REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy notariuszem może zostać cudzoziemiec?

Marta Wrzosek
Przepis ustawy o notariacie traktujący o tym, że notariuszem może być wyłącznie Polak, łamie przewidziany w Unii Europejskiej zakaz wszelkiej dyskryminacji ze względu na przynależność państwową.
Przepis ustawy o notariacie traktujący o tym, że notariuszem może być wyłącznie Polak, łamie przewidziany w Unii Europejskiej zakaz wszelkiej dyskryminacji ze względu na przynależność państwową.

REKLAMA

REKLAMA

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że 6 krajów naruszyło obowiązujący w Unii zakaz dyskryminacji ze względu na przynależność państwową, w zakresie dostępu cudzoziemców do zawodu notariusza. Być może i w Polsce będą konieczne zmiany w prawie.

Kto może zostać notariuszem w Polsce?

REKLAMA

Zgodnie z ustawą Prawo o notariacie, notariuszem może być powołany ten, kto: 

1. posiada obywatelstwo polskie i korzysta w pełni z praw cywilnych i obywatelskich; 

2. jest nieskazitelnego charakteru i daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu notariusza; 

3. ukończył wyższe studia prawnicze w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskał tytuł magistra lub zagraniczne studia prawnicze uznane w Rzeczypospolitej Polskiej; 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. odbył aplikację notarialną

5. złożył egzamin notarialny; 

6. pracował w charakterze asesora notarialnego co najmniej 2 lata; 

7. ukończył 26 lat. 

Jak wskazuje ustawa, jednym z warunków powołania na notariusza jest posiadanie obywatelstwa danego kraju. I ten przepis stał się podstawą do wszczęcia postępowania przez Komisję Europejską przeciwko Polsce i innym krajom europejskim.

Zobacz również: Organizacja kancelarii notarialnej

Zawód notariusza także dla cudzoziemca?

REKLAMA

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Belgia, Niemcy, Grecja, Francja, Luksemburg oraz Austria, w przepisach dotyczących wymagań dla pełnienia zawodu notariusza, dopuściły się dyskryminacji ze względu na przynależność państwową. W Unii Europejskiej jest ona zakazana. 

Trybunał orzekł w ten sposób, mimo argumentów państw europejskich, że notariusz jest funkcjonariuszem publicznym, uczestniczy w wykonywaniu władzy publicznej. W związku z tym, działalność notariusza nie podlega zasadzie swobody przedsiębiorczości. Trybunał nie przychylił się jednak do tej argumentacji i kraje te będą musiały zmienić przepisy.

Analogiczne postępowanie Komisja Europejska wytoczyła Polsce w 2006 r. Podkreślała, że przepis ustawy o notariacie traktujący o tym, że notariuszem może być wyłącznie Polak, łamie przewidziany w Unii Europejskiej zakaz wszelkiej dyskryminacji ze względu na przynależność państwową. Jednocześnie narusza zasadę traktowania krajowego każdego obywatela państwa członkowskiego osiedlającego się w innym państwie członkowskim, który, zgodnie z prawem UE, może wykonywać na terytorium tego kraju działalność na własny rachunek.

Zobacz również serwis: Notariusz

Polscy notariusze nie popierają stanowiska Komisji Europejskiej w tej sprawie, twierdząc, że trudna do zaakceptowania jest możliwość, aby cudzoziemiec mógł być w Polsce notariuszem, choćby ze względu na różnice w prawodawstwie krajów Unii Europejskiej,

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szkoły zamknięte w Dzień Nauczyciela, 14 października 2024 r. – czy to zgodne z prawem i co z opieką nad dziećmi?

W dniu 14 października każdego roku obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. Czy w tym dniu szkoły mogą być zamknięte i co, w takiej sytuacji, z opieką nad dziećmi? To ważne informacje dla wszystkich pracujących rodziców. 

Nowe standardy ochrony małoletnich. Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych?

Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych? Podpowiada prezes UODO.  

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia. Co z pozostałymi podmiotami z katalogu podmiotów ochrony ludności?

12 darmowych świadczeń z NFZ [katalog darmowych świadczeń stomatologicznych]

Co na NFZ u dentysty 2024? Jak skorzystać z dentysty na NFZ? Czy dentysta ma obowiązek przyjąć z bólem zęba? Za jakie usługi stomatologiczne płaci NFZ? Czy potrzebne jest skierowanie do dentysty? Nie wiele osób wie, ale np. w ramach NFZ, za darmo można usunąć raz w roku kamień nazębny. 

REKLAMA

ZUS: Świadczenie interwencyjne. [Wnioski] można składać od 5 października

ZUS: Świadczenie interwencyjne. [Wnioski] można składać od 5 października. Świadczenie interwencyjne jest wsparciem finansowym dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Komu będzie przysługiwało? Gdzie i jaki wniosek należy złożyć?

Alkohol ma być w opakowaniu, które nie wprowadza w błąd. Do 200 ml tylko w butelkach lub puszkach [projekt]

Ministerstwo rolnictwa zaproponowało, aby alkohol w opakowaniach do 200 ml był tylko w butelkach albo puszkach. Chodzi o to, aby opakowania nie wprowadzały w błąd. Alkohol powinien odróżniać się od innych środków spożywczych, tak aby nie doszło do pomyłki. 

Pracowniczka hotelu weszła do pokoju nowożeńców i ukradła pieniądze z kopert

Pracowniczka hotelu przywłaszczyła pieniądze nowożeńców. Jedna z pracownic hotelu w Krakowie ukradła część pieniędzy z kopert, które nowożeńcy dostali od gości weselnych. 

Niższe zarobki na zleceniach są już pewne, ale nie od 2025 roku. Czy śmieciówki przestaną się opłacać? Od kiedy? Sprawdź, jak zmieniają się przepisy

Niższe zarobki na zleceniach są już pewne, ale wszystko wskazuje, że nie nastąpi to od 2025 roku. Czy śmieciówki przestaną się opłacać? To zawsze jest uzależnione od tego, jakie priorytety mają strony umowy. Sprawdź, jak zmienią się przepisy.

REKLAMA

Świadczenie wspierające od 713 zł. Dla kogo, kiedy wniosek?

Świadczenie wspierające od 713 zł. Dla kogo, kiedy wniosek? Kto może ubiegać się o świadczenie wspierające? Gdzie i jak można uzyskać decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia? Czy zmieni się w 2025 roku?

Opłata mocowa od stycznia 2025 r. Kto od 1 stycznia 2025 r. zapłaci wyższe rachunki za prąd?

Opłata mocowa od stycznia 2025 r. Kto od 1 stycznia 2025 r. zapłaci wyższe rachunki za prąd? Czym jest opłata mocowa? Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował stawkę opłaty mocowej na 2025 r. Jakie to będą stawki?

REKLAMA