REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak odpowiedzieć na nakaz zapłaty?

Odpowiedź na nakaz zapłaty trzeba wnieść w odpowiednim terminie.
Odpowiedź na nakaz zapłaty trzeba wnieść w odpowiednim terminie.

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli otrzymałeś nakaz zapłaty musisz działać prężnie. Odpowiedź na to orzeczenie należy wnieść do sądu w ściśle określonym terminie, w formie sprzeciwu lub zarzutów od nakazu.

Nakaz zapłaty jest często instytucją niezrozumiałą. W wielu wypadkach otrzymując nakaz zapłaty są przekonani, że sprawa z drugą stroną jest przegrana. Dodatkowo w tym przekonaniu może utwierdzać fakt, że nakaz jest wydawany przez sąd.

REKLAMA

Nie jest to jednak prawdą, o czym można przekonać się czytając uważnie całą treść nakazu. Zgodnie z nią sąd nakazuje pozwanemu spełnienie roszczenia albo ewentualnie wniesienie w oznaczonym terminie sprzeciwu, czy też zarzutów od nakazu.

Zobacz również: Nakaz zapłaty: dlaczego dowiaduję się o nim tak późno?

Jak się bronić przed nakazem?

Takie sformułowanie nakazu zapłaty jest istotne dla pozwanego, jako że wskazuje mu na możliwości obrony. Zgodnie bowiem z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego, pozwany może od wydanego nakazu zapłaty wnieść sprzeciw (postępowanie upominawcze oraz elektroniczne postępowanie upominawcze) albo zarzuty (postępowanie nakazowe).

Skutki wniesienia

Z punktu widzenia pozwanego to bardzo istotna chwila. Zarówno sprzeciw, jak i zarzuty należy wnieść w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu. Przekroczenie tego terminu będzie oznaczać odrzucenie pisma. Z racji konsekwencji, jakie wywołuje sprzeciw oraz zarzuty może mieć to dramatyczne skutki dla pozwanego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprzeciw lub zarzuty od nakazu powinny być wniesione do sądu w terminie dwóch tygodni od doręczenia. Pismo wnosi się do sądu, który wydał nakaz zapłaty.

Wniesienie sprzeciwu powoduje bowiem, że nakaz zapłaty wydany w postępowaniu upominawczy lub w postępowaniu elektronicznym, traci moc. Tym samym sama sprawa rozpoczyna się praktycznie od nowa, tym razem już z udziałem pozwanego. Brak sprzeciwu powoduje uprawomocnienie nakazu zapłaty, a tym samym otwiera drogę do wszczęcia postępowania egzekucyjnego.

Utrata mocy przez nakaz zapłaty powoduje już samo prawidłowe wniesienie sprzeciwu. Nie ma przy tym znaczenia, czy zarzuty pozwanego odnośnie roszczeń powoda są zasadne.

Zobacz również serwis: W sądzie

Trochę inaczej wygląda sytuacja pozwanego przy zarzutach, czyli piśmie procesowym formułowanych w postępowaniu nakazowym. W odróżnieniu od sprzeciwu wniesienie zarzutów od nakazu nie powoduje utraty przez niego mocy prawnej.

REKLAMA

Nakaz zapłaty pozostaje ważny, natomiast sąd w reakcji na wniesienie zarzutów wyznacza rozprawę, w celu przeprowadzenia postępowania. Tym samym wniesienie zarzutów kończy niejawną fazę postępowania nakazowego, a daje początek postępowaniu z udziałem obydwu stron.

Jeżeli nakaz zapłaty został wydany na podstawie weksla, warrantu, rewersu lub czeku, stanie się on wykonalny bez względu na toczące się postępowanie po upływie terminu do zaspokojenia roszczenia (2 tygodnie). Pozwany, który wniósł zarzuty od nakazu, może jednak złożyć wniosek do sądu o wstrzymanie wykonania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja w Policji?: Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

REKLAMA

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Dodatek do bonu energetycznego 300-1200 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

REKLAMA

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

REKLAMA