REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy molestowanie seksualne w pracy jest karalne?

Wioleta Matela
Molestowanie seksualne w pracy
Molestowanie seksualne w pracy

REKLAMA

REKLAMA

Wprawdzie w Kodeksie karnym nie znajdziemy przestępstwa określanego jako molestowanie seksualne w miejscu pracy, jednak pewne zachowania pracodawcy czy współpracowników mogą wypełniać znamiona czynów zabronionych.

Molestowanie seksualne

REKLAMA

Molestowanie seksualne określone jest w Kodeksie pracy. To każde nieakceptowane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności lub poniżenie albo upokorzenie pracownika. Na zachowanie to mogą się składać fizyczne, werbalne lub pozawerbalne elementy.

Warto pamiętać, że molestowanie nie dotyczy jedynie zachowań ze strony pracodawcy, ale także kolegów i koleżanek z pracy.

Jeżeli jesteśmy ofiarą tego typu zachowań, warto zakomunikować je przełożonym (najlepiej na piśmie). Jeżeli to nie przyniesie rezultatów, możemy powiadomić Państwową Inspekcję Pracy. Pamiętajmy o zbieraniu wszelkich dowodów niewłaściwego zachowania (np. e-maile, smsy).

Pracodawcy, który złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do dwóch lat (zgodnie z art. 218 Kodeksu karnego).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Kiedy dochodzi do ciężkiego naruszenia praw pracownika przez pracodawcę?

Pozew do sądu pracy

REKLAMA

Kodeks pracy określa odpowiedzialność pracodawcy, który dopuszcza się molestowania seksualnego pracownika. Pracownik doświadczający tego typu zachowań ma prawo dochodzić odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Pozew do sądu pracy zwolniony jest od opłat (chyba że wartość przedmiotu sporu przekracza kwotę 50 000 zł). Właściwym do złożenia pozwu jest sąd rejonowy miejsca siedziby pracodawcy lub miejsca gdzie praca jest, była lub miała być wykonywana (gdy wartość przedmiotu sporu jest wyższa niż 75 000 zł, pozew składamy w sądzie okręgowym).

Pamiętajmy, że skierowanie pisma do niewłaściwego sądu nie powoduje jego odrzucenia.

Przed sądem to pracodawca musi udowodnić, iż molestowanie nie miało miejsca.

Pracodawca przestępcą

Niektóre zachowania pracodawcy lub współpracowników noszą znamiona czynów zabronionych określonych w Kodeksie karnym:

- zgwałcenie (art. 197 Kodeksu karnego) – czyn polegający na doprowadzeniu przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem innej osoby do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności seksualnej albo wykonania takiej czynności;

- nadużycie zależności do obcowania płciowego (art. 199 § 1 Kodeksu karnego) – występuje wówczas, gdy sprawca przez nadużycie stosunku zależności (np. służbowego) lub wykorzystanie krytycznego położenia doprowadza inną osobę do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności albo do wykonania takiej czynności.

Wniosek o ściganie

Osoba doświadczająca takich zachowań ma prawo złożyć w prokuraturze wniosek o ściganie. W przypadku przestępstwa zgwałcenia cofnięcie wniosku jest niedopuszczalne.

Oznacza to, że gdy ofiara przestępstwa z jakichś powodów (traumatyczne przeżycia, zastraszanie ze strony sprawcy itp.) zmieni zdanie i nie będzie chciała wszczęcia postępowania przeciwko sprawcy, to postępowanie nie zostanie umorzone i będzie toczyło się dalej.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 1974, Nr 24, poz. 141 ze zm.);

ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. 1997, Nr 88, poz. 553 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja w Policji?: Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

REKLAMA

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Dodatek do bonu energetycznego 300-1200 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

REKLAMA

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

REKLAMA