reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Nakaz zapłaty > Co powód zyskuje na postępowaniu nakazowym?

Co powód zyskuje na postępowaniu nakazowym?

Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym jest wydawany w sprawach o roszczenia pieniężne albo świadczenia innych roszczeń zamiennych. Przepisy dotyczące postępowania nakazowego dają powodowi określone korzyści. Jakie?

Niższe koszty postępowania

Jedną z podstawowych zalet postępowania nakazowego jest kwestia kosztów. Zgodnie z art. 19 ust. 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych od pozwu w postępowaniu nakazowym pobiera się jedynie czwartą część opłaty.

Co ważne postępowanie nakazowe jest rozpatrywane nie z urzędu a jedynie na pisemny wniosek powoda, o czym stanowi art. 484(1) ust. 2 Kodeksu postępowania cywilnego. Składając taki wniosek możemy oszczędzić sobie kosztów poprzez znaczące obniżenie opłaty, co ilustruje poniższy przykład.

Pan Janusz dochodzi w sądzie roszczeń z niezgodności towaru z umową. Przy wartości przedmiotu umowy wynoszącej 8 000 zł, koszt wniesienia powództwa w postępowaniu uproszczonym wyniesie 300 zł. Jednak do pozwu dodał wniosek o rozpatrzenie sprawy w postępowaniu nakazowym. Dlatego też zamiast 300 zł, opłata od pozwu wyniesie 75 zł.

Zobacz: Nakaz zapłaty w postępowaniu uproszczonym

Tytuł zabezpieczenia

Równie ważny, a w zasadzie nawet istotniejszy dla powoda może być fakt, iż nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym stanowi tytuł zabezpieczenia, wykonywalny bez konieczności nadania klauzuli wykonalności.

W takiej sytuacji po wydaniu nakazu zapłaty dłużnik może wszcząć postępowanie zabezpieczające, wskazując jednocześnie sposób zabezpieczenia roszczenia. W przypadku roszczeń pieniężnych może być to m.in. zajęcie wynagrodzenia, obciążenie nieruchomości hipoteką przymusową, czy też zajęcia konta bankowego. Pozwala to w szybki sposób dokonać czynności za pośrednictwem komornika, które mogą zabezpieczyć powoda przed niebezpieczeństwem utrudniania przed dłużnika egzekucji roszczeń.

Zobacz serwis: Nakaz zapłaty

Natychmiastowa wykonalność

Zgodnie z art. 492 ust. 3 Kodeksu postępowania cywilnego nakaz zapłaty, wydany w postępowaniu nakazowym na podstawie weksla, warrantu, rewersu lub czeku staje się natychmiast wykonalny po upływie terminu do zaspokojenia roszczenia. Wiąże się to z treścią nakazu, w którym sąd orzeka, iż pozwany ma zapłacić roszczenie w terminie 2 tygodni lub też w tym terminie wnieść zarzuty od nakazu.

W praktyce oznacza to, że po upływie dwóch tygodni od doręczenia pozwanemu nakazu zapłaty, nakaz staje się prawomocny i powód może się udać do komornika celem wszczęcia egzekucji.

Wniesienie w terminie zarzutów od nakazu nie powoduje, że nakaz traci walor natychmiastowej wykonalności. Pozwany może jednak złożyć do sądu wniosek o zawieszenie wykonalności.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama