reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > U prawnika > Kiedy udać się do doradcy podatkowego?

Kiedy udać się do doradcy podatkowego?

Doradca podatkowy pomoże każdemu, kto czuje się zagubiony świecie podatków. Z jego usług może skorzystać nie tylko przedsiębiorca, ale również każda osoba fizyczna, która ma np. problem z rozliczeniem PIT.

Kim jest doradca podatkowy?

Doradca podatkowy to stosunkowo młody zawód w Polsce. Został powołany ustawą o doradztwie podatkowym z 5 lipca 1996 roku. Najkrócej rzecz ujmując, doradca podatkowy pomoże nam odnaleźć się w gąszczu spraw podatkowych. Czyli? Zapewni obsługę w zakresie rachunkowości i zobowiązań podatkowych. Z jego pomocy może skorzystać zarówno przedsiębiorca, jak i każdy obywatel, który nie prowadzi własnej działalności gospodarczej, ale rozlicza się z fiskusem.

Czy zajmuje się doradca, czyli – kiedy warto skorzystać z jego usług?

Obowiązkiem każdego obywatela jest płacenie podatków. Jeżeli czujemy się zagubieni w świecie przepisów podatkowych, a wypełnianie formularzy i obliczanie należnego podatku sprawia nam problem, możemy udać się właśnie do doradcy podatkowego.

Zobacz również: Kim jest doradca zawodowy?

Oczywiście, zakres kompetencji doradcy jest dużo szerszy niż pomoc w obliczeniu należnego podatku. Doradca podatkowy może również udzielać porad, wydawać opinie z zakresu obowiązków podatkowych. Może sporządzać zeznania i deklaracje podatkowe, a także reprezentować swoich klientów zarówno przed organami podatkowymi, jak i sądami administracyjnymi. Doradca podatkowy może również prowadzić księgi podatkowe i udzielać pomocy w tym zakresie.

Warto pamiętać, że doradca podatkowy jest obowiązany do zachowania tajemnicy zawodowej. Ponadto, obowiązują go zasady etyki zawodowej. Swoją pracę powinien wykonywać rzetelnie, uczciwie, z zachowaniem należytej staranności.

Ile kosztują usługi doradcy podatkowego? Tu, niestety, nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Nie jest tak, jak np. w przypadku notariuszy, że obowiązuje rozporządzenie, które określa maksymalną stawkę za dokonywane przez nich czynności. Wynagrodzenie doradcy podatkowego ustalane jest w umowie z klientem. Zanim więc skorzystamy z usług tego czy innego doradcy, warto zapoznać się z cennikiem, który u niego obowiązuje.

Kto może zostać doradcą?

Warunkiem wykonywania tego zawodu jest szeroka wiedza merytoryczna, przede wszystkim w zakresie prawa finansowego, ale także innych dziedzin prawa. Ponadto, doradca podatkowy musi posiadać nieskazitelny charakter, a także stale podnosić swoje kwalifikacje.

Zobacz również serwis: U prawnika

Aby móc uzyskać uprawnienia doradcy podatkowego, należy:

  1. mieć pełną zdolność do czynności prawnych (czyli mieć ukończone 18 lat i nie być ubezwłasnowolnionym częściowo lub całkowicie);
  2. korzystać z pełni praw publicznych;
  3. posiadać nieskazitelny charakter i swoim dotychczasowym postępowaniem dawać rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu doradcy podatkowego;
  4. posiadać wyższe wykształcenie.

Wyżej wskazane warunki to takie, bez których nie można przejść do kolejnego etapu na drodze do kariery doradcy podatkowego, czyli egzaminu i praktyki. Osoba, która spełnia wyżej wskazane wymogi musi:

  1. zdać egzamin na doradcę podatkowego;
  2. odbyć 2-letnią praktykę zawodową;
  3. złożyć wniosek o wpis na listę doradców podatkowych.

Czy można trafić na doradcę bez uprawnień?

Tak jak w wielu innych profesjach, tak i w przypadku doradcy podatkowego, możemy trafić na osobę, która wykonuje ten zawód bez wymaganych uprawnień. Warto pamiętać, że taka osoba:

  1. nie podlega ona najczęściej ubezpieczeniu OC, a więc jeżeli okaże się osobą niekompetentną, wówczas nie odzyskamy utraconych pieniędzy;
  2. nie ponosi odpowiedzialności przed sądem dyscyplinarnym, tak jak jest w przypadku dyplomowanych doradców podatkowych;
  3. nie są one obowiązane do zachowania tajemnicy zawodowej ani nie są związani żadnym kodeksem etyki zawodowej.
reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli czujemy się zagubieni w świecie przepisów podatkowych możemy udać się właśnie do doradcy podatkowego.
Jeżeli czujemy się zagubieni w świecie przepisów podatkowych możemy udać się właśnie do doradcy podatkowego.

PODATKI 2020 - pakiet STANDARD238.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama