| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Rada powiatu > Jakie są konsekwencje niezwołania sesji rady powiatu?

Jakie są konsekwencje niezwołania sesji rady powiatu?

Obowiązkiem przewodniczącego rady powiatu jest zwoływanie sesji rady. Jakie konsekwencje grożą mu za niedopełnienie tego obowiązku? Czy przepisy o samorządzie powiatowym w ogóle przewidują jakiekolwiek sankcje?

Rada powiatu obraduje na sesjach, które zwoływane są w miarę potrzeby, ale nie rzadziej niż raz na kwartał. Zwoływanie obrad należy do obowiązków przewodniczącego rady, który do zawiadomienia o sesji powinien dołączyć porządek obrad oraz projekty uchwał.

Istnieje również możliwość zwołania nadzwyczajnej sesji rady. Może tak się stać na wniosek zarządu powiatu lub ¼ ustawowego składu rady powiatu. 

Bez względu na to, czy mamy do czynienia ze zwykłą czy też nadzwyczajną sesją rady powiatu, zawiadomienie o niej powinno zawierać (oprócz porządku obrad i projektów uchwał) określenie terminu sesji (tj. daty i godziny), a także dokładne miejsce, gdzie sesja się odbędzie.

Zobacz również: Kto może być członkiem rady powiatu?

Szczególną sytuacją jest pierwsza rada powiatu, która zwoływana jest przez przewodniczącego rady poprzedniej kadencji na dzień przypadający w ciągu 7 dni po ogłoszeniu zbiorczych wyników wyborów do rad na obszarze całego kraju. Co więcej, obrady prowadzi najstarszy wiekiem radny obecny na sesji. To on również przeprowadza wybory.

Jak zostało wskazane na początku zasadą jest, że to przewodniczący rady zwołuje sesje rady powiatu i że nie powinny odbywać się one rzadziej niż raz na trzy miesiące. A co stanie się jeżeli przewodniczący zaniedba swoje obowiązki?

Ustawodawca w przepisach ustawy o samorządzie powiatowym nie przewidział żadnej sankcji ani za przekroczenie terminu zwołania sesji ani za niezwołanie jej w ogóle. Jedyną możliwością jest nałożenie kary przez radę powiatu, ale do tego niezbędne jest zwołanie sesji przez przewodniczącego…

Uprawnień do wyciągnięcia konsekwencji z niewywiązania się z obowiązków przez przewodniczącego rady nie posiada również wojewoda. Ten nadzoruje bowiem tylko organy powiatu, tj. radę i zarząd, a nie ich władze.

Ponieważ Konstytucja RP przewiduje, że każdy ma prawo do uzyskania informacji o działalności organów władzy publicznej (co obejmuje swoim zakresem także organy samorządu terytorialnego), każda zainteresowana osoba może wziąć udział w obradach rady powiatu.

Jakie uprawnienia w tej kwestii ma obywatel? Ma oczywiście prawo wstępu na posiedzenia rady powiatu, a także filmowania, nagrywania dźwięku, jak również ma dostęp do wszelkich dokumentów, sprawozdań i protokołów z obrad.

Zobacz również serwis: Powiat

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ustawodawca w przepisach ustawy o samorządzie powiatowym nie przewidział żadnej sankcji ani za przekroczenie terminu zwołania sesji ani za niezwołanie jej w ogóle.
Ustawodawca w przepisach ustawy o samorządzie powiatowym nie przewidział żadnej sankcji ani za przekroczenie terminu zwołania sesji ani za niezwołanie jej w ogóle.

PKWiU - Nowa matryca stawek VAT – Usługi178.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »