reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Nowelizacja KPC – przegląd zmian (cz. 2)

Nowelizacja KPC – przegląd zmian (cz. 2)

Przepisy wielkiej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego porządkują m.in. rolę organizacji społecznych w ramach postępowania cywilnego. Od 3 maja 2012 r., termin organizacje społeczne zastąpi organizacje pozarządowe.

Udział organizacji pozarządowych

Jedną ze zmian, która w pierwszym rzędzie rzuca się w oczy jest zmiana nazwy Tytułu III kodeksu postępowania cywilnego z „organizacje społeczne” na „organizacje pozarządowe”. Zmiana ta nie niesie za sobą większych zmian merytorycznych. Trzeba ją postrzegać w kategoriach dostosowania terminologicznego z pozostałą częścią systemu prawnego, w którym zdecydowanie częściej w użyciu jest termin organizacje pozarządowe. Przede wszystkim zmiana wprowadzi jedność terminologiczną w odniesieniu do ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Ponadto jak wskazywano w uzasadnieniu do projektu nowelizacji zmiana ta pozwoli uniknąć wątpliwości co do traktowania fundacji jako pełnoprawnych uczestników procesu cywilnego (na gruncie organizacji społecznych były wątpliwości).

Zobacz serwis: W sądzie

Uprawnienia organizacji pozarządowych

Uprawnienia organizacji pozarządowych w postępowaniu cywilnym dostosowane zostaną do realiów współczesności. Uprzednie brzmienie art. 61 § 1 kodeksu postępowania cywilnego dawało organizacjom społecznym prawo do wszczynania postępowania nawet bez zgody zainteresowanych stron w sprawach o alimenty oraz z zakresu ochrony konsumentów. Znowelizowane brzmienie art. 61  § 1 stanowi wyraźnie, iż wszczęcie postępowania następuje wyłącznie za zgodą zainteresowanej osoby wyrażoną na piśmie. Ponadto przepisy dokładnie określa kategorie spraw, w których organizacje pozarządowe mają takie uprawnienie. Chodzi o sprawy o alimenty; ochronę środowiska; ochronę konsumentów; ochronę praw własności przemysłowej; ochronę równości oraz niedyskryminacji przez bezpodstawne bezpośrednie lub pośrednie zróżnicowanie praw i obowiązków obywateli.

Prawnik.pl poleca: Zmiany w KPC w 2012 roku

Organizacje w sprawach gospodarczych

Zgodnie z art. 61 § 3 kodeksu postępowania cywilnego za zgodą przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, wyrażoną na piśmie, organizacja pozarządowa, której jest on członkiem, może na jego rzecz wytoczyć powództwo lub przystąpić do niego w toczącym się postępowaniu w sporze z innym przedsiębiorcą o roszczenia wynikające z prowadzonej działalności gospodarczej.

Pisemna zgoda

Art. 61 § 4 kodeksu postępowania cywilnego nakłada na organizacje pozarządowe obowiązek dołączenia do pozwu (w przypadku wszczynania postępowania) lub do pisma (w przypadku przystąpienia do sprawy) wyrażonej na piśmie zainteresowanej strony. Brak takiego wniosku będzie traktowany jako brak formalny. Zastosowanie w tej mierze znajdzie wtedy art. 130 kodeksu postępowania cywilnego.

Zobacz: Nowelizacja zmian w KPC cz. 3

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama