reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Nakaz zapłaty > Co powód zyskuje na postępowaniu nakazowym?

Co powód zyskuje na postępowaniu nakazowym?

Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym jest wydawany w sprawach o roszczenia pieniężne albo świadczenia innych roszczeń zamiennych. Przepisy dotyczące postępowania nakazowego dają powodowi określone korzyści. Jakie?

Niższe koszty postępowania

Jedną z podstawowych zalet postępowania nakazowego jest kwestia kosztów. Zgodnie z art. 19 ust. 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych od pozwu w postępowaniu nakazowym pobiera się jedynie czwartą część opłaty.

Co ważne postępowanie nakazowe jest rozpatrywane nie z urzędu a jedynie na pisemny wniosek powoda, o czym stanowi art. 484(1) ust. 2 Kodeksu postępowania cywilnego. Składając taki wniosek możemy oszczędzić sobie kosztów poprzez znaczące obniżenie opłaty, co ilustruje poniższy przykład.

Pan Janusz dochodzi w sądzie roszczeń z niezgodności towaru z umową. Przy wartości przedmiotu umowy wynoszącej 8 000 zł, koszt wniesienia powództwa w postępowaniu uproszczonym wyniesie 300 zł. Jednak do pozwu dodał wniosek o rozpatrzenie sprawy w postępowaniu nakazowym. Dlatego też zamiast 300 zł, opłata od pozwu wyniesie 75 zł.

Zobacz: Nakaz zapłaty w postępowaniu uproszczonym

Tytuł zabezpieczenia

Równie ważny, a w zasadzie nawet istotniejszy dla powoda może być fakt, iż nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym stanowi tytuł zabezpieczenia, wykonywalny bez konieczności nadania klauzuli wykonalności.

W takiej sytuacji po wydaniu nakazu zapłaty dłużnik może wszcząć postępowanie zabezpieczające, wskazując jednocześnie sposób zabezpieczenia roszczenia. W przypadku roszczeń pieniężnych może być to m.in. zajęcie wynagrodzenia, obciążenie nieruchomości hipoteką przymusową, czy też zajęcia konta bankowego. Pozwala to w szybki sposób dokonać czynności za pośrednictwem komornika, które mogą zabezpieczyć powoda przed niebezpieczeństwem utrudniania przed dłużnika egzekucji roszczeń.

Zobacz serwis: Nakaz zapłaty

Natychmiastowa wykonalność

Zgodnie z art. 492 ust. 3 Kodeksu postępowania cywilnego nakaz zapłaty, wydany w postępowaniu nakazowym na podstawie weksla, warrantu, rewersu lub czeku staje się natychmiast wykonalny po upływie terminu do zaspokojenia roszczenia. Wiąże się to z treścią nakazu, w którym sąd orzeka, iż pozwany ma zapłacić roszczenie w terminie 2 tygodni lub też w tym terminie wnieść zarzuty od nakazu.

W praktyce oznacza to, że po upływie dwóch tygodni od doręczenia pozwanemu nakazu zapłaty, nakaz staje się prawomocny i powód może się udać do komornika celem wszczęcia egzekucji.

Wniesienie w terminie zarzutów od nakazu nie powoduje, że nakaz traci walor natychmiastowej wykonalności. Pozwany może jednak złożyć do sądu wniosek o zawieszenie wykonalności.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wolny

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama