REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo, Dokument

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Naruszenie miru domowego

Każdy użytkownik lokalu ma prawo korzystać z niego w sposób niczym niezakłócony. Nikt – nawet właściciel wynajmowanego lokalu – nie może wtargnąć do lokalu zajmowanego przez inną osobę. Takie zachowanie zagrożone jest karą nawet do roku pozbawienia wolności.

Edukacja prawna wspierana przez MS oraz MEN

Rusza kolejny etap programu edukacji prawnej – Porozumienie z Ministrem Edukacji Narodowej.

Prawa i obowiązki małżonków - kompendium

Prawa i obowiązki małżonków określa Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Zgodnie z nim prawa i obowiązki małżonków są równe.

Zmiany w zatrudnianiu pracowników socjalnych

Liczba pracowników socjalnych zatrudnionych w ośrodku pomocy społecznej będzie proporcjonalna do liczby osób objętych opieką – wynika z nowelizacji ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Nowością jest możliwość korzystania przez pracownika socjalnego z pomocy superwizorów.

REKLAMA

Czas pracy głównego księgowego

Czy głównego księgowego obowiązuje 40 godzin pracy tygodniowo, czy też ma on nienormowany czas pracy? Czy można pracować krócej niż 8 godzin dziennie? Czy można zmienić umowę na zadaniowy system pracy?

Co to jest wtórnik?

Czasem może zdarzyć się tak, że nasze prawo jazdy lub dowód rejestracyjny zostanie skradziony, zgubiony lub ulegnie zniszczeniu. W takim wypadku wystarczy złożyć w urzędzie rejestrującym wniosek o wydanie tzw. wtórnika.

Co zrobić, gdy zgubimy paszport za granicą?

Paszport jest dokumentem uprawniającym nas do przekraczania granicy Polski. Choć w Europie wystarczy posługiwać się dowodem osobistym, to udając się w dalsze podróże niezbędny jest właśnie dokument paszportowy. Co zrobić, gdy będąc za granicą zgubimy paszport? Do kogo udać się po pomoc?

Mandat karny za wykroczenie skarbowe - nowe przepisy

W dniu 25 maja 2011 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2011 r. w sprawie nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe. Rozporządzenie to dotyczy wyłącznie karania grzywną sprawców wykroczeń skarbowych, a więc czynów zabronionych określonych w kodeksie karnym skarbowym, zagrożonych karą grzywny określoną kwotowo.

REKLAMA

Będą nowe kary za łamanie dyscypliny finansowej

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Zmiany dotyczą głównie wymiaru kary za naruszenia.

Zasady przebywania nauczyciela w stanie nieczynnym

Nauczycielom mianowanym, jak też zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, przysługuje prawo do przejścia w stan nieczynny. Skorzystanie z tego uprawnienia może nastąpić tylko w konkretnych sytuacjach – tj. np. w przypadku częściowej likwidacji szkoły albo w razie określonych zmian organizacyjnych.

Korzystanie z prywatnego samochodu przez wójta

W poprzednim stanie prawnym (art. 4 ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych), obowiązującym do 31 grudnia 2008 r., umowę z wójtem na korzystanie z pojazdu prywatnego do celów służbowych zawierał upoważniony do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy na podstawie stosownej uchwały przewodniczący rady gminy. Czy w związku ze zmianą przepisów od 1 stycznia 2009 r., i tym samym osoby uprawnionej do zawarcia umowy, powinna ona zostać rozwiązana przed dniem wejścia w życie ustawy i zawarta przez uprawnioną osobę według nowego stanu prawnego? Czy też umowy zawarte przed zmianą stanu prawnego obowiązują nadal i można je zmienić aneksem zawartym z uprawnioną według nowych przepisów osobą?

Kiedy dochodzi do pomówienia burmistrza lub radnego

Zdarza się, że praca samorządowca jest oceniana w sposób krytyczny z użyciem ostrych słów. Jakie przesłanki muszą być spełnione, aby pociągnąć autora takich wypowiedzi do odpowiedzialności?

Prawa do artystycznych wykonań oraz prawa do fonogramów i wideogramów

Prawo autorskie obejmuje zagadnienia wykorzystania (oraz jego prawidłowości) utworów. Prawo autorskie reguluje również zasady wykorzystywania wykonań artystycznych oraz prawa do fonogramów i wideogramów. Ekspert wyjaśnia na jakich zasadach się one opierają.

Jakie dokumenty będą potrzebne, gdy podróżujemy z dzieckiem?

Jeżeli zdecydowaliśmy, że w tym roku wyjeżdżamy z dzieckiem na wakacje zagraniczne, może okazać się, że konieczne będzie wyrobienie mu odpowiednich dokumentów, np. dowodu osobistego lub paszportu. W przypadku dzieci, oba te dokumenty będą miały charakter tymczasowy.

Kto może zostać tłumaczem przysięgłym?

Tłumacz przysięgły uprawniony jest do dokonywania tłumaczeń pism i innych dokumentów urzędowych. Aby nim zostać należy spełnić wymogi określone w przepisach prawnych oraz ukończyć egzamin z wynikiem pozytywnym. Jaką drogę należy przejść, by zostać tłumaczem przysięgłym?

O jakich dokumentach pamiętać wyjeżdżając za granicę?

Wakacyjna podróż często planowana jest z dużym wyprzedzeniem i z wielkim zapałem. Czekamy na nią przecież często cały rok. Zanim więc zapakujemy walizki i wsiądziemy do samochodu, pociągu czy samolotu, warto sprawdzić, czy wzięliśmy ze sobą wszystkie potrzebne dokumenty.

Otwarcie zawodu tłumacza przysięgłego od 1 lipca

Do wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego wystarczy perfekcyjna znajomość języka polskiego i obcego oraz pozytywny wynik egzaminu przeprowadzonego przez resort sprawiedliwości. Zniknie dotychczasowy wymóg, czyli ukończenie studiów w zakresie tłumaczenia.

Jakie są konsekwencje niezwołania sesji rady powiatu?

Obowiązkiem przewodniczącego rady powiatu jest zwoływanie sesji rady. Jakie konsekwencje grożą mu za niedopełnienie tego obowiązku? Czy przepisy o samorządzie powiatowym w ogóle przewidują jakiekolwiek sankcje?

Czy notariusz może dokonywać czynności notarialnych poza kancelarią?

Notariusz może dokonywać czynności notarialnych w swojej kancelarii. Ustawodawca przewidział jednak odstępstwo od tej zasady, jeżeli przemawia za tym charakter czynności bądź szczególne okoliczności.

Co powinien zawierać wniosek o uzupełnienie aktu stanu cywilnego?

Jeżeli akt stanu cywilnego nie zawiera wszystkich wymaganych prawem danych, możemy wnosić o jego uzupełnienie. Jakie dokumenty należy w takiej sytuacji złożyć? Jaką opłatę uiścić?

Czy notariuszem może zostać cudzoziemiec?

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że 6 krajów naruszyło obowiązujący w Unii zakaz dyskryminacji ze względu na przynależność państwową, w zakresie dostępu cudzoziemców do zawodu notariusza. Być może i w Polsce będą konieczne zmiany w prawie.

Podpis elektroniczny - jak uzyskać?

Podpis elektroniczny, po spełnieniu pewnych warunków, traktowany jest na równi z podpisem złożonym własnoręcznie przez osobę, która się nim posługuje. Korzystanie z podpisu elektronicznego gwarantuje wygodę i szybkość dokonywania transakcji oraz zawierania umów. Odpowiedni podpis elektroniczny jest również dla osoby, która się nim posługuje oraz dla jej kontrahentów, gwarancją bezpieczeństwa. Jaki podpis elektroniczny uznaje się za bezpieczny? Poniżej przytaczamy opinię wydaną przez Ministerstwo Gospodarki.

Zmiany w Prawie prywatnym międzynarodowym

Prawo prywatne międzynarodowe to zbiór norm, które określają nam jakie przepisy stosować w przypadku kontaktów z zagranicą. Dotyczy sytuacji, gdy Polak żeni się z cudzoziemką, jak również wtedy, gdy kupujemy coś na zagranicznych serwisach aukcyjnych.

Czy jeden dzień nieusprawiedliwionej nieobecności uzasadnia dyscyplinarkę?

Rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia jest szczególnym sposobem rozwiązania stosunku pracy, którego skutek jest niemalże natychmiastowy. Pracownik z chwilą wręczenia takiego wypowiedzenia nie ma już prawa ani obowiązku świadczenia pracy, często sami pracodawcy decydują się na natychmiastowe odsunięcie pracownika od jego obowiązków. Czy jednak takie wypowiedzenie zawsze jest uzasadnione?

Naruszenie zakazu konkurencji a wypowiedzenie umowy

W zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. Czy złamanie zakazu konkurencji może być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę?

Czy podpis elektroniczny może zabezpieczać transakcje dokonywane przez spółki?

Ustawa o podpisie elektronicznym obowiązuje od dnia 16 sierpnia 2002 roku i z tym dniem bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu został zrównany z podpisem własnoręcznym w zakresie wywoływanych skutków prawnych.Czy podpis elektroniczny można stosować w przypadku stosunków między spółkami?

Odpowiedzialność posiłkowa za karę grzywny wymierzoną sprawcy przestępstwa skarbowego

Za grzywnę wymierzoną sprawcy przestępstwa skarbowego odpowiedzialność może ponosić również inna niż sprawca osoba lub jednostka organizacyjna. Od tej dodatkowej osoby będzie wówczas wyegzekwowana niezapłacona w terminie grzywna, której nie można ściągnąć od skazanego w drodze egzekucji. Ten rodzaj odpowiedzialności, typowy dla prawa karnego skarbowego, nazywa się odpowiedzialnością posiłkową.

Świadczenie usług przez zagranicznych prawników w Polsce

Rząd chce zmian w przepisach dotyczących świadczenia usług przez zagranicznych prawników na terenie Polski. Zmiany zakładają umożliwienie zagranicznym prawnikom świadczenie usług w formie spółki komandytowo-akcyjnej.

Jakie będą nowe regulacje dla sektora funduszy inwestycyjnych? - UCITS IV

W najbliższym czasie polski sektor funduszy inwestycyjnych czekają duże zmiany, które dotyczyć będą nie tylko funduszy i towarzystw, które nimi zarządzają, ale także inwestorów. Zmiany te wprowadza nowa Dyrektywa Parlamentu Europejskiego, tzw. UCITS IV, która jest kolejną, po Bazyeli II i MiFID inicjatywą regulacyjną ukierunkowaną na standaryzację procesów zarządzania ryzykiem w europejskich instytucjach finansowych.

Mniej dokumentów do renty rodzinnej

Osoby, które chcą otrzymać rentę rodzinną nie będą musiały dostarczać do ZUS dokumentów, które zostały złożone wcześniej np. do ustalenia kapitału początkowego.

Jaka jest istota majątkowych praw autorskich? - odpłatność

W istocie majątkowych praw autorskich zawiera się przede wszystkim ich odpłatność. Ta ich cecha w sposób pośredni umożliwia ochronę praw twórców. Poniżej ekspert, podając pomocne przykłady, wyjaśnia to zagadnienie.

Jak przenosić autorskie prawa majątkowe?

Prawa autorskie, jako prawa o charakterze majątkowym, mogą być przenoszone na inne osoby. Przejście majątkowych praw autorskich może przebiegać różnymi drogami. Poniżej ekspert opisuje prawną regulację tego zagadnienia.

Dziecko ma prawo do wypowiedzi w ważnych dla niego sprawach

Masz prawo do wyrażenia swojego zdania w ważnych sprawach, które ciebie dotyczą (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 12).

Kiedy policjant zatrzyma dowód rejestracyjny?

Policjant jest uprawniony do zatrzymania dowodu rejestracyjnego w ściśle określonych przypadkach, które zostały wskazane w ustawie prawo o ruchu drogowym. Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego może nastąpić jedynie za pokwitowaniem, w którym wskazuje się przyczynę zatrzymania dokumentu.

Kiedy prawo jazdy może zostać zatrzymane?

Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym wskazują kilka sytuacji, kiedy policjant może zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem. Kiedy tak się stanie? Czy na podstawie pokwitowania można dalej prowadzić pojazd?

Czy można ubiegać się o drugi paszport?

W wyjątkowych sytuacjach, przewidzianych w przepisach prawnych, możemy ubiegać się o wydanie drugiego paszportu. Kiedy mamy taką możliwość? Kto podejmuje decyzję w tej sprawie?

Kiedy paszport traci ważność?

Ustawa o dokumentach paszportowych wskazuje przypadki, kiedy dokument paszportowy traci ważność. Kiedy taka sytuacja ma miejsce? Czy paszport może zostać unieważniony?

Jakie rodzaje paszportów wyróżniamy?

Dokument paszportowy uprawnia do przekraczania granicy Polski i pobytu zagranicą, a także poświadcza obywatelstwo polskie. Stanowi również dokument potwierdzający tożsamość osoby w zakresie danych w nim zawartych. Jakie rodzaje paszportów wyróżnia polskie prawo?

Gdzie załatwimy formalności związane z naszym samochodem?

Wszelkiego rodzaju sprawy komunikacyjne, tj. związane z prawem jazdy i rejestracją samochodu, załatwimy w starostwie powiatowym. Jakie dokumenty należy mieć przy sobie, odbierając nasze pierwsze prawo jazdy? Co zrobić, gdy dowód rejestracyjny zostanie skradziony?

Gdzie załatwimy sprawy związane z dowodem osobistym?

Niedługo kończysz 18 lat i zastanawiasz się, gdzie złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego? A może musisz go wymienić? Gdzie tego dokonać? Jakie dokumenty należy mieć ze sobą?

Nowe dowody osobiste od 2013 roku?

Dotychczas zakładano, że nowym dowodem osobistym, wyposażonym w chip, będzie można posługiwać się od 1 lipca 2011 roku. Jak się jednak okazuje termin ten ulegnie przesunięciu. Nowe dowody będą funkcjonować najprawdopodobniej od 1 stycznia 2013 roku.

Będzie można jeździć bez dokumentów?

Projekt ustawy o centralnej ewidencji pojazdów i centralnej ewidencji kierowców wprowadza wiele rozwiązań, które mają ułatwić życie obywatelom

Ustawa "żłobkowa" weszła w życie

Z dniem 4 kwietnia 2011 roku wchodzi w życie ustawa z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 - zwana potocznie "ustawą żłobkową"

Po co nam Zielona Karta?

Wybierając się samochodem w dalszą podróż, oprócz dokumentów, takich jak dowód osobisty, paszport i prawo jazdy, wymagana jest od nas Zielona Karta. Czym jest i gdzie można ją nabyć?

Prawa i obowiązki właścicieli zwierząt

Prawa i obowiązki właścicieli zwierząt. Każdy właściciel psa powinien wiedzieć jakie obowiązki wynikają z jego posiadania, jak wygląda kwestia odpowiedzialności za zachowanie pupila, jego ubezpieczenia, oraz jak można podróżować z psem, lub kotem w sposób bezpieczny i zgodny z prawem.

Czym jest darowizna na wypadek śmierci?

Senatorowie podjęli kolejną inicjatywę uchwalenia ustawy o darowiźnie na wypadek śmierci. Co wniesie ta instytucja do polskiego prawa? Co zyska darczyńca, a co obdarowany?

Formy zatrudniania nauczycieli

Oznakowanie pojazdów straży gminnych - nadchodzące zmiany

Minister Infrastruktury doszedł do wniosku, iż warto ujednolicić system oznakowania pojazdów straży gminnych/miejskich. Wszystko po to, by system wizualizacji i identyfikacji pojazdów straży stał się spójny i jednolity.

Do kiedy należy przechowywać księgi podatkowe?

Podatnik, który poniesie stratę i planuje ją rozliczyć z dochodem uzyskanym w następnych latach, powinien przechowywać księgi podatkowe aż do czasu przedawnienia zobowiązań podatkowych, jakie powstały w latach, w których rozliczał stratę.

Świadectwo pracy i wstępne badania lekarskie - nowe przepisy

21 marca wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która nakłada na pracodawców nowe obowiązki dotyczące wydawania świadectw pracy. Zmieniają się także zasady kierowania na wstępne badania lekarskie pracowników ponownie przyjmowanych do pracy.

REKLAMA