reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Weksle > Dochodzenie roszczeń z weksla

Dochodzenie roszczeń z weksla

Weksel to wygodny sposób zabezpieczenia wierzytelności, który w obrocie handlowym często stanowi surogat pieniądza. Co więcej dla roszczeń z weksla dochodzone są w wygodnym postępowaniu nakazowym.

Sprawa z weksla

Jedną z istotnych zalet weksli jest korzystna procedura sądowego dochodzenia należności. Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego przewidują bowiem dla roszczeń względem zobowiązanych z weksli możliwość skorzystania z postępowania nakazowego.

Dzięki temu cała procedura jest dość szybka i tania dla powoda. Zaś dzięki samej istocie weksla, czyli przede wszystkim jego abstrakcyjności (oderwaniu od innych czynności prawnych) nie wymaga również rozbudowanego postępowania dowodowego.

Postępowanie nakazowe

Istotą postępowania nakazowego jest wydanie przez sąd nakazu zapłaty. W tym przypadku następuje to na wniosek powoda, który powinien być zgłoszony w pozwie (art. 4841  par. 2 Kodeksu postępowania cywilnego). Możliwość skorzystania z tej ścieżki jest ograniczona do określonych roszczeń.

Wśród dopuszczonych do postępowania nakazowego są roszczenia wynikające z zobowiązania wekslowego. Zgodnie z art. 485 par. 2 Kodeksu postępowania cywilnego sąd wydaje nakaz zapłaty przeciwko zobowiązanemu z weksla.

Zobacz: Rodzaje weksli

Wymogi formalne

Aby sąd mógł wydać nakaz zapłaty w ramach postępowania nakazowego konieczne jest jednak spełnienie wymogów formalnych. Pierwszym jest wspomniane zgłoszenie odpowiedniego wniosku o rozpoznanie sprawy w ramach postępowania nakazowego. W odróżnieniu od postępowania upominawczego (w którym również wydaje się nakaz zapłaty) postępowanie nakazowe nie jest bowiem obligatoryjne. To oznacza, że sąd nie będzie procedował wedle przepisów tego postępowania, jeżeli strona nie zgłosi odpowiedniego wniosku.

Drugim istotnym warunkiem jest konieczność dołączenia do pozwu oryginału weksla. Zgodnie z art. 485 par. 4 Kodeksu postępowania cywilnego brak takiego oryginału weksla dołączonego do pozwu będzie stanowił brak formalny pozwu, a przewodniczący wezwie powoda do złożenia go pod rygorem zwrotu pozwu.

Zobacz: Dokumenty w postępowaniu nakazowym

Sprawdzenie formalne

Wniesienie (prawidłowo opłaconego) pozwu w postępowaniu nakazowym oraz dołączenie oryginału weksla spowoduje wszczęcie postępowania w sprawie wydania nakazu zapłaty. W trakcie tego postępowaniu sprawdzeniu podlegać będą jedynie wymogi formalne dotyczące weksla. Sąd będzie musiał zatem wziąć pod uwagę, czy weksel został wypełniony prawidłowo i czy jego treść nie nasuwa wątpliwości. Będzie zatem musiał wziąć pod uwagę, czy sam weksel nie zawiera błędów formalnych powodujących jego nieważność(tak wyrok SN z 17 września 2004 r. o sygn. V CK 60/04). Sąd będzie musiał wziąć pod uwagę, czy spełnione są wymogi dotyczące weksla trasowanego (art. 1 Prawa wekslowego) lub własnego (art. 101 Prawa wekslowego).

Jeżeli w treści weksla nie będzie słowa „weksel” czego wymagają przepisy Prawa wekslowego, wtedy sąd nie wyda nakazu zapłaty.

Czym wyróżnia się postępowanie nakazowe? Dlaczego warto dochodzić należności  z weksla w ten sposób? Czytaj w części drugiej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Witkowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama