REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dochodzenie roszczeń z weksla – cz. 2

Sąd, prawo, weksel fot. Fotolia
Sąd, prawo, weksel fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Postępowanie nakazowe gwarantuje szybki i tani sposób dochodzenia należności z weksla. Nakaz zapłaty uprawomocnia się niezależnie od zaskarżenia przez pozwanego.

Postępowanie nakazowe

Jak zostało to już stwierdzone w części pierwszej należności wynikające z zobowiązania wekslowego mogą być dochodzone w ramach postępowania nakazowego. Możliwość uzyskania nakazu zapłaty w ramach tego postępowania możliwa jest jednak po uprzednim wniosku powoda złożonym w pozwie. Wymagane jest także dołączenie do pozwu oryginału weksla.

REKLAMA

Zobacz: Dochodzenie roszczeń z weksla – cz. 1

Koszty

REKLAMA

Jedną z istotnych zalet postępowania nakazowego jest kwestia opłat. Zgodnie z treścią art. 19 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych w pozwach skierowanych do postępowania nakazowego pobiera się jedynie czwartą część opłaty stosunkowej (poza przypadkami, kiedy weksel kwalifikuje się do postępowania uproszczonego).  Przy tym opłata ta nie może być mniejsza, niż 30 zł i nie większa niż 100 tys. zł.

Strona wnosi o zasądzenie nakazu zapłaty z weksla na kwotę 50 tys. zł. 5 proc. tej kwoty (czyli wysokość opłaty stosunkowej) wynosi 2500 zł. W przypadku postępowania nakazowego opłata od takiego pozwu wyniesie czwartą część tej kwoty, czyli 625 zł.

Przy określaniu należnej opłaty należy pamiętać o zasadzie zaokrąglania opłaty w górę do pełnego złotego, co wynika z art. 21 ustawy o kosztach sądowych. Jeżeli zatem po obliczeniu wysokości opłaty wyjdzie nam np. 527,30 zł, to należy wpłacić kwotę 528 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uwaga! Brak zaokrąglenia w górę do pełnego złotego oznacza, że pismo zostało niewłaściwie opłacone.

Zobacz: Kiedy uiścić opłatę sądową

Siła nakazu zapłaty

Wydanie nakazu zapłaty w ramach postępowania nakazowego daje powodowi silną broń do ręki. Zwłaszcza w sytuacji, gdy podstawą wydania nakazu był właśnie weksel.

Zgodnie z art. 491 Kodeksu postępowania cywilnego wydając nakaz zapłaty sąd orzeka, że pozwany ma w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu zaspokoić roszczenie w całości wraz z kosztami albo wnieść w tym terminie zarzuty.

Tytuł zabezpieczenia

Tak wydany nakaz zapłaty z mocy ustawy staje się tytułem zabezpieczenia, który może być wykonalny bez klauzuli wykonalności. Tym samym na podstawie nakazu zapłaty wydanego w ramach postępowania sądowego strona może domagać się odpowiedniego zabezpieczenia roszczenia, co może polegać np. na wpisaniu hipoteki przymusowej na nieruchomości dłużnika.

Powód wnosząc jednak o zabezpieczenie na podstawie nakazu zapłaty zobowiązany jest do wskazania sposobu zabezpieczenia.

Natychmiastowa wykonalność

Jeszcze istotniejsza dla wierzycieli wekslowych jest możliwość określona w art. 492 par. 3 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z jego treścią nakaz zapłaty wydany m.in. na podstawie weksla staje się natychmiast wykonalny po upływie terminu przewidzianego do zaspokojenia roszczenia (dwa tygodnie). Niezależnie zatem, czy pozwany wniesie zarzuty od takiego nakazu, po nadaniu takiemu nakazowi klauzuli wykonalności będzie on stanowił tytuł wykonawczy do wszczęcia egzekucji.

Taka możliwość może być jednak wyłączona decyzją sądu, podjętą na wniosek pozwanego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zasiłek i dodatek dla samotnej matki 2024

  Samotna matka w 2024 roku może wnioskować o zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Jakie jest kryterium dochodowe? Jak złożyć wniosek o jakie dokumenty załączyć? Czy alimenty mają wpływ na przyznanie dodatku?

  Komunikat Policji: Od 25 lutego rolnicy na miesiąc zablokują autostradę. W obu kierunkach. Tym razem od strony Niemiec

  Komunikat Policji Od 25 lutego 2024 roku do 20 marca 2024 roku zarówno na autostradzie A2 w obydwu kierunkach oraz na terenie Słubic będą utrudnienia w ruchu drogowym. Zgodnie z otrzymaną informacją autostrada A2, a tym samym wyjazd i wjazd do Niemiec na wszystkich pasach będzie całkowicie zablokowany. Korzystajcie z tras alternatywnych.

  Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. MRPiPS: nie ma przyzwolenia społecznego, nie są prowadzone prace

  Brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi żadnych prac w tym zakresie. Obecnie rząd nie prowadzi prac dotyczących wyliczenia, jak zmieniłaby się średnia wysokość emerytur dla kobiet w przypadku zrównania wieku emerytalnego dla obu płci. Jednocześnie zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z Konstytucją RP, regulacjami Międzynarodowej Organizacji Pracy i dyrektywami UE. Takie informacje zostały przekazane w odpowiedzi na interpelację poselską z 22 lutego 2024 r., której udzieliła Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  W Warszawie sędzia zakwestionowała działania A. Bodnara. Czy prokuratorzy będą mogli skutecznie ścigać przestępców?

  Do sądów karnych wkroczył chaos. Dowodem na to jest zwrócenie prokuraturze przez Sąd Apelacyjny w Warszawie wniosku o przedłużenie aresztu tymczasowego. Decyzja sądu nie dotyczy polityki, ale ma źródło w polityce.

  REKLAMA

  Czy syn byłego prezesa Orlenu postąpił rozsądnie, czyli fundacja rodzinna okiem potencjalnego beneficjenta

  W ostatnim czasie głośno było o założeniu fundacji rodzinnej przez byłego prezesa Orlenu – w szczególności w kontekście przekazania do fundacji majątku przez jego syna. Zostawiając z boku politykę, jest to na pewno ciekawy przyczynek do rozważań o tym, czy takie działanie jest dopuszczalne i w jakikolwiek sposób opłacalne – a szerzej do dyskusji o roli beneficjenta.

  PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych)

  Polska, podobnie jak wiele innych krajów, podejmuje działania mające na celu wsparcie i integrację osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Jedną z kluczowych instytucji w tym obszarze jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, powszechnie znany jako PFRON.

  Do końca sierpnia na konta nauczycieli trafi o ok. 700 zł więcej. Wysokość świadczenia mocno w górę.

  W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r. do ustalania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli stosuje się kwotę bazową w wysokości 5176,02 zł. Natomiast podstawą do obliczenia wysokości odpisu dla pozostałych pracowników jest kwota 6445,71 zł.

  137 mld euro, (600 mld zł) na polskie KPO będzie odblokowane w przyszłym tygodniu. D. Tusk: góra pieniędzy. Pierwsze szybkie płatności (ok. 1,5 mld euro) dla rolników

  W oparciu o uruchomione reformy, w następnym tygodniu kolegium komisarzy wyjdzie z dwoma decyzjami ws. funduszy europejskich, które teraz są zablokowane dla Polski. Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski z Funduszu Odbudowy i funduszy spójności - poinformowała 23 lutego 2023 r. podczas konferencji w Warszawie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

  REKLAMA

  Jak w 2024 r. odbywa się kwalifikacja wojskowa dla rocznika 2005 [na przykładzie Rzeszowa]? Kto? Jakie dokumenty? Jakie kategorie?

  Kwalifikacja wojskowa realizowana jest każdego roku i służy ocenie stanu zdrowia potencjalnych rekrutów oraz założeniu im ewidencji wojskowej.

  Wybory 2024 (samorządowe). Jak głosować na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast? Które głosy są ważne, a które nie?

  Państwowa Komisja Wyborcza w uchwale nr 60/2024 z 12 lutego 2024 r. wskazała wzorcowe informacje o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w 2024 roku. Przypomnijmy, że tegoroczne wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, a 21 kwietnia odbędzie się II. tura wyborów (ponowne głosowanie) na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w tych gminach i miastach, gdzie w I. turze żaden kandydat nie osiągnął większości głosów. Warto się uważnie zapoznać z poniższymi informacjami, bo w wyborach samorządowych mamy aż 9 wariantów głosowania.

  REKLAMA