REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca na cele społeczne w czasie kary ograniczenia wolności

Monika Pązik
Praca na cele społeczne w czasie kary ograniczenia wolności.
Praca na cele społeczne w czasie kary ograniczenia wolności.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Określona w kodeksie wykroczeń praca na cele społeczne ma charakter nieodpłatny i podlega kontroli sądu, który orzekł karę ograniczenia wolności. W jaki sposób powinna być wykonywana praca w czasie odbywania kary?

Zgodnie z kodeksem wykroczeń kara ograniczenia wolności trwa 1 miesiąc. Jest drugą pod względem surowości karą określoną przepisami kodeksu. Zgodnie z art. 20 § 2 pkt. 2 k.w. w czasie odbywania tej kary ukarany jest zobowiązany do wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne. Istotą kary ograniczenia wolności jest fakt, iż ukarany pozostaje na wolności, ale musi przestrzegać zaleceń sądu oraz bez jego zgody nie może zmieniać miejsca swojego stałego pobytu oraz realizować obowiązki nałożone na niego w związku z orzeczoną karą. Sąd może bowiem żądać od ukaranego udzielania wyjaśnień odnośnie przebiegu odbywanej kary.

REKLAMA

Obowiązek pracy na cele społeczne

Obowiązek świadczenia nieodpłatnej pracy w ramach kary ograniczenia wolności odnosi się do ukaranych zatrudnionych w odpowiedniej placówce. Świadczona praca ma służyć celom ogólnospołecznym, wobec tego powinna być to praca społecznie użyteczna, która może mieć pozytywny wpływ na dotychczasowy sposób postępowania ukaranego. Głównym celem wyznaczonej pracy ma być nauczenie ukaranego wartości świadczonej pracy. Praca ma być wykonywana w:

  1. zakładzie pracy,
  2. placówce służby zdrowia,
  3. placówce opieki społecznej,
  4. organizacji,
  5. instytucji niosącej pomoc charytatywną lub na rzecz społeczności lokalnej.

Zgodnie z nowelizacją kodeksu z 2010 r. praca może być realizowana w placówkach oświatowo-wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i socjoterapii, placówkach służby zdrowia i jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz w fundacjach, stowarzyszeniach lub organizacjach użyteczności publicznej za ich zgodą.

Zobacz również: Kary w kodeksie wykroczeń

Sposób wykonywania pracy

Rodzaj świadczonej pracy, miejsce jej wykonywania oraz termin określane są przez kuratora sądowego spośród miejsc wyznaczonych przez organy danej gminy, jednakże dopiero po wysłuchaniu ukaranego. Zastosowanie znajdzie tutaj art. 57 § 1 kodeksu karnego wykonawczego. Celem takiego postępowania jest odpowiednie dopasowanie rodzaju świadczonej pracy, stosownie do umiejętności ukaranego, aby wykonywana praca miała pozytywny wpływ na jego postępowanie. Na podstawie art. 21 § 1 k.w. praca powinna być wykonywana w wymiarze od 20 do 40 godzin podczas odbywania kary ograniczenia wolności (1 miesiąc).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Potrącenie z wynagrodzenia

W stosunku do osób już zatrudnionych zamiast orzeczenia pracy na cele społeczne, sąd może orzec potrącenie z wynagrodzenia ukaranego w wysokości od 10 do 25 % na rzecz Skarbu Państwa albo na cel społeczny, wskazany przez sąd. Istotne jest, że ukarany w okresie odbywania kary nie może rozwiązać stosunku pracy bez zgody sądu. Orzekając o potrąceniu sąd powinien wskazać jako beneficjenta Skarb Państwa bądź nazwę instytucji społecznej oraz rachunek do przekazania potrącenia, którego dokonuje pracodawca.

Zobacz też: Środki oddziaływania wychowawczego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biskupi niezadowoleni ze zmian w związku z lekcjami religii w szkołach

Konferencja Episkopatu Polski opublikowała w środę stanowisko w sprawie zmian w organizacji lekcji religii w szkołach podejmowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Biskupi wyrażają sprzeciw. 

Kwota zasiłku pogrzebowego wzrośnie z 4000 do 7000 złotych. Czy wyższy zasiłek wypłacany będzie już w 2024 r.?

Zasiłek pogrzebowy ma na celu pokrycie kosztów pogrzebu. Komu przysługuje? Obecna kwota zasiłku pogrzebowego nie była zmieniana od kilkunastu lat. 

Zakaz przebywania na określonym obszarze przy granicy z Białorusią. Od 13 czerwca powstanie tam strefa buforowa

Szef MSWiA, Tomasz Siemoniak, podpisał w środę rozporządzenie dotyczące utworzenia tzw. strefy buforowej przy granicy polsko-białoruskiej. Dokument ten został przesłany do publikacji w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie w czwartek.

Strefa buforowa przy granicy z Białorusią od 13 czerwca 2024 r. Jaki obszar? Zakaz przebywania osób postronnych. Rozporządzenie już w Dzienniku Ustaw

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podpisał 12 czerwca 2024 r. rozporządzenie w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej Polski z Republiką Białorusi. Rozporządzenie to zostało tego samego dnia opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie jutro - 13 czerwca.

REKLAMA

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Jak korzystanie zaplanować urlop z dzieckiem

Wiemy już, jak wygląda organizacja roku szkolnego na rok 2024/2025. Wiemy też, kiedy będą wypadać dni ustawowo wolne od pracy do końca 2024 i w 2025 r. Można więc zaplanować urlop tak, aby jak najbardziej skorzystać z dodatkowych dni wolnych. Podpowiadamy, jak to zrobić. 

Co dalej z muzyką i filmami w internecie? Nadchodzą zmiany w prawie autorskim. Jak odczuje je przeciętny odbiorca?

Co dalej z muzyką i filmami w internecie? Będą zmiany. Nadchodzą zmiany w prawie autorskim. To cieszy, ale Polska ma w tym zakresie 3 lata opóźnienia, a same zmiany były tworzone w rzeczywistości sprzed 10 lat.

Znęcano się ze szczególnym okrucieństwem nad dwumiesięczną dziewczynką. Ruszył proces rodziców

W środę w Sądzie Okręgowym w Kaliszu ruszył proces rodziców dwumiesięcznej dziewczynki oskarżonych o znęcanie nad dzieckiem ze szczególnym okrucieństwem.

ZUS: Rodzice muszą się pospieszyć z wnioskiem. Inaczej stracą 800 plus za czerwiec. Nowy okres świadczeniowy 2024/2025

ZUS informuje, że wielu rodziców i opiekunów nie złożyło jeszcze wniosku o środki z programu "Rodzina 800 plus" na nowy okres świadczeniowy 2024/2025. Niedopełnienie tej formalności w skali całego kraju dotyczy około 100 tys. dzieci. Jeśli uprawnieni zrobią to jeszcze w czerwcu, mogą spodziewać się wypłaty pieniędzy najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem za czerwiec i lipiec.

REKLAMA

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Chociaż uczniowie i rodzice raczej myślami są teraz przy zakończeniu roku szkolnego 2023/2024 to warto mieć na uwadze, jaki będzie rozkład zajęć i wolnego po wakacjach. Kiedy jest rozpoczęcie roku szkolnego? Jak wypadają ferie? Kiedy zaczynają się wakacje. Sprawdzamy. 

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r.

Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny i komu przysługuje? Czy kwota świadczenia wzrośnie? Gdzie i jak składa się wniosek?

REKLAMA