| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Dowód osobisty > O jakich dokumentach pamiętać wyjeżdżając za granicę?

O jakich dokumentach pamiętać wyjeżdżając za granicę?

Wakacyjna podróż często planowana jest z dużym wyprzedzeniem i z wielkim zapałem. Czekamy na nią przecież często cały rok. Zanim więc zapakujemy walizki i wsiądziemy do samochodu, pociągu czy samolotu, warto sprawdzić, czy wzięliśmy ze sobą wszystkie potrzebne dokumenty.

Zanim zaczniemy myśleć o dokumentach i pakowaniu walizki, czyli jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji – gdzie jedziemy w tym roku, warto zebrać najważniejsze informacje o miejscu planowanej podróży. Ma to szczególne znacznie przy podróżach zagranicznych. Z pomocą przychodzi nam strona internetowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych (http://www.msz.gov.pl), na łamach której znajdziemy aktualne ostrzeżenia dla podróżujących. Czego się tam dowiemy? Przede wszystkim tego, czy w danym kraju jest bezpiecznie czy też może MSZ sugeruje wstrzymanie się z wyjazdami w dane miejsce.

Jeżeli takich sugestii nie ma, możemy zacząć myśleć o podróży.

Zanim zaczniemy pakować walizki, warto zanotować kilka ważnych informacji dotyczących kraju, do którego się wybieramy.

Po pierwsze, warto sprawdzić adresy polskich placówek dyplomatycznych na terenie kraju, do którego wyjeżdżamy. Taka informacja okaże się niezbędna, w razie jakichkolwiek problemów, które mogą pojawić się za granicą (wykaz takich placówek znajdziemy pod wyżej wskazanym adresem MSZ).

Zobacz również: Kiedy paszport traci ważność?

Drugą rzeczą, o której chyba nawet nie warto przypominać, jest odpowiednia kwota pieniędzy i, ewentualnie, karta kredytowa, na wypadek nieprzewidzianych sytuacji.

W pierwszej kolejności, warto upewnić się jakie przepisy wjazdowe obowiązują w danym kraju. Być może potrzebne będą dodatkowe pieniądze (np. na wykupienie wizy na lotnisku) bądź określone dokumenty niezbędne do uzyskania pozwolenia na wjazd.

Ponadto, trzeba sprawdzić ważność naszego paszportu. I nie chodzi tu tylko o sprawdzenie, czy paszport jest w ogóle ważny. Niektóre państwa wymagają, aby paszport był ważny co najmniej kilka miesięcy (np. w Egipcie – przynajmniej 6 miesięcy od dnia wydania).

Ponieważ nigdy nie wiadomo, co się może zdarzyć, warto wykupić ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. Dobrym rozwiązaniem jest również uzyskanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, z tymże jak sama nazwa wskazuje obowiązuje ono wyłącznie na terytorium krajów europejskich (należących do UE oraz Szwajcarii, Islandii, Norwegii oraz Lichtensteinu).

EKUZ wydawane jest nieodpłatnie osobom ubezpieczonym w Narodowym Funduszu Zdrowia oraz nieubezpieczonym:

1) kobietom w okresie ciąży, porodu i połogu (posiadającym obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej);

2) osobom, które nie ukończyły 18 roku życia posiadającym obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej).

Zobacz również serwis: Dowód osobisty

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

noRisk

noRisk to firma, która świadczy usługi prawne w zakresie wsparcia przy uzyskiwaniu odszkodowania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »