REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy postępowanie sądowe jest drogie

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Opłaty sądowe są zależne od wartośći sporu.
Opłaty sądowe są zależne od wartośći sporu.

REKLAMA

REKLAMA

Wbrew powszechnemu przekonaniu wystąpienie do sądu przeciwko sprzedawcy, który nie przestrzega naszych praw nie jest zawsze drogą sprawą. Istotne jest również to, że w przypadku wygranej możemy domagać się zwrotu poniesionych przez nas kosztów.

To ile będziemy musieli zapłacić zależeć będzie od rodzaju naszej sprawy oraz postępowania, które będzie właściwe do jej rozpatrzenia. W przypadku spraw konsumenckich znacznie przeważają sprawy rozpatrywane w postępowaniu uproszczonym, które dotyczy roszczeń z umów nieprzekraczających wartości 10 tys. zł.

REKLAMA

Jest to szybki sposób rozstrzygnięcia sprawy, jak również niedrogi. Zgodnie z art. 28 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych opłata stała, w zależności od wartości sporu lub wartości umowy, wynosi:

  • do 2 000 złotych – 30 złotych;
  • ponad 2 000 do 5 000 złotych – 100 złotych
  • ponad 5 000 do 7 500 złotych – 250 złotych
  • ponad 7 500 złotych – 300 złotych

Pan Janusz dochodzi w sądzie roszczeń z niezgodności towaru z umową. Przy wartości przedmiotu umowy wynoszącej 8 000 zł, koszt wniesienia powództwa w postępowaniu uproszczonym wyniesie 300 zł.

REKLAMA

Jeszcze tańsze dla powoda jest postępowanie nakazowe, od którego pobiera się jedynie czwartą część opłaty (art. 19 ust. 2). Postępowanie to może być zastosowane także w przypadku spraw, które kwalifikują się do rozstrzygania w trybie uproszczonym.

Pan Janusz dochodzi w sądzie roszczeń z tytuł niezgodności towaru z umową zapłaciłby 300 zł. Jednak do pozwu dodał wniosek o rozpatrzenie sprawy w postępowaniu nakazowym. Dlatego też zamiast 300 zł, opłata od pozwu wyniesie 75 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwrot kosztów

W sytuacji, gdy powoda nie stać na poniesienie ciężaru kosztów wynikających z procesu zawsze może złożyć raz z pozwem wniosek o zwolnienie od kosztów procesu. Konieczne będzie jednak wykazanie, iż nie jest on w stanie ponieść kosztów bez uszczerbku dla utrzymania siebie i rodziny. Do wniosku wymagane jest również wypełnienie specjalnego formularza.

W sytuacji, gdy będziemy decydowali o tym czy iść do sądu warto również pamiętać o tym, że w sytuacji naszej wygranej wszelkie koszty, które ponieśliśmy będą zwrócone przez pozwanego (art. 98 Kodeksu postępowania cywilnego). Jest to jednak miecz obosieczny, gdyż podobnie będzie w sytuacji, gdy przegramy. Wtedy to możemy spodziewać, że sprzedawca wystawi nam swój rachunek.

Zwrot kosztów może dotyczyć nie tylko opłat sądowych, ale również wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego.

Aby jednak w rozstrzygnięciu sąd zdecydował o zwrocie naszych kosztów konieczne jest złożenie wcześniej odpowiednio wniosku, na co strona ma czas do zamknięcia rozprawy poprzedzającej bezpośrednio wydanie orzeczenia. W sytuacji, kiedy jednak strona działa bez adwokata sąd o kosztach orzeknie z urzędu.

Wniosek o zwrot kosztów według norm przepisanych najlepiej zawrzeć już w pozwie.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 nr 43 poz. 296),

Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (ostatnia zmiana: Dz.U. z 2009 r., Nr 206, poz. 1591).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

REKLAMA

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA