REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Praca kobiet, Organizacja społeczna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kobiety w kadrach i księgowości zarabiają więcej od mężczyzn

Ogólnie kobiety zarabiają mniej od mężczyzn o 18%. Istnieją jednak specjalizacje, gdzie to kobiety zarabiają więcej. Nalezą do nich kadry, księgowość oraz komunikacja marketingowa.

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące pracy kobiet

Komisja Europejska domaga się wprowadzenia zmian w polskim Kodeksie pracy dotyczących pracy kobiet. Modyfikacja ustawy kodeksowej ma polegać na wyeliminowaniu dyskryminacji mężczyzn. Przepis o specjalnym traktowaniu kobiet powinien zostać zawężony do kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Praca kobiet – rynek nowych technologii

Rynek nowych technologii jest atrakcyjny także dla kobiet. Dobra praca dla kobiet oznacza wysokie zarobki oraz możliwość wykonywania pracy zdalnie, co pozwala na łączenie jej z życiem rodzinnym. Projekt "Dziewczyny w nowych technologiach" ma ułatwić kobietom zawodowy start na rynku nowych technologii.

Przedsiębiorczość kobiet w Polsce

W zarządach wielu firm nadal dominują mężczyźni, jednak kobiety zakładają dziś coraz więcej firm. Prowadzenie własnej firmy jest dla nich alternatywą dla pracy na czyjś rachunek.

REKLAMA

Aż 70% Polek po 55 roku życia nie pracuje zawodowo

Większość Polek po 55 roku życia nie pracuje zawodowo. Tylko 30% kobiet kontynuuje karierę zawodową. Jakie są przyczyny rezygnowania z pracy przez kobiety po 55 roku życia?

Nowy wykaz prac zabronionych kobietom

Rząd pracuje nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Zdaniem Dziennika Gazety Prawnej będzie nowy wykaz prac zabronionych kobietom. Nie będzie zabronione zatrudnianie kobiet w kopalniach?

Jak długo przysługuje przerwa w pracy na karmienie?

Kobietom w okresie ciąży, jak i po jej zakończeniu przysługuje wiele uprawnień. Przerwa w pracy przeznaczona na karmienie dziecka jest jednym z nich. Przerwa na karmienie uzależniona jest od liczby urodzonych dzieci oraz od wymiaru czasu pracy, w jakim kobieta była zatrudniona, co więcej, jest ona wliczana do czasu pracy.

Sytuacja kobiet na rynku pracy

Sytuacja kobiet na rynku pracy nadal jest gorsza w porównaniu do sytuacji mężczyzn. Potwierdzeniem tego są wyniki badania "Polka na rynku pracy 2014". Gorsza sytuacja kobiet na rynku pracy dotyczy m.in: wysokości wynagrodzenia oraz szans na awans.

REKLAMA

Dyskryminacja w zatrudnieniu

Komisja Europejska w dniu 14 kwietnia 2014 opublikowała sprawozdanie dotyczące różnic w traktowaniu kobiet i mężczyzn pod względem zatrudnienia, płac i reprezentacji. Zgodnie z nim dyskryminacja taka zmniejsza się ale nadal istnieje. Jakie są przyczyny dyskryminacji kobiet w zatrudnieniu?

Dzień Równości Wynagrodzeń

Dzień Równości Wynagrodzeń obchodzony był po raz czwarty 28 lutego 2014 roku. Dzień Równości Wynagrodzeń przypada po 59 pierwszych dniach roku, w których kobiety pracują za darmo. Dzień Równości wynagrodzeń pokazuje, że zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć utrzymuje się na poziomie 16,4%.

Zmiany w urlopach wychowawczych

Zmiany w urlopach wychowawczych zaczną obowiązywać od 1 października 2013 r. Urlop będzie mógł być wykorzystany w maksymalnie 5 częściach. Jego wymiar został zmieniony na 36 miesięcy.

Praca na cele społeczne w czasie kary ograniczenia wolności

Określona w kodeksie wykroczeń praca na cele społeczne ma charakter nieodpłatny i podlega kontroli sądu, który orzekł karę ograniczenia wolności. W jaki sposób powinna być wykonywana praca w czasie odbywania kary?

Obniżenie wymiaru czasu pracy - ponowny wniosek

Pracownik może zamiast urlopu wychowawczego złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż ½ pełnego wymiaru czasu pracy. Czy istnieje możliwość ponownego złożenia wniosku?

Nowelizacja KPC – przegląd zmian (cz. 2)

Przepisy wielkiej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego porządkują m.in. rolę organizacji społecznych w ramach postępowania cywilnego. Od 3 maja 2012 r., termin organizacje społeczne zastąpi organizacje pozarządowe.

Nowelizacja KPC – przegląd zmian (cz. 1)

3 maja 2012 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego. Zmiany zakładają m.in. likwidację postępowania gospodarczego.

Zmiany w Kodeksie pracy w 2012 r.

Od początku 2012 r. zmianie ulega kilka przepisów Kodeksu pracy. Dotyczą one przede wszystkim wymiaru urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego.

Kiedy kobieta może się zwolnić na badania lekarskie w czasie pracy

Kobieta ma prawo do zwolnienia z pracy w celu wykonania okresowych i kontrolnych badań lekarskich. Co ważne zachowuje wówczas prawo do wynagrodzenia. Również pracownica w ciąży może wykonać badania związane z ciążą w czasie pracy, pod warunkiem, że nie mogą być one wykonane poza godzinami pracy.

Kontynuowanie stażu po powierzeniu funkcji wicedyrektora szkoły

Czy mogę kontynuować staż (2 rok) na stopień nauczyciela dyplomowanego, jeśli od 1.09.2011 będę pełnić funkcję wicedyrektora szkoły (jestem zatrudniona na pełen etat) i skorzystam ze zniżki godzin dydaktycznych (7 godz/tyg) oraz czy te lata ze zniżką godzin do 7h/tyg będą zaliczane do wymaganych 7 lat do nabycia prawa do urlopu dla poratowania zdrowia?

Telepraca księgowego na urlopie macierzyńskim

Główna księgowa gminnej jednostki budżetowej jest w ciąży. Po przejściu na urlop macierzyński chciałaby pracować. Czy może wykonywać swoje obowiązki w formie telepracy – będąc jednocześnie na urlopie macierzyńskim? Księgi rachunkowe byłyby przez ten okres przechowywane w jej domu. Jaki jest dopuszczalny wymiar czasu pracy w tej formie zatrudnienia dla głównego księgowego jednostki budżetowej?

Ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie - jakie zmiany?

Zmiany wprowadzone nowelizacją powinny wpłynąć na poprawę przejrzystości działania organizacji pożytku publicznego oraz ich współpracy z administracją publiczną.

Załatwianie spraw osobistych w czasie pracy

Zdarzają się sytuacje, w których pracownik w czasie pracy zmuszony jest wykonać czynności, które wynikają z sytuacji prywatnych. Przepisy prawa pracy określają, w jakich przypadkach pracodawca zobowiązany jest zwolnić pracownika od pracy i kiedy przysługuje mu z tego tytułu wynagrodzenie, a kiedy pracownik wynagrodzenia nie otrzyma.

Jak zarządzać swoim miejscem pracy

Ponad 40 proc. pracowników biurowych przyznaje się do regularnego gubienia dokumentów. Przeciętny pracownik spędza 150 godzin rocznie na szukaniu dokumentów na biurku.

Nie dopuścić do znudzenia pracą

Jak sprawić, aby praca była ciekawa, aby można było czerpać z niej radość i zadowolenie? Oto kilka sposobów, jak tego dokonać.

Nie dopuścić do znudzenia pracą

Jak sprawić, aby praca była ciekawa, aby można było czerpać z niej radość i zadowolenie? Oto kilka sposobów, jak tego dokonać.

Uprawnienia rodzicielskie w formacjach mundurowych

Z dniem 23 czerwca b.r. funkcjonariusze mundurowi zyskali nowe uprawnienia związane z rodzicielstwem. Nowelizacja ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw spowodowana została m.in. zróżnicowanym dostępem funkcjonariuszy i strażaków różnych służb z dostępem do uprawnień rodzicielskich. Jednocześnie spowodowała, że ich uprawnienia są podobne do tych z jakich korzystają pracownicy w ramach przepisów kodeksu pracy.

Jakie prawa ma osoba molestowana?

Jeśli jesteś ofiarą molestowania seksualnego możesz skorzystać z uprawnień na gruncie prawa cywilnego i prawa pracy. Przede wszystkim możesz żądać zaprzestania działań i usunięcia skutków naruszenia.

Co zrobić, jeśli jesteś molestowany w miejscu pracy?

Jeśli jesteś ofiarą molestowania w miejscu pracy, przede wszystkim nie obwiniaj się. Zamiast tego zacznij działać, reaguj, zbieraj dowody i szukaj pomocy u pracodawcy, organizacji pozarządowych, w Inspekcji Pracy, a jeśli to nie pomoże - pomyśl o wystąpieniu na drogę sądową.

Molestowanie seksualne w Kodeksie karnym

Molestowanie seksualne w miejscu pracy - w niektórych okolicznościach - może przyjąć takie formy, które podlegają bezpośrednio przepisom Kodeksu karnego.

Czym jest molestowanie seksualne?

Molestowanie to niepożądane zachowanie nie związane z płcią osoby, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności albo poniżenie lub upokorzenie pracownika.

Zarządzanie konfliktami

Miejsce pracy jest środowiskiem, w którym wszelkie konflikty stawiają szczególne wymagania zarówno spierającym się osobom, jak i tym, które muszą wmieszać się w konflikt, aby uzdrowić atmosferę w instytucji.

Jakie są szczególne uprawnienia związane z macierzyństwem?

Kodeks pracy przyznaje pracownicom w ciąży oraz po urodzeniu dziecka szczególne uprawnienia. Wśród nich na szczególną uwagę należą przepisy chroniące pracownicę w ciąży przed wypowiedzeniem, urlop macierzyński czy przerwa na karmienie.

Abolicja w płaceniu składek dla przedsiębiorczych matek

Kobiety prowadzące działalność gospodarczą będą mogły skorzystać z abolicji w płaceniu składek ZUS.

Czy w biurze można dbać o zdrowie?

Wiele się mówi o zdrowym odżywianiu, zachowaniu równowagi między pracą a życiem prywatnym czy aktywnym spędzaniu wolnego czasu. Co jednak zrobić, gdy większość czasu spędzamy w biurze?

Czy w biurze można dbać o zdrowie?

Wiele się mówi o zdrowym odżywianiu, zachowaniu równowagi między pracą a życiem prywatnym czy aktywnym spędzaniu wolnego czasu. Co jednak zrobić, gdy większość czasu spędzamy w biurze?

Czy pracownicy potrafią efektywnie wypoczywać?

Sprawdź co sądzą specjaliści na temat najczęściej praktykowanych sposobów wypoczynku oraz jakie formy spędzania urlopu uważają za najbardziej skuteczne dla zregenerowania sił.

Czy pracownicy potrafią efektywnie wypoczywać?

Sprawdź co sądzą specjaliści na temat najczęściej praktykowanych sposobów wypoczynku oraz jakie formy spędzania urlopu uważają za najbardziej skuteczne dla zregenerowania sił.

Kobiety później przejdą na emeryturę

Rząd opracował harmonogram zrównania wieku przejścia na emeryturę kobiet i mężczyzn oraz podniesienia granicy do 67. roku życia.

Adresy placówek świadczących pomoc potrzebującym za granicą

Poniżej znajdziesz adresy i telefony polskich placówek dyplomatycznych oraz organizacji pozarządowych świadczących pomoc potrzebującym za granicą (imigrantom i uchodźcom, ofiarom handlu ludźmi oraz osobom prostytuującym się). W niektórych krajach projekty przeciwko handlowi ludźmi realizowane są przez organizacje walczące z AIDS.

Do kogo się zwrócić po pomoc za granicą?

Masz prawo do wyboru miejsca zamieszkania i swobodnego poruszania się po terytorium kraju w którym przebywasz. Nikt więc nie ma prawa więzić Cię, przetrzymywać ani zmuszać do czegokolwiek – także do pracy! Jeśli jednak spotkało Cię coś złego np.: stałaś się ofiarą przestępstwa lub sama je popełniłaś i zostałaś zatrzymana przez policję, pamiętaj, masz prawo do obrony swoich praw!

Praca za granicą: Wykaz przydatnych stron internetowych

Poniżej zamieszczamy adresy stron internetowych, zawierających informacje prawne, porady oraz adresy instytucji pomagających osobom wyjeżdżającym do pracy za granicą.

Praca za granicą: co zabrać ze sobą?

Odpowiednie przygotowanie się do wyjazdu może pomóc w przypadku ewentualnych problemów i zagrożeń. Co oprócz pieniędzy i bagażu warto wziąć ze sobą wyjeżdżając do pracy za granicą?

Czym jest handel ludźmi i praca przymusowa?

Na pewno słyszałaś o handlu ludźmi. Jest to proceder, który polega na kupnie i sprzedaży istot ludzkich w celu ich wykorzystania seksualnego i/lub ekonomicznego.

Dlaczego kobiety wybierają pracę za granicą?

Żyjemy w kraju gdzie stopa bezrobocia od lat utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie. Sytuacja ta oraz szalejący od jakiegoś czasu kryzys sprawiają, że wiele osób wyjeżdża, aby zarabiać w innym kraju.

Szukamy pracy za granicą - na co zwrócić uwagę?

Podjęcie pracy daleko od domu to poważny krok i wymaga przemyślanej decyzji. Jeśli rzeczywiście myślisz o zarabianiu pieniędzy poza Polską, nie powinnaś decydować się ani zbyt szybko, ani pod wpływem emocji.

Czy w postępowaniu karnym może brać udział przedstawiciel organizacji społecznej?

Przedstawiciel organizacji społecznej może zgłosić swój udział w celu ochrony praw pokrzywdzonego, oskarżonego bądź innych uczestników postępowania. Przesłanką jego udziału w postępowaniu karnym jest potrzeba ochrony interesu społecznego lub ważnego interesu indywidualnego.

Jakie prawa ma pracownica w ciąży?

Polskie prawo pracy chroni zdrowie kobiet ciężarnych. Mają one prawo do przerwy od pracy na czas zleconych badań lekarskich, mogą odmówić wyjazdu w delegację i nie poniosą za to żadnych ujemnych konsekwencji, a ich stosunek pracy podlega szczególnej ochronie przed rozwiązaniem z inicjatywy pracodawcy.

Czy kobieta w pracy może wykonywać każdą pracę?

Przepisy Kodeksu pracy stanowią, że nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Oznacza to, że kobieta w pracy nie może wykonywać każdej pracy, a rodzaje pracy, przy których nie wolno zatrudniać kobiet powinny być wymienione w regulaminie pracy.

Odwołanie ze stanowiska pracownika zatrudnionego na podstawie powołania


Stosunek pracy nawiązuje się na podstawie powołania w przypadkach określonych w odrębnych przepisach (art. 68  § 1 Kodeksu pracy). Powołanie jest jedną z podstaw zatrudnienia, wyróżniającą się tym, że ze stosunkiem pracy wiąże się powierzenie określonej funkcji.

Fundacja

Jedną z form działalności organizacji pozarządowych jest fundacja. Jej istotą jest kwota pieniężna, mająca służyć określonemu w statucie fundacji celowi.

Czy molestowanie seksualne w pracy jest karalne?

Wprawdzie w Kodeksie karnym nie znajdziemy przestępstwa określanego jako molestowanie seksualne w miejscu pracy, jednak pewne zachowania pracodawcy czy współpracowników mogą wypełniać znamiona czynów zabronionych.

REKLAMA