reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Nowelizacja KPC – przegląd zmian (cz. 1)

Nowelizacja KPC – przegląd zmian (cz. 1)

3 maja 2012 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego. Zmiany zakładają m.in. likwidację postępowania gospodarczego.

Nowelizacja KPC

16 września 2011 r. Sejm uchwalił ostateczną wersję wielkiej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Wśród wprowadzanych zmian należy przede wszystkim wymienić likwidację odrębnego postępowania gospodarczego, uporządkowanie zasad dotyczących udziału organizacji społecznych w postępowaniu cywilnym. Niezależnie od tego należy również wskazać zmiany, jakie będą zachodzić w apelacji, nałożenie na uczestników postępowania tzw. ciężaru wspierania postępowania oraz zmiany wprowadzone w procedurze egzekucyjnej.

Koniec z postępowaniem gospodarczym

Największe zmiany będą dotyczyć spraw gospodarczych. Po 3 maja 2012 r. likwidacji ulega odrębne postępowania dla podmiotów gospodarczych. Do tej pory w sprawach ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej (czyli w tzw. sprawach gospodarczych) stosowane było odrębne postępowanie.

Uczestnicy postępowania byli zmuszeni spełnić surowe wymagania wynikające z odrębnych zasad. Zgodnie z uchylonym art. 47912 kodeksu postępowania cywilnego powód był obowiązany w pozwie powołać wszystkie twierdzenia i dowody na poparcie własnych roszczeń pod rygorem utraty prawa ich powoływania w dalszym toku sprawy, chyba że potrzeba ich powołania wynikła później albo wcześniejsze powołanie nie było możliwe. Podobny zakres obowiązków miała również strona pozwana, której przepisy postępowania gospodarczego nakazywały powołanie wszystkich twierdzeń i dowodów w odpowiedzi na pozew, którą pozwany był zobowiązany wnieść w terminie 2 tygodni (uchylony art. 47913 kodeksu postępowania cywilnego).

Zobacz także: Pozwy

System określony powyższymi przepisami nosił nazwę prekluzji dowodowej i nakładał na strony surowe wymogi. W praktyce oznaczało to, że powód z uwagi na obawę przez utratą prawa powołania w dalszym toku przywoływał w pozwie wszelkie możliwe twierdzenia i dowody. W znacznie gorszej sytuacji przepisy prawa stawiały pozwanego, który na powołanie wszystkich dostępnych dowodów i twierdzeń miał jedynie dwa tygodnie.

Likwidacja odrębnego postępowania gospodarczego oznacza, że w sprawach gospodarczych zastosowanie będą miały przepisy postępowania zwykłego, które również uległy znacznej modyfikacji.

W odniesieniu do spraw, które zostały wszczęte lecz nie ukończone przed wejściem w życie nowelizacji zastosowanie nadal będą miały dotychczasowe przepisy, co oznacza, że sprawa zostanie dokończona wedle reguł postępowania gospodarczego. W postępowaniu zwykłym rozstrzygane będą sprawy wszczęte (w postępowaniu procesowym decyduje zatem data wniesienia pozwu) po wejściu w życie nowelizacji.

Prawnik.pl poleca: Zmiany w KPC w 2012 roku

Sądy gospodarcze

Mimo likwidacji postępowania gospodarczego zachowane zostaną sądy gospodarcze jako wydziały sądów powszechnych.

Zobacz: Nowelizacja zmian w KPC - cz. 2

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama