emerytalnej, nie przewidują wypłaty żadnych innych świadczeń.

Podstawa prawna: Art. 136 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( DZ. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


PIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama