REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dochodzenie roszczeń z weksla

Prawo, sąd, fot. Fotolia
Prawo, sąd, fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Weksel to wygodny sposób zabezpieczenia wierzytelności, który w obrocie handlowym często stanowi surogat pieniądza. Co więcej dla roszczeń z weksla dochodzone są w wygodnym postępowaniu nakazowym.

Sprawa z weksla

Jedną z istotnych zalet weksli jest korzystna procedura sądowego dochodzenia należności. Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego przewidują bowiem dla roszczeń względem zobowiązanych z weksli możliwość skorzystania z postępowania nakazowego.

REKLAMA

Dzięki temu cała procedura jest dość szybka i tania dla powoda. Zaś dzięki samej istocie weksla, czyli przede wszystkim jego abstrakcyjności (oderwaniu od innych czynności prawnych) nie wymaga również rozbudowanego postępowania dowodowego.

Postępowanie nakazowe

REKLAMA

Istotą postępowania nakazowego jest wydanie przez sąd nakazu zapłaty. W tym przypadku następuje to na wniosek powoda, który powinien być zgłoszony w pozwie (art. 4841  par. 2 Kodeksu postępowania cywilnego). Możliwość skorzystania z tej ścieżki jest ograniczona do określonych roszczeń.

Wśród dopuszczonych do postępowania nakazowego są roszczenia wynikające z zobowiązania wekslowego. Zgodnie z art. 485 par. 2 Kodeksu postępowania cywilnego sąd wydaje nakaz zapłaty przeciwko zobowiązanemu z weksla.

Zobacz: Rodzaje weksli

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymogi formalne

Aby sąd mógł wydać nakaz zapłaty w ramach postępowania nakazowego konieczne jest jednak spełnienie wymogów formalnych. Pierwszym jest wspomniane zgłoszenie odpowiedniego wniosku o rozpoznanie sprawy w ramach postępowania nakazowego. W odróżnieniu od postępowania upominawczego (w którym również wydaje się nakaz zapłaty) postępowanie nakazowe nie jest bowiem obligatoryjne. To oznacza, że sąd nie będzie procedował wedle przepisów tego postępowania, jeżeli strona nie zgłosi odpowiedniego wniosku.

Drugim istotnym warunkiem jest konieczność dołączenia do pozwu oryginału weksla. Zgodnie z art. 485 par. 4 Kodeksu postępowania cywilnego brak takiego oryginału weksla dołączonego do pozwu będzie stanowił brak formalny pozwu, a przewodniczący wezwie powoda do złożenia go pod rygorem zwrotu pozwu.

Zobacz: Dokumenty w postępowaniu nakazowym

Sprawdzenie formalne

Wniesienie (prawidłowo opłaconego) pozwu w postępowaniu nakazowym oraz dołączenie oryginału weksla spowoduje wszczęcie postępowania w sprawie wydania nakazu zapłaty. W trakcie tego postępowaniu sprawdzeniu podlegać będą jedynie wymogi formalne dotyczące weksla. Sąd będzie musiał zatem wziąć pod uwagę, czy weksel został wypełniony prawidłowo i czy jego treść nie nasuwa wątpliwości. Będzie zatem musiał wziąć pod uwagę, czy sam weksel nie zawiera błędów formalnych powodujących jego nieważność(tak wyrok SN z 17 września 2004 r. o sygn. V CK 60/04). Sąd będzie musiał wziąć pod uwagę, czy spełnione są wymogi dotyczące weksla trasowanego (art. 1 Prawa wekslowego) lub własnego (art. 101 Prawa wekslowego).

Jeżeli w treści weksla nie będzie słowa „weksel” czego wymagają przepisy Prawa wekslowego, wtedy sąd nie wyda nakazu zapłaty.

Czym wyróżnia się postępowanie nakazowe? Dlaczego warto dochodzić należności  z weksla w ten sposób? Czytaj w części drugiej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 31 lipca 2024 r. możesz zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje na swojej stronie internetowej o oknie transferowym w 2024 r. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera kolejne okno transferowe. W tym okresie można zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej.

  Dla kogo będzie preferencyjny kredyt mieszkaniowy #naStart – jakie będą ograniczenia? Dopłaty tylko do rat kredytu udzielonego przed 1 stycznia 2028 r.

  Już wkrótce osoby planujące zakup własnego lokum będą mogły skorzystać z preferencyjnego kredytu mieszkaniowego #naStart. Trwają prace legislacyjne nad ustawą o „kredycie mieszkaniowym #naStart”, który zastąpi bezpieczny kredyt 2% i rodzinny kredyt mieszkaniowy. Kredyt będzie można zaciągnąć do końca 2027 r. Kto uzyska szansę na pomoc w uzyskaniu własnego mieszkania?

  1500 zł miesięcznie na dziecko od 1 października 2024 r. Taki jest plan

  9 kwietnia 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic”. Przewiduje się, że proponowane rozwiązania wejdą w życie z dniem 1 października 2024 r.

  Dwa nowe przedmioty od roku szkolnego 2024/2025 plus pierwsza pomoc w szkołach podstawowych. Jakie zmiany w ramowych planach nauczania

  Edukacja zdrowotna i obywatelska w szkołach od roku szkolnego 2024/2025. Rezygnacja z HiT. Takie zmiany zapowiada resort edukacji. 

  REKLAMA

  Zmiany w dokumentacji pracowniczej. Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw

   Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw. Chodzi o rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej.

  Duży problem z kredytami hipotecznymi: WIRON w ogniu krytyki i może nie zastąpić WIBOR. Co wtedy

  Pewne jest tylko, że powinien być nowy wskaźnik referencyjny, który do końca 2027 roku całkowicie zastąpi WIBOR. Tymczasem Ministerstwo Finansów ma duże wątpliwości czy przygotowany nowy wskaźnik, WIRON, w dostatecznym stopniu chroni użytkowników, zwłaszcza zaciągających kredyty hipoteczne na rynku nieruchomości, przed ryzykami.

  Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

  Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

  TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

  Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

  REKLAMA

  Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

  Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

  Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

  W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

  REKLAMA