reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Opłaty i koszty > Czy postępowanie sądowe jest drogie

Czy postępowanie sądowe jest drogie

Wbrew powszechnemu przekonaniu wystąpienie do sądu przeciwko sprzedawcy, który nie przestrzega naszych praw nie jest zawsze drogą sprawą. Istotne jest również to, że w przypadku wygranej możemy domagać się zwrotu poniesionych przez nas kosztów.

To ile będziemy musieli zapłacić zależeć będzie od rodzaju naszej sprawy oraz postępowania, które będzie właściwe do jej rozpatrzenia. W przypadku spraw konsumenckich znacznie przeważają sprawy rozpatrywane w postępowaniu uproszczonym, które dotyczy roszczeń z umów nieprzekraczających wartości 10 tys. zł.

Jest to szybki sposób rozstrzygnięcia sprawy, jak również niedrogi. Zgodnie z art. 28 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych opłata stała, w zależności od wartości sporu lub wartości umowy, wynosi:

  • do 2 000 złotych – 30 złotych;
  • ponad 2 000 do 5 000 złotych – 100 złotych
  • ponad 5 000 do 7 500 złotych – 250 złotych
  • ponad 7 500 złotych – 300 złotych

Pan Janusz dochodzi w sądzie roszczeń z niezgodności towaru z umową. Przy wartości przedmiotu umowy wynoszącej 8 000 zł, koszt wniesienia powództwa w postępowaniu uproszczonym wyniesie 300 zł.

Jeszcze tańsze dla powoda jest postępowanie nakazowe, od którego pobiera się jedynie czwartą część opłaty (art. 19 ust. 2). Postępowanie to może być zastosowane także w przypadku spraw, które kwalifikują się do rozstrzygania w trybie uproszczonym.

Pan Janusz dochodzi w sądzie roszczeń z tytuł niezgodności towaru z umową zapłaciłby 300 zł. Jednak do pozwu dodał wniosek o rozpatrzenie sprawy w postępowaniu nakazowym. Dlatego też zamiast 300 zł, opłata od pozwu wyniesie 75 zł.

Zwrot kosztów

W sytuacji, gdy powoda nie stać na poniesienie ciężaru kosztów wynikających z procesu zawsze może złożyć raz z pozwem wniosek o zwolnienie od kosztów procesu. Konieczne będzie jednak wykazanie, iż nie jest on w stanie ponieść kosztów bez uszczerbku dla utrzymania siebie i rodziny. Do wniosku wymagane jest również wypełnienie specjalnego formularza.

W sytuacji, gdy będziemy decydowali o tym czy iść do sądu warto również pamiętać o tym, że w sytuacji naszej wygranej wszelkie koszty, które ponieśliśmy będą zwrócone przez pozwanego (art. 98 Kodeksu postępowania cywilnego). Jest to jednak miecz obosieczny, gdyż podobnie będzie w sytuacji, gdy przegramy. Wtedy to możemy spodziewać, że sprzedawca wystawi nam swój rachunek.

Zwrot kosztów może dotyczyć nie tylko opłat sądowych, ale również wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego.

Aby jednak w rozstrzygnięciu sąd zdecydował o zwrocie naszych kosztów konieczne jest złożenie wcześniej odpowiednio wniosku, na co strona ma czas do zamknięcia rozprawy poprzedzającej bezpośrednio wydanie orzeczenia. W sytuacji, kiedy jednak strona działa bez adwokata sąd o kosztach orzeknie z urzędu.

Wniosek o zwrot kosztów według norm przepisanych najlepiej zawrzeć już w pozwie.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 nr 43 poz. 296),

Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (ostatnia zmiana: Dz.U. z 2009 r., Nr 206, poz. 1591).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama