REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są konsekwencje niezwołania sesji rady powiatu?

Marta Wrzosek
Ustawodawca w przepisach ustawy o samorządzie powiatowym nie przewidział żadnej sankcji ani za przekroczenie terminu zwołania sesji ani za niezwołanie jej w ogóle.
Ustawodawca w przepisach ustawy o samorządzie powiatowym nie przewidział żadnej sankcji ani za przekroczenie terminu zwołania sesji ani za niezwołanie jej w ogóle.

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązkiem przewodniczącego rady powiatu jest zwoływanie sesji rady. Jakie konsekwencje grożą mu za niedopełnienie tego obowiązku? Czy przepisy o samorządzie powiatowym w ogóle przewidują jakiekolwiek sankcje?

Zwołanie obrad rady powiatu

REKLAMA

Rada powiatu obraduje na sesjach, które zwoływane są w miarę potrzeby, ale nie rzadziej niż raz na kwartał. Zwoływanie obrad należy do obowiązków przewodniczącego rady, który do zawiadomienia o sesji powinien dołączyć porządek obrad oraz projekty uchwał.

Istnieje również możliwość zwołania nadzwyczajnej sesji rady. Może tak się stać na wniosek zarządu powiatu lub ¼ ustawowego składu rady powiatu. 

Bez względu na to, czy mamy do czynienia ze zwykłą czy też nadzwyczajną sesją rady powiatu, zawiadomienie o niej powinno zawierać (oprócz porządku obrad i projektów uchwał) określenie terminu sesji (tj. daty i godziny), a także dokładne miejsce, gdzie sesja się odbędzie.

Zobacz również: Kto może być członkiem rady powiatu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szczególną sytuacją jest pierwsza rada powiatu, która zwoływana jest przez przewodniczącego rady poprzedniej kadencji na dzień przypadający w ciągu 7 dni po ogłoszeniu zbiorczych wyników wyborów do rad na obszarze całego kraju. Co więcej, obrady prowadzi najstarszy wiekiem radny obecny na sesji. To on również przeprowadza wybory.

Konsekwencje niezwołania sesji

Jak zostało wskazane na początku zasadą jest, że to przewodniczący rady zwołuje sesje rady powiatu i że nie powinny odbywać się one rzadziej niż raz na trzy miesiące. A co stanie się jeżeli przewodniczący zaniedba swoje obowiązki?

REKLAMA

Ustawodawca w przepisach ustawy o samorządzie powiatowym nie przewidział żadnej sankcji ani za przekroczenie terminu zwołania sesji ani za niezwołanie jej w ogóle. Jedyną możliwością jest nałożenie kary przez radę powiatu, ale do tego niezbędne jest zwołanie sesji przez przewodniczącego…

Uprawnień do wyciągnięcia konsekwencji z niewywiązania się z obowiązków przez przewodniczącego rady nie posiada również wojewoda. Ten nadzoruje bowiem tylko organy powiatu, tj. radę i zarząd, a nie ich władze.

Obrady są dostępne dla wszystkich

Ponieważ Konstytucja RP przewiduje, że każdy ma prawo do uzyskania informacji o działalności organów władzy publicznej (co obejmuje swoim zakresem także organy samorządu terytorialnego), każda zainteresowana osoba może wziąć udział w obradach rady powiatu.

Jakie uprawnienia w tej kwestii ma obywatel? Ma oczywiście prawo wstępu na posiedzenia rady powiatu, a także filmowania, nagrywania dźwięku, jak również ma dostęp do wszelkich dokumentów, sprawozdań i protokołów z obrad.

Zobacz również serwis: Powiat

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon senioralny w tym kwartale. Taki jest plan, czekamy na realizację

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

REKLAMA

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

REKLAMA

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

Pomoc finansowa przy zakupie samochodu osobowego – nowego lub używanego. Od 1 sierpnia można składać wnioski

Zbliża się kolejna tura naboru wniosków o pomoc finansową przy zakupie samochodu osobowego. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia 2024 r. Nabór potrwa do 31 sierpnia 2024 r.

REKLAMA