REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Jedną z form działalności organizacji pozarządowych jest fundacja. Jej istotą jest kwota pieniężna, mająca służyć określonemu w statucie fundacji celowi.

Zobacz serwis: Pomoc społeczna

Cele fundacji

Fundacje są ustanawiane do realizacji celów użytecznych społecznie lub gospodarczo.

Chodzi tu m.in. o ochrona zdrowia, rozwój gospodarki i nauki, oświata i wychowanie, kultura i sztuka, opieka i pomoc społeczna, ochrona środowiska oraz opieka nad zabytkami.

Kto może ustanowić fundację?

Fundatorem może być każda osoba fizyczna bez względu na jej obywatelstwo czy miejsce zamieszkania, jak również osoby prawne mające siedziby w Polsce lub za granicą.

Oświadczenie woli

Do powstania fundacji wymagane jest oświadczenie woli fundatora, wyrażone w formie aktu notarialnego. Wyjątkiem od tej reguły jest ustanowienie fundacji w testamencie. W takim oświadczeniu powinno znaleźć się określenie celu oraz składników majątkowych przeznaczonych na jego realizację.

Składnikami majątkowymi mogą być pieniądze, papiery wartościowe, jak również rzeczy ruchome i nieruchome oddane na własność dla fundacji.

Statut fundacji

W statucie fundacji określa się jej nazwę, siedzibę i majątek, cele zasady, formy i zakres działalności fundacji, skład i organizację zarządu, sposób powoływania oraz obowiązki i uprawnienia tego organu i jego członków.

Wpis do Krajowego Rejestru Sądowego

Po stwierdzeniu, że czynności stanowiące podstawę wpisu są ważne sąd dokonuje wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Oprócz tego sąd wydaje stwierdzenie o zgodności z przepisami prawa celu i statutu fundacji.

Zobacz serwis: Inne umowy

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA