reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Pokrzywdzony > Czy molestowanie seksualne w pracy jest karalne?

Czy molestowanie seksualne w pracy jest karalne?

Wprawdzie w Kodeksie karnym nie znajdziemy przestępstwa określanego jako molestowanie seksualne w miejscu pracy, jednak pewne zachowania pracodawcy czy współpracowników mogą wypełniać znamiona czynów zabronionych.

Molestowanie seksualne określone jest w Kodeksie pracy. To każde nieakceptowane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności lub poniżenie albo upokorzenie pracownika. Na zachowanie to mogą się składać fizyczne, werbalne lub pozawerbalne elementy.

Warto pamiętać, że molestowanie nie dotyczy jedynie zachowań ze strony pracodawcy, ale także kolegów i koleżanek z pracy.

Jeżeli jesteśmy ofiarą tego typu zachowań, warto zakomunikować je przełożonym (najlepiej na piśmie). Jeżeli to nie przyniesie rezultatów, możemy powiadomić Państwową Inspekcję Pracy. Pamiętajmy o zbieraniu wszelkich dowodów niewłaściwego zachowania (np. e-maile, smsy).

Pracodawcy, który złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do dwóch lat (zgodnie z art. 218 Kodeksu karnego).

Zobacz również: Kiedy dochodzi do ciężkiego naruszenia praw pracownika przez pracodawcę?

Kodeks pracy określa odpowiedzialność pracodawcy, który dopuszcza się molestowania seksualnego pracownika. Pracownik doświadczający tego typu zachowań ma prawo dochodzić odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Pozew do sądu pracy zwolniony jest od opłat (chyba że wartość przedmiotu sporu przekracza kwotę 50 000 zł). Właściwym do złożenia pozwu jest sąd rejonowy miejsca siedziby pracodawcy lub miejsca gdzie praca jest, była lub miała być wykonywana (gdy wartość przedmiotu sporu jest wyższa niż 75 000 zł, pozew składamy w sądzie okręgowym).

Pamiętajmy, że skierowanie pisma do niewłaściwego sądu nie powoduje jego odrzucenia.

Przed sądem to pracodawca musi udowodnić, iż molestowanie nie miało miejsca.

Niektóre zachowania pracodawcy lub współpracowników noszą znamiona czynów zabronionych określonych w Kodeksie karnym:

- zgwałcenie (art. 197 Kodeksu karnego) – czyn polegający na doprowadzeniu przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem innej osoby do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności seksualnej albo wykonania takiej czynności;

- nadużycie zależności do obcowania płciowego (art. 199 § 1 Kodeksu karnego) – występuje wówczas, gdy sprawca przez nadużycie stosunku zależności (np. służbowego) lub wykorzystanie krytycznego położenia doprowadza inną osobę do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności albo do wykonania takiej czynności.

Osoba doświadczająca takich zachowań ma prawo złożyć w prokuraturze wniosek o ściganie. W przypadku przestępstwa zgwałcenia cofnięcie wniosku jest niedopuszczalne.

Oznacza to, że gdy ofiara przestępstwa z jakichś powodów (traumatyczne przeżycia, zastraszanie ze strony sprawcy itp.) zmieni zdanie i nie będzie chciała wszczęcia postępowania przeciwko sprawcy, to postępowanie nie zostanie umorzone i będzie toczyło się dalej.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 1974, Nr 24, poz. 141 ze zm.);

ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. 1997, Nr 88, poz. 553 ze zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Molestowanie seksualne w pracy
Molestowanie seksualne w pracy

CIT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolska sieć profesjonalnych firm audytorskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama