REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Stypendium jako wynagrodzenie wliczane do emerytury

Katarzyna Wiśniewska
Katarzyna Wiśniewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W 1976 r. zostałem skierowany na studia stacjonarne w Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Warszawie. Podczas ich odbywania otrzymywałem stypendium. Urlopowano mnie z zakładu i gwarantowano zachowanie wszelkich praw pracowniczych. Teraz się okazuje, że czas studiów jest zaliczany do stażu emerytalnego, ale dochody w tym czasie osiągane uwzględnione nie będą. Czy stanowisko ZUS jest prawidłowe.

REKLAMA

W myśl obowiązującego od 1968 r. rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac z dnia 19.08.1968 r. w sprawie obliczania podstawy wymiaru emerytury lub renty, zasiłków z ubezpieczenia społecznego na wypadek choroby i macierzyństwa oraz składek na ubezpieczenie społeczne (Dz. U. Nr 35, poz. 246) – podstawę wymiaru składek w uspołecznionych zakładach pracy stanowiły zarobki w gotówce tj. wypłaty zaliczane w myśl uchwały nr 8 Rady Ministrów z dnia 12.01.1965 r. ( Mon. Pol. Nr 2, poz. 5) do osobowego funduszu plac. Stypendia pracownicze zaliczane były do tzw. innych wynagrodzeń nie objętych funduszem płac i nie stanowiących wynagrodzeń z funduszu zakładowego. Także kolejna uchwała nr 103 Rady Ministrów z dnia 25 maja 1971 r. ( Mon. Pol. Nr 31, poz. 196) zaliczała stypendia do tzw. innych wynagrodzeń wypłacanych poza osobowym funduszem płac.

REKLAMA

Zatem stypendia wypłacone pracownikowi w okresie od 1968 do 31.12.1977r. podczas studiów nie stanowiły podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i tym samym nie podlegają uwzględnieniu przy ustalaniu podstawy wymiaru emerytury.

W myśl natomiast kolejnego rozporządzenia Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 13 grudnia 1976r. w sprawie dostosowania niektórych przepisów o ubezpieczeniu społecznym i o ubezpieczeniu rodzinnym do zasad określających składniki funduszu płac (Dz. U. Nr 40, poz.239 ze zm.) podstawę wymiaru składek stanowiły wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze zaliczone do osobowego funduszu płac.

Zgodnie z uchwałą n 158 Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 1976r. w sprawie składników funduszu płac (MP Nr 43, poz.212) osobowy fundusz płac obejmował m. in. wynagrodzenia wypłacane z funduszu płac uczniów oraz stypendia pracownicze i fundowane,

Zatem w okresie od 1 stycznia 1977 r. do 31 grudnia 1983 r. stypendia pracownicze stanowiły podstawę wymiaru składek i tym samym podlegają uwzględnieniu w podstawie wymiaru emerytury.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jak wynika z nadesłanych załączników pan w latach 1976-1980 był słuchaczem Wyższej Szkoły Nauk Społecznych i w tym okresie pobierał stypendium, z tym że nie informuje pan, czy stypendium to wypłacane było przez zakład pracy, czy też przez uczelnię. Jeżeli przez zakład pracy z osobowego funduszu płac to począwszy od 1.01.1977 r. od takiego stypendium zakład pracy powinien odprowadzić składkę ubezpieczeniową do ZUS i wówczas kwota tego stypendium byłaby uwzględniona w podstawie wymiaru emerytury. Fakt odprowadzenia składki powinien wynikać z dokumentacji finansowej zakładu pracy.

Jeżeli natomiast w okresie nauki na studiach wyższych przebywał pan na urlopie bezpłatnym, udzielonym przez pracodawcę - to w takim przypadku należy uznać, że pan w podczas studiów w Wyższej Szkoły Nauk Społecznych nie podlegał ubezpieczeniu społecznemu. Natomiast wypłacane stypendium w okresie studiów było formą wsparcia finansowego studenta ze strony uczelni i nie świadczyło o podleganiu ubezpieczeniu społecznemu.

Stąd też kwota takiego stypendium nie może być uwzględniona w podstawie wymiaru emerytury.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Równowartość 225 euro na hektar, maksymalnie 1125 euro na gospodarstwo. Można już składać wnioski. Płatność dla małych gospodarstw rolnych 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 18 czerwca 2024 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (Dz. U. poz. 885). Przepisy ustawy wdrażają na lata 2024-2027, w ramach płatności bezpośrednich, dwie nowe płatności: Płatność dla małych gospodarstw oraz Płatność do ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji. Zmiany w zakresie możliwości wnioskowania o przyznanie tych płatności zostały już wprowadzone do aplikacji eWniosekPlus. Wnioski można składać do 31 sierpnia 2024 r.

Renta wdowia z ograniczeniami. Próg maksymalny i model kroczący

Wysokość renty wdowiej będzie ograniczona progiem maksymalnym. Nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS. Poza tym ograniczeniem, ustawodawca chce również wprowadzić tzw. model kroczący, dochodzenia do pełnego świadczenia.

Dofinansowanie bioasekuracji w rolnictwie 2024 (pomoc de minimis). MRiRW podało termin i zasady składania wniosków

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie z 19 czerwca 2024 r, że rolnicy (producenci rolni), którzy prowadzą gospodarstwo rolne z hodowlą świń, mogą – od 3 do 26 lipca 2024 r. – składać wnioski o udzielenie pomocy o charakterze pomocy de minimis w rolnictwie na refundację 100 proc. wydatków poniesionych w roku 2024 r. na działania związane z bioasekuracją.

Podwyżki dla pracowników podmiotów leczniczych. Od lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie zasadnicze od 4651,06 zł do 10375,45 zł

Pracownicy zatrudnieni w ochronie zdrowia od lipca 2024 r. doczekają się waloryzacji minimalnych wynagrodzeń zasadniczych. 

REKLAMA

Sanatorium z KRUS dla emeryta. Jakie są aktualne zasady?

Czy z rehabilitacji w sanatorium KRUS mogą korzystać również emeryci? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o turnusie?

Strefa Czystego Transportu w Warszawie od 1 lipca. Już 2,2 tys. wniosków o wyłączenie spod obostrzeń

Strefa Czystego Transportu w Warszawie będzie obowiązywała już od 1 lipca 2024 r. "Na ten moment dostaliśmy 2,2 tys. wniosków o wyłączenie spod obostrzeń strefy" - tak poinformował dzisiaj nasz portal Jakub Dybalski, rzecznik prasowy ZDM. SCT to zakaz wjazdu dla aut benzynowych starszych niż 1997 r. oraz z silnikiem Diesla starszych niż 2005 r., ale jest też kilka rodzajów wyłączeń.

Krótszy tydzień pracy już do 1 lipca 2024 r. Dla których pracowników? Czy od 2025 r. wszyscy będziemy pracowali krócej?

Ta grupa pracowników będzie pracowała przez 35 godzin w tygodniu już od 1 lipca 2024 r. Czy reszta pracowników ma szansę pracować krócej już od 2025 r.? Czy jest to uzależnione od wyników prowadzonych testów?

300 plus 2024 - wniosek. Kto i jak może złożyć? W jakim terminie? Kto może dostać łącznie 400 zł na wyprawkę szkolną dla dziecka?

300 plus (300+), to potoczna nazwa programu "Dobry start", dzięki którego rodzice i opiekunowie dzieci w wieku szkolnym mogą otrzymać raz w roku (także i w 2024 roku) otrzymać 300 zł (netto) na wyprawkę szkolną dla dziecka bez względu na dochód rodziny. Jak, gdzie i do kiedy można złożyć wniosek? Co trzeba wpisać we wniosku? Kto może liczyć na dodatkowe 100 zł na wyprawkę szkolną dla dziecka?

REKLAMA

W 2024 roku nadal 300 zł na wyprawkę szkolną. Dla kogo? Od kiedy można składać wnioski? Dla kogo dodatkowe 100 zł?

Od kilku lat (dokładnie od roku szkolnego 2021/2022) jest przyznawane tzw. świadczenie 300+, czyli 300 zł przeznaczone na wyprawkę szkolną dla każdego dziecka w ramach programu Dobry Start. Pieniądze te przyznaje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mimo, że od czasu wprowadzenia tego świadczenia inflacja osiągnęła dwucyfrowe wartości w skali 2022 roku, a także 2023 roku - nadal świadczenie to nie jest zwaloryzowane i w 2024 roku można liczyć nadal na 300 zł pomocy państwa w wyposażeniu dziecka do szkoły. Jak uzyskać 300 plus?

Nadchodzi rewolucja w receptach. Rząd wprowadza ważne zmiany

Rząd chce rozszerzenia podmiotów uprawnionych do wystawiania recept. Chodzi o wyeliminowanie obecnych ograniczeń związanych z możliwością wystawiania recept na refundowane niektóre leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne przysługujące bezpłatnie osobom do ukończenia 18. roku życia albo po ukończeniu 65. roku życia.

REKLAMA