| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Nakaz zapłaty > Nakaz zapłaty - krok po kroku

Nakaz zapłaty - krok po kroku

Kiedy można żądać wydania nakazu zapłaty? Co zrobić, gdy nakaz zostanie wydany przeciwko nam? Jak odpowiedzieć na nakaz zapłaty? Czytaj w Vademecum.

Czym jest nakaz zapłaty?

W praktyce sądowej w wielu sprawach o roszczenia pieniężne sądy cywilne wydają nakazy zapłaty. Takiego nakazu zapłaty nie należy jednak utożsamiać ze zwykłym postępowaniem sądowym. Co więcej wydanie nakazu zapłaty wcale nie oznacza, że w procesie sądowym powód wygra z pozwanym. Nie należy więc poddawać się, zwłaszcza jeżeli dysponujemy odpowiednimi zarzutami względem roszczeń powoda (np. zarzutem przedawnienia).

Nakazy zapłaty wydawane są w postępowaniu nakazowym, upominawczym oraz w postępowaniu elektronicznym.

Zobacz: Kiedy ubiegać się o sądowy nakaz zapłaty?

Zobacz: Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym

Dlaczego dowiaduję się o nakazie tak późno?

Specyfika tych postępowań, które kończą się wydaniem nakazu zapłaty polega na tym, iż aktywność stron procesu jest tutaj ograniczona do minimum. Dlaczego jednak pozwany o nakazie zapłaty przeważnie dowiaduje się dopiero przy jego doręczeniu?

Zobacz: Nakaz zapłaty – dlaczego dowiaduję się o nim tak późno?

Co jednak istotne fakt, iż o nakazie dowiedzieliśmy się dopiero po jego wydaniu wcale nie zamyka nam drogi do obrony przed roszczeniami powoda.  Nie jest tak, iż skoro nakaz zapłaty został wydany przez sąd, to oznacza że roszczenie powoda jest zasadne. Nie jest to prawdą, o czym można przekonać się czytając uważnie całą treść nakazu. Zgodnie z nią sąd nakazuje pozwanemu spełnienie roszczenia albo ewentualnie wniesienie w oznaczonym terminie sprzeciwu, czy też zarzutów od nakazu. Jak jednak odpowiedzieć na doręczony nakaz?

Zobacz: Jak odpowiedzieć na nakaz zapłaty?

W zależności od rodzaju postępowania od nakazu zapłaty będziemy wnosić sprzeciw lub też zarzuty. Co jednak powinniśmy zawrzeć w takim piśmie? W jakim terminie i gdzie należy je dostarczyć?  Jakie elementy muszą obowiązkowo znaleźć się w takim piśmie i jakie będą konsekwencje ich braku?

Zobacz: Co napisać w sprzeciwie od nakazu zapłaty?

Częstym zarzutem, z którego może skorzystać pozwany jest przedawnienie roszczenia. Dlaczego jednak  sąd wydaje nakaz zapłaty mimo przedawnienia roszczenia? Jak skorzystać z tego zarzutu?

Zobacz: Nakaz zapłaty od przedawnionego roszczenia

Kiedy postępowanie nakazowe?

Nakaz zapłaty ma tę szczególną moc, iż jego los rozstrzyga się w szybkim czasie. Bezczynność pozwanego powoduje, że nakaz zapłaty uprawomocnia się. Skutki wydania nakazu zapłaty różnią się jednak w zależności od tego, czy nakaz został wydany w postępowaniu nakazowym, czy upominawczym.

Zobacz: Co powód zyskuje na postępowaniu nakazowym?

Zobacz: Nakaz zapłaty. Od razu do komornika?

Zobacz: Jakie dokumenty są wymagane przy postępowaniu nakazowym?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »