Czy notariuszem może zostać cudzoziemiec?
REKLAMA
REKLAMA
Kto może zostać notariuszem w Polsce?
REKLAMA
Zgodnie z ustawą Prawo o notariacie, notariuszem może być powołany ten, kto:
1. posiada obywatelstwo polskie i korzysta w pełni z praw cywilnych i obywatelskich;
2. jest nieskazitelnego charakteru i daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu notariusza;
3. ukończył wyższe studia prawnicze w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskał tytuł magistra lub zagraniczne studia prawnicze uznane w Rzeczypospolitej Polskiej;
4. odbył aplikację notarialną;
5. złożył egzamin notarialny;
6. pracował w charakterze asesora notarialnego co najmniej 2 lata;
7. ukończył 26 lat.
Jak wskazuje ustawa, jednym z warunków powołania na notariusza jest posiadanie obywatelstwa danego kraju. I ten przepis stał się podstawą do wszczęcia postępowania przez Komisję Europejską przeciwko Polsce i innym krajom europejskim.
Zobacz również: Organizacja kancelarii notarialnej
Zawód notariusza także dla cudzoziemca?
REKLAMA
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Belgia, Niemcy, Grecja, Francja, Luksemburg oraz Austria, w przepisach dotyczących wymagań dla pełnienia zawodu notariusza, dopuściły się dyskryminacji ze względu na przynależność państwową. W Unii Europejskiej jest ona zakazana.
Trybunał orzekł w ten sposób, mimo argumentów państw europejskich, że notariusz jest funkcjonariuszem publicznym, uczestniczy w wykonywaniu władzy publicznej. W związku z tym, działalność notariusza nie podlega zasadzie swobody przedsiębiorczości. Trybunał nie przychylił się jednak do tej argumentacji i kraje te będą musiały zmienić przepisy.
Analogiczne postępowanie Komisja Europejska wytoczyła Polsce w 2006 r. Podkreślała, że przepis ustawy o notariacie traktujący o tym, że notariuszem może być wyłącznie Polak, łamie przewidziany w Unii Europejskiej zakaz wszelkiej dyskryminacji ze względu na przynależność państwową. Jednocześnie narusza zasadę traktowania krajowego każdego obywatela państwa członkowskiego osiedlającego się w innym państwie członkowskim, który, zgodnie z prawem UE, może wykonywać na terytorium tego kraju działalność na własny rachunek.
Zobacz również serwis: Notariusz
Polscy notariusze nie popierają stanowiska Komisji Europejskiej w tej sprawie, twierdząc, że trudna do zaakceptowania jest możliwość, aby cudzoziemiec mógł być w Polsce notariuszem, choćby ze względu na różnice w prawodawstwie krajów Unii Europejskiej,
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat