Jak prawidłowo wnieść zarzuty od nakazu zapłaty?
02 wrz 2013
Zarzuty od nakazu zapłaty stanowią rodzaj środka zaskarżenia przewidzianego w postępowaniu nakazowym. Celem ich przedstawienia jest kwestionowanie zasadności pozwu. Jak prawidłowo wnieść zarzuty?
Czy komornikowi należy się wynagrodzenie, jeżeli nakaz zapłaty utracił moc?
10 cze 2013
Sąd uchyla nakaz zapłaty, jeżeli zarzuty co do części bądź całości treści są uzasadnione. Komornik ma prawo pobrać wynagrodzenie w sytuacji, gdy postępowanie zostało umorzone z powodu utraty mocy nakazu zapłaty. Komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową od wyegzekwowanego świadczenie lub zabezpieczonego roszczenia.
Kiedy i jak można potrącić wierzytelność?
20 lut 2012
Potrącenie wierzytelności może mieć miejsce, gdy dwie osoby są wobec siebie jednocześnie dłużnikami i wierzycielami. W jaki sposób można potrącić wierzytelność?
Dochodzenie roszczeń z weksla – cz. 2
26 sty 2012
Postępowanie nakazowe gwarantuje szybki i tani sposób dochodzenia należności z weksla. Nakaz zapłaty uprawomocnia się niezależnie od zaskarżenia przez pozwanego.
Dochodzenie roszczeń z weksla
26 sty 2012
Weksel to wygodny sposób zabezpieczenia wierzytelności, który w obrocie handlowym często stanowi surogat pieniądza. Co więcej dla roszczeń z weksla dochodzone są w wygodnym postępowaniu nakazowym.
Nakaz zapłaty - krok po kroku
29 cze 2011
Kiedy można żądać wydania nakazu zapłaty? Co zrobić, gdy nakaz zostanie wydany przeciwko nam? Jak odpowiedzieć na nakaz zapłaty? Czytaj w Vademecum.
Jakie są przesłanki wydania wyroku nakazowego?
04 maja 2011
Wyrok nakazowy wydawany jest zawsze przez sąd na jednoosobowym posiedzeniu niejawnym i zawsze ma charakter skazujący. Traktuje się go jako propozycję kary, jaką składa oskarżonemu sąd, która może zostać przez oskarżonego odrzucona poprzez wniesienie tzw. sprzeciwu. Wyrok taki zapaść może tylko w przypadku zachodzenia pewnych szczególnych przesłanek, które należy przedstawić.
Jakie dokumenty są wymagane do postępowania nakazowego?
15 mar 2011
Postępowanie nakazowe polega na wydaniu przez sąd polecenia zapłaty, w związku z roszczeniem powoda o wypłacenie kwoty pieniężnej albo świadczenia innych rzeczy zamiennych. Żądanie musi być udowodnione w dołączonych dokumentach.
Co powód zyskuje na postępowaniu nakazowym?
29 gru 2010
Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym jest wydawany w sprawach o roszczenia pieniężne albo świadczenia innych roszczeń zamiennych. Przepisy dotyczące postępowania nakazowego dają powodowi określone korzyści. Jakie?
Jak odpowiedzieć na nakaz zapłaty?
30 wrz 2010
Jeżeli otrzymałeś nakaz zapłaty musisz działać prężnie. Odpowiedź na to orzeczenie należy wnieść do sądu w ściśle określonym terminie, w formie sprzeciwu lub zarzutów od nakazu.
Jakie korzyści daje nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym?
22 wrz 2010
Nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym stanowi jednocześnie tytuł zabezpieczenia. Po upływie terminu do zaspokojenia roszczenia staje się natychmiast wykonalny.
Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym
19 mar 2010
Nakaz zapłaty wydaje się m.in. w postępowaniu upominawczym, głównie w przypadku roszczeń pieniężnych. Jeżeli dłużnik nie zgadza się z orzeczeniem sądu, musi wnieść sprzeciw. Termin na to jest krótki i wynosi dwa tygodnie.
Kiedy ubiegać się o sądowy nakaz zapłaty
10 lut 2010
Kilka miesięcy temu kupiłem samochód w komisie. Niestety okazał on się pełen wad. Sprzedawca nie zdołał ich usunąć, więc odstąpiłem od umowy. Niestety od tego czasu zwodzi mnie i nie oddaje pieniędzy. Co mam zrobić?
Czy postępowanie sądowe jest drogie
10 lut 2010
Wbrew powszechnemu przekonaniu wystąpienie do sądu przeciwko sprzedawcy, który nie przestrzega naszych praw nie jest zawsze drogą sprawą. Istotne jest również to, że w przypadku wygranej możemy domagać się zwrotu poniesionych przez nas kosztów.
Postępowanie nakazowe
07 gru 2009
Postępowanie nakazowe jest tzw. szczególnym trybem postępowania w kodeksie postępowania w sprawach wykroczeń. Jego odrębność polega na tym, że w sytuacji, gdy sąd uzna, iż wina obwinionego i okoliczności czynu nie budzą wątpliwości, wydaje bez przeprowadzania rozprawy wyrok na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i doręcza go stronom wraz z wnioskiem o ukaranie.
Dochodzenie roszczeń z weksla
07 lis 2008
Pożyczyłem pieniądze koledze. Ten jako wystawił mi weksel na wypadek, gdyby nie spłacił pożyczki. Jak się okazało faktycznie ma problemy ze spłatą. Już od dwóch miesięcy nie zwraca mi pieniędzy. Do jakiego sądu zwrócić się z moją sprawą? Czy posiadając weksel mam ułatwione dochodzenie pieniędzy?