Kategorie

Dochodzenie roszczeń z weksla

Prawo, sąd, fot. Fotolia
Prawo, sąd, fot. Fotolia
Weksel to wygodny sposób zabezpieczenia wierzytelności, który w obrocie handlowym często stanowi surogat pieniądza. Co więcej dla roszczeń z weksla dochodzone są w wygodnym postępowaniu nakazowym.

Sprawa z weksla

Jedną z istotnych zalet weksli jest korzystna procedura sądowego dochodzenia należności. Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego przewidują bowiem dla roszczeń względem zobowiązanych z weksli możliwość skorzystania z postępowania nakazowego.

Dzięki temu cała procedura jest dość szybka i tania dla powoda. Zaś dzięki samej istocie weksla, czyli przede wszystkim jego abstrakcyjności (oderwaniu od innych czynności prawnych) nie wymaga również rozbudowanego postępowania dowodowego.

Postępowanie nakazowe

Istotą postępowania nakazowego jest wydanie przez sąd nakazu zapłaty. W tym przypadku następuje to na wniosek powoda, który powinien być zgłoszony w pozwie (art. 4841  par. 2 Kodeksu postępowania cywilnego). Możliwość skorzystania z tej ścieżki jest ograniczona do określonych roszczeń.

Wśród dopuszczonych do postępowania nakazowego są roszczenia wynikające z zobowiązania wekslowego. Zgodnie z art. 485 par. 2 Kodeksu postępowania cywilnego sąd wydaje nakaz zapłaty przeciwko zobowiązanemu z weksla.

Zobacz: Rodzaje weksli

Wymogi formalne

Aby sąd mógł wydać nakaz zapłaty w ramach postępowania nakazowego konieczne jest jednak spełnienie wymogów formalnych. Pierwszym jest wspomniane zgłoszenie odpowiedniego wniosku o rozpoznanie sprawy w ramach postępowania nakazowego. W odróżnieniu od postępowania upominawczego (w którym również wydaje się nakaz zapłaty) postępowanie nakazowe nie jest bowiem obligatoryjne. To oznacza, że sąd nie będzie procedował wedle przepisów tego postępowania, jeżeli strona nie zgłosi odpowiedniego wniosku.

Drugim istotnym warunkiem jest konieczność dołączenia do pozwu oryginału weksla. Zgodnie z art. 485 par. 4 Kodeksu postępowania cywilnego brak takiego oryginału weksla dołączonego do pozwu będzie stanowił brak formalny pozwu, a przewodniczący wezwie powoda do złożenia go pod rygorem zwrotu pozwu.

Zobacz: Dokumenty w postępowaniu nakazowym

Sprawdzenie formalne

Wniesienie (prawidłowo opłaconego) pozwu w postępowaniu nakazowym oraz dołączenie oryginału weksla spowoduje wszczęcie postępowania w sprawie wydania nakazu zapłaty. W trakcie tego postępowaniu sprawdzeniu podlegać będą jedynie wymogi formalne dotyczące weksla. Sąd będzie musiał zatem wziąć pod uwagę, czy weksel został wypełniony prawidłowo i czy jego treść nie nasuwa wątpliwości. Będzie zatem musiał wziąć pod uwagę, czy sam weksel nie zawiera błędów formalnych powodujących jego nieważność(tak wyrok SN z 17 września 2004 r. o sygn. V CK 60/04). Sąd będzie musiał wziąć pod uwagę, czy spełnione są wymogi dotyczące weksla trasowanego (art. 1 Prawa wekslowego) lub własnego (art. 101 Prawa wekslowego).

Jeżeli w treści weksla nie będzie słowa „weksel” czego wymagają przepisy Prawa wekslowego, wtedy sąd nie wyda nakazu zapłaty.

Czym wyróżnia się postępowanie nakazowe? Dlaczego warto dochodzić należności  z weksla w ten sposób? Czytaj w części drugiej.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  16 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

  Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

  Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

  MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

  Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.

  Dodatek energetyczny w 2021 r.

  Dodatek energetyczny w 2021 r. przysługuje odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej. Ile aktualnie wynosi takie świadczenie?

  Limity dorabiania dla emerytów z KRUS od września 2021 r.

  Ile może dorobić emeryt i rencista KRUS od 1 września 2021 r.? Przy jakich kwotach świadczenie może zostać zmniejszone lub zawieszone?

  Grzywna za podrzucanie śmieci

  Czy za podrzucanie śmieci sąsiad może zapłacić grzywnę? Co z możliwością wykorzystania nagrania z monitoringu?

  Czerwcowi emeryci - jakie zmiany?

  Czerwcowi emeryci już nie stracą. Ich emerytury zostaną przeliczone przez ZUS z urzędu na korzystniejszych zasadach.

  KE zwraca się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę

  Komisja Europejska zdecydowała o zwróceniu się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji dotyczącej środków tymczasowych z 14 lipca.