| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Ochrona utworów przez 70 lat

Ochrona utworów przez 70 lat

Dyrektywa w sprawie prawa autorskiego i niektórych praw pokrewnych wydłuża czas ochrony utworów muzycznych do 70 lat.

Zarobią na tym firmy fonograficzne. Stracą przedsiębiorcy chcący swobodnie skorzystać z dzieł nieznanych twórców. To efekt nowelizacji dyrektywy w sprawie prawa autorskiego i niektórych praw pokrewnych, która wydłuża czas ochrony utworów muzycznych o 20 lat. Przez 70, a nie 50 lat od momentu utrwalenia ochronie podlegać będą studyjne nagrania utworów muzycznych. Do nich prawa mogą rościć wykonawcy oraz producenci muzyczni.

Ponadto zgodnie z nowymi przepisami po 70 latach od śmierci kompozytora muzyki lub autora tekstu piosenka trafi do domeny publicznej, a zatem będzie można ją wykorzystywać bez płacenia tantiem.

Tak więc nowe regulacje nie ułatwią zadania przedsiębiorcom, którzy będą chcieli korzystać z cudzych utworów.

Nowe przepisy wpłyną także na pogłębienie problemu dzieł osieroconych. Chodzi tu o utwory nieznanych autorów lub takich, do których nie można dotrzeć. Swobodnie korzystać z nich można dopiero, gdy trafią do domeny publicznej. Od tej chwili nie trzeba płacić za nie tantiem. Utwory trafiają do domeny publicznej dopiero wówczas, gdy zakończy się ich okres ochronny.

Gdy przepisy zaczną obowiązywać, zostanie on wydłużony o kolejne 20 lat.

Twórcy omawianej dyrektywy uzasadniają, że jej stworzenie było konieczne, gdyż obowiązujące dotychczas europejskie przepisy o prawie autorskim są bardzo krzywdzące dla wykonawców. Twierdzą oni, że funkcjonowanie pięćdziesięcioletniego okresu ochronnego mogłoby doprowadzić do sytuacji, że artyści, którzy wcześnie zadebiutowali, pozostaną u schyłku życia bez dochodów.

Nowelizacja wejdzie w życie 31 października 2011 roku. Kraje członkowskie mają czas na znowelizowanie ustaw dotyczących prawa autorskiego do 1 listopada 2013 roku.

Podstawa prawna:

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/77/UE z dnia 27 września 2011 r. dotycząca zmiany dyrektywy 2006/116/WE w sprawie czasu ochrony prawa autorskiego i niektórych praw pokrewnych.

Pełny tekst: Prawo autorskie: przez 70 lat trzeba będzie płacić za piosenki

Zobacz również serwis: Prawo autorskie

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia

Ochrona utworu./ Fot. Fotolia
Ochrona utworu./ Fot. Fotolia

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Szlawski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »