reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Weksle > Dochodzenie roszczeń z weksla – cz. 2

Dochodzenie roszczeń z weksla – cz. 2

Postępowanie nakazowe gwarantuje szybki i tani sposób dochodzenia należności z weksla. Nakaz zapłaty uprawomocnia się niezależnie od zaskarżenia przez pozwanego.

Postępowanie nakazowe

Jak zostało to już stwierdzone w części pierwszej należności wynikające z zobowiązania wekslowego mogą być dochodzone w ramach postępowania nakazowego. Możliwość uzyskania nakazu zapłaty w ramach tego postępowania możliwa jest jednak po uprzednim wniosku powoda złożonym w pozwie. Wymagane jest także dołączenie do pozwu oryginału weksla.

Zobacz: Dochodzenie roszczeń z weksla – cz. 1

Koszty

Jedną z istotnych zalet postępowania nakazowego jest kwestia opłat. Zgodnie z treścią art. 19 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych w pozwach skierowanych do postępowania nakazowego pobiera się jedynie czwartą część opłaty stosunkowej (poza przypadkami, kiedy weksel kwalifikuje się do postępowania uproszczonego).  Przy tym opłata ta nie może być mniejsza, niż 30 zł i nie większa niż 100 tys. zł.

Strona wnosi o zasądzenie nakazu zapłaty z weksla na kwotę 50 tys. zł. 5 proc. tej kwoty (czyli wysokość opłaty stosunkowej) wynosi 2500 zł. W przypadku postępowania nakazowego opłata od takiego pozwu wyniesie czwartą część tej kwoty, czyli 625 zł.

Przy określaniu należnej opłaty należy pamiętać o zasadzie zaokrąglania opłaty w górę do pełnego złotego, co wynika z art. 21 ustawy o kosztach sądowych. Jeżeli zatem po obliczeniu wysokości opłaty wyjdzie nam np. 527,30 zł, to należy wpłacić kwotę 528 zł.

Uwaga! Brak zaokrąglenia w górę do pełnego złotego oznacza, że pismo zostało niewłaściwie opłacone.

Zobacz: Kiedy uiścić opłatę sądową

Siła nakazu zapłaty

Wydanie nakazu zapłaty w ramach postępowania nakazowego daje powodowi silną broń do ręki. Zwłaszcza w sytuacji, gdy podstawą wydania nakazu był właśnie weksel.

Zgodnie z art. 491 Kodeksu postępowania cywilnego wydając nakaz zapłaty sąd orzeka, że pozwany ma w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu zaspokoić roszczenie w całości wraz z kosztami albo wnieść w tym terminie zarzuty.

Tytuł zabezpieczenia

Tak wydany nakaz zapłaty z mocy ustawy staje się tytułem zabezpieczenia, który może być wykonalny bez klauzuli wykonalności. Tym samym na podstawie nakazu zapłaty wydanego w ramach postępowania sądowego strona może domagać się odpowiedniego zabezpieczenia roszczenia, co może polegać np. na wpisaniu hipoteki przymusowej na nieruchomości dłużnika.

Powód wnosząc jednak o zabezpieczenie na podstawie nakazu zapłaty zobowiązany jest do wskazania sposobu zabezpieczenia.

Natychmiastowa wykonalność

Jeszcze istotniejsza dla wierzycieli wekslowych jest możliwość określona w art. 492 par. 3 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z jego treścią nakaz zapłaty wydany m.in. na podstawie weksla staje się natychmiast wykonalny po upływie terminu przewidzianego do zaspokojenia roszczenia (dwa tygodnie). Niezależnie zatem, czy pozwany wniesie zarzuty od takiego nakazu, po nadaniu takiemu nakazowi klauzuli wykonalności będzie on stanowił tytuł wykonawczy do wszczęcia egzekucji.

Taka możliwość może być jednak wyłączona decyzją sądu, podjętą na wniosek pozwanego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sobieski

Inspektor w Wydziale Księgowości Urzędu Miasta Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama