| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > U prawnika > Kiedy udać się do doradcy podatkowego?

Kiedy udać się do doradcy podatkowego?

Doradca podatkowy pomoże każdemu, kto czuje się zagubiony świecie podatków. Z jego usług może skorzystać nie tylko przedsiębiorca, ale również każda osoba fizyczna, która ma np. problem z rozliczeniem PIT.

Kim jest doradca podatkowy?

Doradca podatkowy to stosunkowo młody zawód w Polsce. Został powołany ustawą o doradztwie podatkowym z 5 lipca 1996 roku. Najkrócej rzecz ujmując, doradca podatkowy pomoże nam odnaleźć się w gąszczu spraw podatkowych. Czyli? Zapewni obsługę w zakresie rachunkowości i zobowiązań podatkowych. Z jego pomocy może skorzystać zarówno przedsiębiorca, jak i każdy obywatel, który nie prowadzi własnej działalności gospodarczej, ale rozlicza się z fiskusem.

Czy zajmuje się doradca, czyli – kiedy warto skorzystać z jego usług?

Obowiązkiem każdego obywatela jest płacenie podatków. Jeżeli czujemy się zagubieni w świecie przepisów podatkowych, a wypełnianie formularzy i obliczanie należnego podatku sprawia nam problem, możemy udać się właśnie do doradcy podatkowego.

Zobacz również: Kim jest doradca zawodowy?

Oczywiście, zakres kompetencji doradcy jest dużo szerszy niż pomoc w obliczeniu należnego podatku. Doradca podatkowy może również udzielać porad, wydawać opinie z zakresu obowiązków podatkowych. Może sporządzać zeznania i deklaracje podatkowe, a także reprezentować swoich klientów zarówno przed organami podatkowymi, jak i sądami administracyjnymi. Doradca podatkowy może również prowadzić księgi podatkowe i udzielać pomocy w tym zakresie.

Warto pamiętać, że doradca podatkowy jest obowiązany do zachowania tajemnicy zawodowej. Ponadto, obowiązują go zasady etyki zawodowej. Swoją pracę powinien wykonywać rzetelnie, uczciwie, z zachowaniem należytej staranności.

Ile kosztują usługi doradcy podatkowego? Tu, niestety, nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Nie jest tak, jak np. w przypadku notariuszy, że obowiązuje rozporządzenie, które określa maksymalną stawkę za dokonywane przez nich czynności. Wynagrodzenie doradcy podatkowego ustalane jest w umowie z klientem. Zanim więc skorzystamy z usług tego czy innego doradcy, warto zapoznać się z cennikiem, który u niego obowiązuje.

Kto może zostać doradcą?

Warunkiem wykonywania tego zawodu jest szeroka wiedza merytoryczna, przede wszystkim w zakresie prawa finansowego, ale także innych dziedzin prawa. Ponadto, doradca podatkowy musi posiadać nieskazitelny charakter, a także stale podnosić swoje kwalifikacje.

Zobacz również serwis: U prawnika

Aby móc uzyskać uprawnienia doradcy podatkowego, należy:

  1. mieć pełną zdolność do czynności prawnych (czyli mieć ukończone 18 lat i nie być ubezwłasnowolnionym częściowo lub całkowicie);
  2. korzystać z pełni praw publicznych;
  3. posiadać nieskazitelny charakter i swoim dotychczasowym postępowaniem dawać rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu doradcy podatkowego;
  4. posiadać wyższe wykształcenie.

Wyżej wskazane warunki to takie, bez których nie można przejść do kolejnego etapu na drodze do kariery doradcy podatkowego, czyli egzaminu i praktyki. Osoba, która spełnia wyżej wskazane wymogi musi:

  1. zdać egzamin na doradcę podatkowego;
  2. odbyć 2-letnią praktykę zawodową;
  3. złożyć wniosek o wpis na listę doradców podatkowych.

Czy można trafić na doradcę bez uprawnień?

Tak jak w wielu innych profesjach, tak i w przypadku doradcy podatkowego, możemy trafić na osobę, która wykonuje ten zawód bez wymaganych uprawnień. Warto pamiętać, że taka osoba:

  1. nie podlega ona najczęściej ubezpieczeniu OC, a więc jeżeli okaże się osobą niekompetentną, wówczas nie odzyskamy utraconych pieniędzy;
  2. nie ponosi odpowiedzialności przed sądem dyscyplinarnym, tak jak jest w przypadku dyplomowanych doradców podatkowych;
  3. nie są one obowiązane do zachowania tajemnicy zawodowej ani nie są związani żadnym kodeksem etyki zawodowej.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »